Blog,  Kraków,  Niezbędnik,  Polska,  Warto

10 rzeczy, które pozwolą Ci poznać Kraków

Wawel, kościół Mariacki, Rynek Główny, to obowiązkowe punkty zwiedzania Krakowa. I dobrze bo te miejsca po prostu trzeba i warto zobaczyć. Kiedy już jednak zaliczyliśmy „ jazdę obowiązkową” warto zobaczyć i poznać coś więcej. Myślę tu o miejscach, zwyczajach, przyzwyczajeniach związanych z miastem. Postaram się być przewodnikiem, bo w końcu tu się urodziłem i mieszkałem wiele lat, tu oprowadzałem wycieczki, czyli 10 rzeczy, które pozwolą Ci poznać Kraków.

poznać Kraków
Sukiennice
poznać Kraków
Wawel
poznać Kraków
Kościół Mariacki

Precle, pozwolą Ci poznać Kraków

Zjeść coś „krakowskiego”. Precle, bajgle, obwarzanki. Towarzyszyły mi od dziecka i do dziś mam do nich sentyment. Jak wyglądają pewnie wszyscy pamiętacie. Jeśli chodzi o nazwę na pewno po tym tekście pojawią się komentarze, że to nie precle tylko obwarzanki, albo może i bajgle. Umówmy się – wszystkie te trzy nazwy jakoś funkcjonowały i funkcjonują. Teorię dotyczącą właściwego nazewnictwa zostawiam tym , którzy lubią pospierać się dla zasady, a sam wracam do precli. No więc kiedyś były tylko z makiem i solą. Tej soli zawsze było na nich sporo, ale przecież ma to swój urok.

Zawsze też były sprzedawane z charakterystycznie wyglądających wózków, a podawane za pomocą specjalnego podajnika zdobionego  z drutu. Jak się nazywa? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale może ktoś wie ? Obwarzanki to pierwszy polski fastfood. W przygnębiających czasach realnego socjalizmu były uliczną zakąską dostępną w wielu miejscach i właściwie dla wszystkich. Bo były tanie. Dziś smaków jest więcej, ale ja ciągle uznaje tylko te dwa „właściwe”. Do dziś jest to produkt dostępny, bo 1,8 zł za obwarzanek to chyba dobra cena.

poznać Kraków
Precle

Spacery po Błoniach – poznać Kraków

Pospacerować. Błonia. Błonia to gigantyczna łąka w centrum Krakowa. 48 hektarów okolonych chodnikiem, czy też może raczej trzeba powiedzieć aleją. Pamiętam pasące się tam krowy, dziś już chyba to się nie zdarza. Błonia to miejsce gry w piłkę, opalania, zabaw i tak dalej. Było wiele zakusów na to miejsce. Przed II wojną światową chciano tu zbudować, a właściwie wokół Błon tor do wyścigów samochodowych, były i inne pomysły. Do ogólnopolskiej świadomości Błonia trafiły dzięki mszom papieskim odprawianym w tym miejscu. Może ono pomieścić ponad 2 mln ludzi. Kiedy popatrzymy z Błoń w kierunku Rynku zobaczymy Mariacki, w przeciwną stronę kopce Kościuszki i Piłsudskiego, Widać też bryłę Muzeum Narodowego. Po obu stronach mieszczą się stadiony dwóch najbardziej znanych klubów sportowych miasta Cracovii i Wisły.

poznać Kraków
Błonia

Gołębie – poznać Kraków

Nakarmić gołębie. Są nieodłącznym elementem krakowskiego krajobrazu. Nie będę zbyt poprawny politycznie i nie będę się nimi tak zachwycał, bo mówiąc krótko dość intensywnie zanieczyszczają i niszczą zabytki. Są jednak oczywiście bardzo charakterystyczne. W Rynku można kupić karmę i pobawić się w dobrego, ptasiego wujka. Gołębie siadają na ramionach, jedzą z ręki. Ot idylla fotograficzna. Dzieci to lubią  i pewno niech tak zostanie.

poznać Kraków
Gołębie na Rynku

Dorożki – poznać Kraków

Zobaczyć dorożkę. Gałczyński pisał o „zaczarowanej dorożce” i  były to klimatyczne choć przecież niezbyt realistyczne opisy miasta. Dorożki kiedyś służyły po prostu do przemieszczanie się po mieście, były rodzajem miejskiej komunikacji. Stopniowo jednak przekształciły się w atrakcję turystyczną. Kiedyś ich liczba była znacznie mniejsza niż dziś  no i wyglądały jak dorożki. Dziś to troszkę taki hollywoodzki styl i w wyglądzie woźniców i samych dorożek. Chętni są i wydają się być zadowoleni z przejażdżki. Dorożki spotkacie na krakowskim Rynku.

poznać Kraków
Krakowska dorożka, trochę jak z cyrku
poznać Kraków
I jeszcze jedna, z pomponami

Kawiarnia – poznać Kraków

Odwiedzić kawiarnię. Kawiarnie krakowskie przywołują od razu wspomnienia dawnych czasów, monarchii austro- węgierskiej, II Rzeczpospolitej. Nawet jednak w PRL-u, w czasach przaśnych, kawiarnie krakowskie radziły sobie nie najgorzej. No to oczywiście nie było to czego oczekujemy od takich miejsc, ale na miarę tamtych czasów było to jednak coś innego, prawdziwego. W Krakowie kawiarnie mają dość niespieszną atmosferę i często fascynujące wnętrza. Często można tu spotkać bywalców, ludzi, którzy od zawsze przychodzą właśnie do tej kawiarni, siadają przy tym właśnie stoliku. No i zawsze w środę o 12…

Nie polecam Jamy Michalika, bo tam czas zatrzymał się chyba właśnie w tych czasach realnego socjalizmu. Ok – warto zobaczyć dekorację , wnętrze, wszak to kawał ciekawej historii Krakowa i Polski, ale na kawę to już gdzie indziej.  Miłe są lokale w uliczkach dochodzących do Rynku, ale ja szczególnie polecam jeden lokal – kawiarnię Noworolskiego. Kawiarnia położona jest w Rynku, w Sukiennicach. Nawet nie o to chodzi, że to lokal z tradycją, nie o to też, że serwowane tam specjały jakoś mnie szczególnie zachwyciły. Chodzi o coś zupełnie innego – o atmosferę, to coś ulotnego, tworzonego choćby przez graną na fortepianie na żywo muzykę. Przede wszystkim jednak o widok. Siedząc przy stoliku na zewnątrz, lub przy oknie w środku ma się widok na Mariacki na Rynek , na kościół św. Wojciecha, na ulicę Grodzką.

poznać Kraków
Kawiarnia Noworolskiego

Sukiennice – poznać Kraków

Zrobić zakupy w Sukiennicach. Będę strasznie niemodny i polecę zakupy, a przynajmniej spacer pomiędzy straganami w Sukiennicach. Będę niemodny, bo zgodnie z dziś panującą modą powinienem polecić warsztat alternatywnego twórcy mieszczący się w piwnicy bloku z wielkiej płyty. Nota bene bardzo lubię sztukę alternatywną, dziwną, zaskakującą. Sukiennice to jest jednak to. Tradycje handlu w tym miejscu sięgają z pewnością tysiąca lat, a same Sukiennice liczą sobie kilkaset lat. Można tu kupić wiele wyrobów prezentujących sztukę ludową i rzemiosło artystyczne z różnych regionów Polski. Najwięcej przedmiotów związanych jest z tradycją krakowską i małopolską, no ale jest i wiele innych. Są wyroby z bursztynu, krzemienia pasiastego, skóry. Oczywiście nie brakuje kiczu, ale naprawdę można znaleźć coś ciekawego dla siebie, a z cala pewnością prezent, szczególnie gdy myślimy o zagranicznych gościach.

poznać Kraków
Sukiennice

Widoki – poznać Kraków

Kraków położony jest w dolinie, w każdym razie jego centralna część. Są jednak miejsca, z których widok dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Pierwsze już przewinęło się w tej wyliczance, to Kopiec Kościuszki. Usypany i ufundowany przez wdzięcznych rodaków jest znakiem patriotyzmu i wiary w nasz kraj i w jego niepodległość. Jest także znakomitym punktem widokowym. Spacer na kopiec zawsze kojarzy mi się oczywiście z „Moralnością Pani Dulskiej”.  Mąż Dulskiej, o wdzięcznym imieniu Felicjan, wybierał się na spacery właśnie na kopiec (co prawda, tylko we własnym mieszkaniu) . Widać stąd świetnie centrum miasta, a także czasem pagórki podkrakowskie i nawet dalekie szczyty gór. Miejsce numer dwa to Wawel, a właściwie południowa część wzgórza tuż przed Basztą Sandomierską. Warto tu przyjść, gdy powietrze jest przejrzyste i widoczność sięga kilkudziesięciu kilometrów. Wtedy przed nami ukażą się pasma Beskidów, a jak szczęście dopisze nam niezwykle to i na horyzoncie zamajaczą Tatry. Naprawdę – choć to 100 kilometrów od miasta.

poznać Kraków
Widok z Wawelu na Wisłę

Kleparz – poznać Kraków

Kleparz, czyli zakupy raz jeszcze. Kleparze są w Krakowie dwa. Stary i Nowy. Ten Nowy to dziś dość normalne miejsce zakupów. Zamiast dawnych straganów są tu specjalne budki czy jak kto woli pawilony. Dalej stoi figura Matki Boskiej znana z tego, iż można było tu kupić nielegalnie alkohol w czasach komunizmu. W sumie dziś to miejsce na normalne zakupy. Stary Kleparz jest inny. Plac targowy położony jest w ścisłym centrum miasta i dzieje się tu naprawdę dużo. Przyjeżdża tu towar z bliższych i dalszych okolic Krakowa, także z Podhala. W sezonie grzybowym są grzyby, a przez cały rok sery w tym oscypki i bunc(zwany też bundzem). Aż przyjemnie chodzi się po tym targowisku. Ciągle jeszcze można spróbować sera podawanego klasyczną metodą – mały kawałek na nożu do spróbowania (pracownicy Sanepidu, miłośnicy sterylnej higieny powinni o tym fragmencie zapomnieć). Słychać tu także wspaniały zaśpiew gwary z Podhala i i innych rejonów Małopolski. Dla mnie to wspomnienie dzieciństwa i wspaniała zabawa, a dla każdego okazja do zrobienia dobrych zakupów.

poznać Kraków
Stary Kleparz
poznać Kraków
Sery prosto z gór

Gwara krakowska – poznać Kraków

Porozmawiać po krakowsku. Ktoś powie, że to fanaberia i niepoważny pomysł. Ja jednak zachęcam do rozmowy po krakowsku i o różnicach językowych, z jakimi spotykają się w Krakowie przyjeżdżający goście. Przede wszystkim w Krakowie mówi się bardziej miękko i śpiewnie. Kiedy przyjechałem do Warszawy ludzie mówili czasem : powiedz „panienka”. W Krakowie brzmi to inaczej niż w Warszawie. W Krakowie wychodzi się „na pole” a nie „na dwór”, je się borówki, a nie „czarne jagody”. Sznycel to niekoniecznie to coś, co znamy jako sznycel po wiedeńsku, a po prostu mielony. Używa się waserwagi. No i mówi się „czy” co znaczy 3. Jeśli rozmawiamy z kimś z południa, to może opowie nam o rodzinie w „Hameryce”, bo „a” wymienia się na „h”. Może także opowiedzieć jak obrodziły „ciupki”, to taki rodzaj gruszek.

poznać Kraków
Krakowianka

Planty – poznać Kraków

Spacer po Plantach. Planty to park, a może deptak zajmujący teren dawnych murów miejskich. Mają 4 kilometry długości i okalają cale Stare Miasto. Spacer to ciekawy i pozwalający poznać nieco miasto, a co chwilę dający szansę na wejście w najbardziej atrakcyjną jego część. Dla jednych może to być czas zwiedzania, swoista lekcja historii sztuki, dla innych spacer i mile wytchnienie wśród zieleni. Przy okazji spaceru oczywiście można zrobić sobie przerwę na ławce, albo usiąść w jednej z krakowskich kawiarni. Podczas spaceru zobaczymy  Teatr Słowackiego, Barbakan, Bramę Floriańską , kościół św. Anny, Filharmonię, Wawel i wiele innych obiektów.

poznać Kraków
Planty

I tak szybko dobrnąłem do 10 punktu. Ta lista jest jednak zdecydowanie niekompletna i już myślę o kolejnej próbie opisania Krakowa. Będzie o zwyczajach i miejscach  i ludziach, którzy tworzą to niezwykłe miasto.

Jeśli

lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.

chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;

fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Dodane przez Marcin Bochenek dnia 2015-06-22

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies