Mojżesz Kisling – wystawa w Villa Fleur, warto pojechać do Konstancina
Nazywany księciem Montparnassu, z Paryżem związany był przez długie lata swej kariery. Wcześniej studiował malarstwo w Krakowie. Popularny i lubiany, przez lata funkcjonował w artystycznym świecie stolicy Francji. Na jego obrazach znalazły się znane postacie życia artystycznego ówczesnych czasów – Jean Cocteau, pisarka Colette, Artur Rubinstein, muza malarzy Kiki de Montparnasse. Zdobył sławę i uznanie. Mojżesz Kisling, bo o nim mowa, był jednym z najciekawszych malarzy swoich czasów.
Mojżesz Kisling – krakowskie początki
Urodził się w rodzinie żydowskiej w 1891 roku w Krakowie. Pochodzenie artysty sprawi później, iż w obawie przed Niemcami opuści Francję i w okresie II wojny światowej przebywał będzie w Stanach Zjednoczonych. Na razie jednak w rodzinnym mieście trafia na Akademię by pobierać nauki u znakomitego malarza Józefa Pankiewicza. Pod Wawelem wieją już nowe wiatry w sztuce, dociera tu impresjonizm. Po ukończeniu szkoły Kisling decyduje jednak, by artystyczne życie kontynuować w ówczesnej stolicy sztuki. Jedzie więc do Paryża by tu trafić na jeden z najciekawszych momentów w dziejach rozwoju malarstwa.
Paryż, Francja
W Paryżu szybko okazuje się, że młody artysta ( przyjechał w 1910 roku) ma talent nie tylko malarski, ale i … towarzyski. Poznaje wielu artystów i nawiązuje z nimi serdeczne więzi. To właśnie dlatego przylgnie do niego przydomek „księcia Montparnasse”. Wśród jego znajomych i przyjaciół znajdują się tacy twórcy jak Mela Muter, Tadeusz Makowski czy Eugeniusz Zak, ale i Marc Chagall czy Modigliani. Pracuje wspólnie z Picassem. Wraz z wybuchem I wojny światowej zaciąga się do Legii Cudzoziemskiej i zostaje ciężko ranny w bitwie nad Sommą.
Po wojnie zakłada własną pracownię. Jego kariera rozwija się zarówno artystycznie jak i materialnie. Paryskie życie przerywa kolejna wojna. Kisling znowu zaciąga się do wojska, a później, po klęsce Francji, chcąc uniknąć aresztowania, a może i śmierci, wyjeżdża do USA. Tu może liczyć na przyjaźń i pomoc innego wielkiego artysty, znakomitego pianisty, Artura Rubinsteina. Wróci do Francji dopiero po wojnie. Tym razem jednak to nie Paryż staje się jego domem. Po wojnie mieszka i tworzy w Sanary sur Mer gdzie umiera w 1953 roku.
Mojżesz Kisling – artysta
Trudno pisać o obrazach – lepiej je oglądać i podziwiać. Ale jednak spróbujmy…Kisling zaliczany jest do Ecole de Paris. Tak mówiono o sztuce tworzonej w Paryżu przez artystów w latach 20 i 30-tych ubiegłego stulecia. Twórcy ci zjechali do francuskiej stolicy z wielu krajów w poszukiwaniu nowych dróg w sztuce, w poszukiwaniu artystycznych inspiracji. Wśród tej grupy było wielu artystów pochodzenia żydowskiego. Kisling był z pewnością jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Ecole de Paris. Tworzył niezwykłe krajobrazy, a w późniejszym okresie portrety i akty Jak u wielu przedstawicieli tego nurtu na szczególną uwagę zasługują kolory – wyraziste, kontrastowe, tworzące niezwykły klimat. Był także znakomitym portrecistą i malarzem aktów. W tej ostatniej dziedzinie, tak przecież niełatwej, udało mu się osiągnąć prawdziwą maestrię.
Czerpał inspiracje, a może raczej w jego dziełach można doszukać się podobieństw do prac Picassa czy fowistów. Nie było w tym jednak żadnego naśladownictwa czy kopiowania. Malował zdecydowanie w …swoim stylu. Jego obrazy mają charakterystyczny rys. Precyzja, elegancja i ciekawa paleta barw tworzą fascynujące kompozycje.
Mojżesz Kisling – Ecole de Paris
Oglądając wystawę Kislinga mamy także świetną okazję by przyjrzeć się innym, znakomitym dziełom Ecole. Wszak w muzeum na stałe wystawiane są bardzo liczne prace największych twórców tej szkoły. Warto, warto obejrzeć dzieła Meli Muter, Eugeniusza Zaka, Henryka Haydena, Henryka Epsteina i wielu innych. A już po zwiedzaniu i oglądaniu koniecznie trzeba przejść się po konstancińskich uliczkach, bo muzeum w klimatycznym Konstancinie Jeziornej się znajduje.
Więcej o Villa Fleur możecie przeczytać w tym tekście.
Jeśli
lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.
znajdziecie w tym wpisie, a klikając na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Mamy też własny przewodnik po województwie świętokrzyskim, znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych miejsc.
Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.