fbpx
Blog,  Hiszpania,  Madryt

Teleferico w Madrycie, warto się wybrać

Tak, nie pomyliłam się, w Madrycie jest kolejka linowa. Z zupełnie niewiadomych dla nas powodów Madryt nie chwali się tą atrakcją i uważa, że jest to atrakcja tylko dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Nam teleferico w Madrycie bardzo się podobało.

Teleferico w Madrycie – dolna stacja

Dolna stacja kolejki znajduje się na paseo del Pintor Rosales. Można tu dojechać metrem (stacja Arguelles, linia 3, 4 i 6). Potem trzeba trochę pokluczyć ulicami. Drogowskazów jest niewiele, ale mam nadzieję, że jakoś traficie. Wagoniki są małe 4-osobowe, choć w jakimś opisie spotkałam się, że stwierdzeniem, że są one 5-osobowe. Pewnie zależy od osoby, ale ja jednak uważam, że cztery osoby to akurat. Kiedy my tam byliśmy (zima), jechaliśmy sami. Inni wycieczkowicze zresztą też. Nie było tendencji do upychania wszystkich na siłę w jednym wagonie. Bilet można kupić w jedną stronę lub w obie.

Teleferico w Madrycie – co jest u góry?

Kolejka wyjeżdża na wzgórze, stacja nazywa się Casa de Campo, znajduje się tu bardzo rozległy park.  Jak jest ogromny widać z góry, z wagoników. W parku są atrakcyjne miejsca: zoo, akwarium, wielki staw, park rozrywki oraz ogrody. My zdążyliśmy tylko wjechać na górę i zjechać z powrotem, bo było już późno. W parku widzieliśmy miejsca wypoczynkowe, stoły. Myślę, że w upalne, letnie dni taki park w Madrycie to idealne miejsce, aby odpocząć od miejskiego skwaru.

Teleferico w Madrycie
Widok ze szczytu

Teleferico w Madrycie – co się dzieje podczas jazdy?

Sama jazda małymi wagonikami jest fantastyczna ze względu na rozciągający się widok na Madryt i jego okolicę. Dopiero stąd widać dokładnie, jak ogromny jest Pałac Królewski oraz jak mała jest przepływająca przez Madryt rzeczka Manzanares. Widać też katedrę La Almudena oraz gmachy przy Plaza de Espana Podczas podróży z głośników można dowiedzieć się, co widać za oknem (dotyczy to tych, którzy znają choć w minimalnym zakresie język hiszpański).

Teleferico w Madrycie
Widok z kolejki w oddali Pałac Królewski
Teleferico w Madrycie
Rzeka w Madrycie nie jest imponująca

Kolejka istnieje od 20 czerwca 1969 roku, przewiozła kilka milionów pasażerów. Rocznie z kolejki korzysta około 200 tys. osób. Podróż w jedną stronę trwa 10 minut, w drugą tyle samo. Najwyższa wysokość, jaką osiąga to 40 metrów, długość trasy wynosi dwa i pół kilometra.

Teleferico w Madrycie
Madryt o zmierzchu

Zaczątkiem parku Casa de Campo była średniowieczna rezydencja wiejska rodu Vargas i otaczające ją ogrody.

Teleferico w Madrycie
Widok z parku
Teleferico w Madrycie
Casa de Campo

Na górze jest restauracja, sklep, no i fantastyczny widok. Warto przejść się wokół budynku i spojrzeć na miasto z różnych stron. Nam się ta wycieczka bardzo nam się podobała, dlatego zachęcam was, abyście poszli w nasze ślady.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

One Comment

  • Ulka

    Dziękuję za wiadomości Wysiedliśmy na stacji metra Arguelles. I … spotkaliśmy przemiłą czeszkę która powiedziała nam že mamy przejść na drugą stronę ulicy i iść w lewo do samegi dołu ulicy ☺ Kolejka czekała na nas ? ale bilet śmiało można kupić tylko do góry Troszkę dalej tuż obok zoo jest stacja metra ? No chyba że nie chce Wam się schodzić tych kilkadziesiąt metrów w bardzo ładnym parku.Można też kupić bilet powrotny na kolejkę w biletomacie(powrotny). Aaaa są świetne karuzele ☺po drodze. My niestety byliśmy już zbyt zmęczenu ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *