fbpx
Blog,  Polska,  Wiekopolskie

Pałac w Rogalinie, jak nowy

Całkiem niedawno, po kilkuletnim remoncie, otwarto dla zwiedzających pałac w Rogalinie i otaczający go ogród . Wybraliśmy się tam i spędziliśmy trzy miłe godziny.

Pałac w Rogalinie – informacje praktyczne

Od razu na początek kilka uwag organizacyjnych. Można zwiedzać pałac, galerię obrazów, powozownię, park. Bilet do pałacu ma wpisaną godzinę rozpoczęcia zwiedzania i  wtedy trzeba dotrzeć na miejsce. Pałac zwiedza się  w grupach, do dyspozycji są audio przewodniki w cenie biletu. Nagranie bardzo nam się podobało, bo dostarczając potrzebnych informacji, nie było rozwlekłe. Zwiedzanie trwa około 50 minut.

Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie od frontu

Rogalin należał do Raczyńskich i tej rodzinie poświęcona jest głównie opowieść. Rodzina to zacna i dla Wielkopolski wielce zasłużona, ale też wielce oryginalna ze skłonnościami do skandali matrymonialnych.

Pałac w Rogalinie – zwiedzanie wnętrz

W pałacu podziwialiśmy odnowione wnętrza, liczne portrety członków rodziny i meble pochodzące z epoki. Z audio przewodnika snuła się opowieść o dawnych mieszkańcach poszczególnych pomieszczeń. Duże wrażenie zrobiła na nas klatka schodowa i balustrada w  formie łańcucha.

Pałac w Rogalinie
Wnętrze pałacu
Pałac w Rogalinie
Lubicie spać na siedząco, bo a ja
Pałac w Rogalinie
Klatka schodowa z balustradą z łańcuch
Pałac w Rogalinie
Biblioteka, niestety książek brak
Pałac w Rogalinie
Trochę trudno byłoby grać z tą porcelaną

W skrzydle pałacu mieści się pomieszczenie, w którym odtworzono londyński gabinet Edwarda Raczyńskiego. To on w setne swoje urodziny utworzył Fundację Raczyńskich i przekazał państwu pałac w Rogalinie. Był ambasadorem i prezydentem na uchodźstwie, a żył sobie w całkiem skromnym pokoiku. Bo pewnie ten kogo stać na oddanie pałacu, nie musi dodawać sobie znaczenia wielkimi pomieszczeniami.

Gabinet Raczyńskiego Rogalin
Skromny pokoik Edwarda Raczyńskiego

Galeria sztuki

W osobnym budynku mieści się galeria sztuki. Założył ją, a może lepiej powiedzieć, zgromadził kolekcję, Edward Aleksander Raczyński. Od lat 80-tych XIX wieku, aż do lat 20-tych ubiegłego stulecia zgromadził około 500 obrazów. W pomieszczeniu panują wspaniałe warunki do ekspozycji obrazów, sprawia to doskonałe światło. Zgromadzono tu głównie obrazy XIX-wieczne, nawiązujące do impresjonizmu i postimpresjonizmu. Oto te, które nam się spodobały.

Rogalin galeria malarstwa
Obraz Vlastimila Hofmana
Rogalin galeria malarstwa
Jacek Malczewski „Malancholia”
Pałac w Rogalinie galeria malarstwa
Stanisław Wyspiański „Dziewczynka”
Pałac w Rogalinie galeria malarstwa
Joan Roig i Soler „Miasteczko w Katalonii”
Pałac w Rogalinie galeria malarstwa
Nicolas van der Waay „Sieroty amsterdamskie”
Pałac w Rogalinie galeria malarstwa
Vlastimil Hofman „Madonna ze szpakiem”
Pałac w Rogalinie galeria malarstwa
Władysław Podkowiński „W agreście”
Pałac w Rogalinie galeria malarstwa
Jacek Malczewski „Uzdrowienie Tobiasza”

Zwiedziliśmy też powozownię, w której tylko jeden z wozów należał do Raczyńskich. Do pojazdów można podejść całkiem blisko, warto więc zajrzeć do środka. Na samą myśl o podróży czymś jakim, zabolały mnie pośladki.

Pałac w Rogalinie
Chyba nie było w tym zbyt wygodnie

Po tej uwadze stwierdziliśmy, że czas jest na obiad, a restauracja znajduje się tuż obok powozowni. Zjedliśmy naprawdę bardzo dobre dania i z czystym sumieniem możemy polecić restaurację o wdzięcznej nazwie „Dwa pokoje z kuchnią”. Aby zgubić kalorie, udaliśmy się do parku.

Park

Pałac w Rogalinie
Pałac otacza ogród
Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie od strony ogrodu
Rogalin dęby
Rogalińskie dęby już bardzo zmęczone

Jest on bardzo rozległy i przechadzka po nim to prawdziwa przyjemność, oczywiście zanim się nie dotrze do trzech sławnych dębów: Lecha, Czecha i Rusa, bo szczerze mówiąc zostały ich właściwie szczątki.

Kaplica Raczyńskich

Poza terenem pałacu znajduje się kościół z kaplicą Raczyńskich. Kościół tradycyjnie był zamknięty, ale kaplicę można było zwiedzić. Najbardziej podobał nam się nagrobek Rogera Raczyńskiego.

Rogalin kościół
Kościół w Rogalinie
Rogalin kaplica Raczyńskich
Nagrobek Rogera Raczyńskiego

Nasze rady

Zdecydowanie odwiedźcie Rogalin. Po odnowieniu cały kompleks wygląda świetnie. Pamiętajcie, iż w sezonie turystycznym może być problem z biletami do samego pałacu. Tu liczba zwiedzających jest limitowana.

Korzystajcie z audioguida w pałacowym wnętrzu. Jest bardzo dobrze przygotowany.

Jeśli chcecie spokojnie zobaczyć cały zespól pałacowy zarezerwujcie n a to około 3 godzin.

Najlepsze zdjęcia pałacu można zrobić ze środka trawnika znajdującego się przed głównym wejściem.

Główne wejście do pałacu znajduje się na środku fasady. Nie jest jednak oznaczone. Wejście do gabinetu londyńskiego znajduje się w skrzydle na prawo.

Warto pospacerować po parku. Cały teren wygląda bardzo dobrze, ale mówiąc szczerze dębami możecie być nieco zawiedzeni.

Polecamy tutejszą restaurację „Dwa pokoje z kuchnią”. Gotują naprawdę dobrze.

Rogalin leży tuż obok Kórnika i  Poznania. Warto pomyśleć więc o zwiedzaniu w trakcie wycieczki właśnie tych miejsc.

Pałac w Rogalinie
Cała pałac nie mieści się w kadrze

Spaliśmy w Poznaniu.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *