Mojżesz Kisling
Blog,  Inspiracje,  Niezbędnik

Mojżesz Kisling – wystawa w Villa Fleur, warto pojechać do Konstancina

Nazywany księciem Montparnassu, z Paryżem związany był przez długie lata swej kariery. Wcześniej studiował malarstwo w Krakowie. Popularny i lubiany, przez lata funkcjonował w artystycznym świecie stolicy Francji. Na jego obrazach znalazły się znane postacie życia artystycznego ówczesnych czasów – Jean Cocteau, pisarka Colette, Artur Rubinstein, muza malarzy Kiki de Montparnasse. Zdobył sławę i uznanie. Mojżesz Kisling, bo o nim mowa, był jednym z najciekawszych malarzy swoich czasów.

Mojżesz Kisling Martwa natura z owocami
Martwa natura z owocami

Mojżesz Kisling – krakowskie początki

Urodził się w rodzinie żydowskiej w 1891 roku w Krakowie. Pochodzenie artysty sprawi później, iż w obawie przed Niemcami opuści Francję i w okresie II wojny światowej przebywał będzie w Stanach Zjednoczonych. Na razie jednak w rodzinnym mieście trafia na Akademię by pobierać nauki u znakomitego malarza Józefa Pankiewicza. Pod Wawelem wieją już nowe wiatry w sztuce, dociera tu impresjonizm.  Po ukończeniu szkoły Kisling decyduje jednak, by artystyczne życie kontynuować w ówczesnej stolicy sztuki. Jedzie więc do Paryża by tu trafić na jeden z najciekawszych momentów w dziejach rozwoju malarstwa.

Oryginalna paleta artysty
Oryginalna paleta artysty

Paryż, Francja

W Paryżu szybko okazuje się, że młody artysta ( przyjechał w 1910 roku) ma talent nie tylko malarski, ale i … towarzyski. Poznaje wielu artystów i nawiązuje z nimi serdeczne więzi. To właśnie dlatego przylgnie do niego przydomek „księcia Montparnasse”. Wśród jego znajomych i przyjaciół znajdują się tacy twórcy jak Mela Muter, Tadeusz Makowski czy Eugeniusz Zak, ale i Marc Chagall czy Modigliani. Pracuje wspólnie z Picassem. Wraz z wybuchem I wojny światowej zaciąga się do Legii Cudzoziemskiej i zostaje ciężko ranny w bitwie nad Sommą.

Po wojnie zakłada własną pracownię. Jego kariera rozwija się zarówno artystycznie jak i materialnie. Paryskie życie przerywa kolejna wojna. Kisling znowu zaciąga się do wojska, a później, po klęsce Francji, chcąc uniknąć aresztowania, a może i śmierci, wyjeżdża do USA. Tu może liczyć na przyjaźń i pomoc innego wielkiego artysty, znakomitego pianisty, Artura Rubinsteina. Wróci do Francji dopiero po wojnie. Tym razem jednak to nie Paryż staje się jego domem. Po wojnie mieszka i tworzy w Sanary sur Mer gdzie umiera w 1953 roku.

Mojżesz Kisling Młoda dziewczyna z warkoczami
Młoda dziewczyna z warkoczami

Mojżesz Kisling – artysta

Trudno pisać o obrazach  – lepiej je oglądać i podziwiać. Ale jednak spróbujmy…Kisling zaliczany jest do Ecole de Paris. Tak mówiono o sztuce tworzonej w Paryżu przez artystów w latach 20 i 30-tych ubiegłego stulecia. Twórcy ci  zjechali do francuskiej stolicy z wielu krajów w poszukiwaniu nowych dróg w sztuce, w poszukiwaniu artystycznych  inspiracji. Wśród tej grupy było wielu artystów pochodzenia żydowskiego. Kisling był z pewnością jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Ecole de Paris. Tworzył niezwykłe krajobrazy, a w późniejszym okresie portrety i akty Jak u wielu przedstawicieli tego nurtu na szczególną uwagę zasługują kolory – wyraziste, kontrastowe, tworzące niezwykły klimat. Był także znakomitym portrecistą i malarzem aktów. W tej ostatniej dziedzinie, tak przecież niełatwej, udało mu się osiągnąć prawdziwą maestrię.

Czerpał inspiracje, a może raczej w jego dziełach można doszukać się podobieństw do prac Picassa czy fowistów. Nie było w tym jednak żadnego naśladownictwa czy kopiowania. Malował zdecydowanie w …swoim stylu. Jego obrazy mają charakterystyczny rys. Precyzja, elegancja i ciekawa paleta barw tworzą fascynujące kompozycje.

Mojżesz Kisling – Ecole de Paris

Oglądając wystawę Kislinga mamy także świetną okazję by przyjrzeć się innym, znakomitym dziełom Ecole. Wszak w muzeum na stałe wystawiane są bardzo liczne prace największych twórców tej szkoły. Warto, warto obejrzeć dzieła Meli Muter, Eugeniusza Zaka, Henryka Haydena, Henryka Epsteina i wielu innych. A już po zwiedzaniu i oglądaniu koniecznie trzeba przejść się po konstancińskich uliczkach, bo muzeum w klimatycznym Konstancinie Jeziornej się znajduje.

Więcej o Villa Fleur możecie przeczytać w tym tekście.

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

znajdziecie w tym wpisie, a klikając na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Mamy też własny przewodnik po województwie świętokrzyskim, znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies