Ogród Rzeźb Juana Soriano
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni warto zobaczyć

Mieliśmy małą wyjazdową przerwę spowodowaną naprawą moich kolan. Kiedy uznałam, że mogę bezpiecznie prowadzić samochód, udaliśmy się na krótką wycieczkę w okolice Warszawy. Nasz wybór padł na Ogród Rzeźb Juana Soriano. Miejsce okazało się niezwykle malownicze.

Ogród Rzeźb Juana Soriano, rzeźba ptaka

Ogród Rzeźb Juana Soriano – dlaczego powstał w Polsce

Pytanie jest całkiem zasadne, bo rzeźbiarz był z pochodzenia Meksykaninem. Urodził się 18 sierpnia 1920 roku i wcześnie rozpoczął karierę artystyczną. Wystawiał w Stanach Zjednoczonych, w Europie, a także w najważniejszych muzeach w Meksyku. Był artystą wszechstronnym. Rzeźbił, malował, wykonywał ceramikę, grafiki, ilustracje, gobeliny oraz scenografie i kostiumy.

W 1974 roku Soriano spotkał podczas wizyty w Paryżu polskiego tancerza Marka Kellera. Przez trzydzieści lat (do śmierci rzeźbiarza w lutym 2006 roku) byli razem. Marek Keller uporządkował sprawy majątkowe artysty i został jego impresario. Mieszkali razem w Meksyku i w Paryżu.

Po śmierci Soriano Keller wrócił do Polski i w podwarszawskiej Owczarni postanowił stworzyć miejsce, w którym sam zamieszkał, w otaczającym parku ustawił rzeźby Soriano. I tak powstało naprawdę niezwykłe miejsce. Marek Keller zmarł 29 października 2023 roku.

Trawa i ptaki
Trawa i ptaki

Ogród Rzeźb Juana Soriano – nasze zwiedzanie

Na miejsce jechaliśmy jakieś pół godziny. Ostatni odcinek pokonaliśmy leśną drogą, która okazała się całkiem znośna. Ogród mieści się w pozostałości dawnej dworskiej rezydencji, zajmuje 7 hektarów. Miejsce jest idylliczne. Piękne drzewa, stawy, śpiewające ptaki, zadbany park, a wśród tego wszystkiego rzeźby, naprawdę dobre. Niektóre mają swoje źródła w kulturze meksykańskiej, inne są typowo surrealistyczne. Spotkaliśmy kilkanaście ptaków, każdy inny, równie ciekawy. Umieszczono je na dużym trawniku. Co prawda, z przyczyn niejasnych, jest tablica z zakazem wchodzenie na trawnik. Piszę z przyczyn niejasnych, bo sam Soriano twierdził, że sztuka wymaga bliskiego i bezpośredniego kontaktu z odbiorcą.

Bardzo atrakcyjne są żaby, które wydaje się, że wychodzą z wody. Podobał nam się też typowo hiszpański byk. Bardzo ładnie wyglądały też rzeźby umieszczone w stawie. A tak w ogóle to najlepiej przyjedźcie do Owczarni i sami zobaczcie. Odpoczynek od zgiełku miasta gwarantowany, a w gratisie jeszcze oryginalne dzieła sztuki.

Ogród Rzeźb Juana Soriano, rzeźba w stawie
Rzeźba w stawie
Marcin nagrywa relację
Marcin nagrywa relację
Ogród Rzeźb Juana Soriano, kura
Kura, jak widać

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

znajdziecie w tym wpisie, a klikając na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Mamy też własny przewodnik po województwie świętokrzyskim, znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies