Krasnogruda, Sejny, Puńsk – Litwini w Polsce
Litwini w Polsce – teren ten nazywany jest Małą Litwą, bo mieszka tu mniejszość litewska. Dawniej ziemie te należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego i od wieków były zamieszkiwane przez Litwinów i Polaków. Po I wojnie były terenami spornymi. W 1919 roku państwo litewskie nie uznało granicy na linii Focha postanowiło zbrojnie opanować tereny Suwalszczyzny. W odpowiedzi na te wydarzenia wybuchło powstanie sejneńskie i ziemie te wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie miasto zostało zdobyte przez Polaków, w 1923 roku linię Focha uznano za granicę polsko-litewską. Stołeczne Wilno znalazło się w granicach Polski, a normalizacja stosunków dyplomatycznych między obu krajami nastąpiła w 1938 roku. To oczywiście nie skończyło wzajemnych żalów i do dziś relacje między naszymi krajami bywają trudne. Ale dość o polityce.
Litwini w Polsce – Krasnogruda
Najpierw odwiedziliśmy Krasnogrudę. W Sejnach znajdują się drogowskazy. My pomyliliśmy się raz, bo słuchaliśmy nawigacji, a w tych stronach jest z tym kłopot. Z pewnymi problemami, ale dotarliśmy do dworu, w którym u swoich ciotek spędzał wakacje Czesław Miłosz. Budynek został gruntownie przebudowany, ale urokliwe miejsce pozostało. Dziś mieści się tu Międzynarodowe Centrum Dialogu, czyli Fundacja „Pogranicze”, znana z organizacji wielu międzykulturowych imprez.
W dworku znajduje się coś w rodzaju muzeum, piszę coś w rodzaju, bo w pustych pokojach na ścianach są cytaty z wierszy Miłosza, a po naciśnięciu przycisku, rozlega się głos poety. Bilet kosztuje 5 zł (10 zł aktualizacja 4.07.2024). Droższe jest oprowadzanie z przewodnikiem lub z filmem, ale na to się nie zdecydowaliśmy. Dorobek Fundacji Pogranicze jest niebagatelny, można chyba nawet powiedzieć, imponujący, ale muzeum chyba potraktowano trochę po macoszemu. W dworku jest też kawiarnia.
Litwini w Polsce – Sejny
Z Krasnogrudy pojechaliśmy do Sejn. Nad miastem góruje kościół i klasztor. Kościół jest renesansowy, ale został przebudowany w 1760 roku, wtedy dodano barokową fasadę z dwiema wieżami. Najcenniejszym zabytkiem wewnątrz świątyni jest gotycka figurka z 1400 roku tzw. Madonna Szafkowa, znajduje się w kaplicy po prawej stronie. Do kościoła przyjeżdżają zarówno turyści jak i wierni chcący pomodlić się przed piękną figurą. Do świątyni przylega klasztor. Jest udostępniony do zwiedzania, ale my pamiętaliśmy ekspozycję z poprzedniej wizyty w Sejnach, więc tym razem oglądanie regionalnych sal sobie odpuściliśmy.
Sejny są najmniejszym miastem na Suwalszczyźnie, nie powinna więc dziwić niska zabudowa głównych ulic. Warto zobaczyć ratusz i synagogę. W synagodze mieści się dziś sala wystawowa, a naprzeciwko dawny dom talmudyczny, który dziś zajmuje Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów”. Kiedy tędy przechodziliśmy odbywała się próba koncertu muzyki klezmerskiej. Muzycy grali świetnie.
Litwini w Polsce – Puńsk
Zrobiła się pora obiadu, a posiłek ten mieliśmy zaplanowany w Puńsku, gdzie znajduje się restauracja „Sodas”. Wystrój jej pochodzi mniej więcej z lat 90-tych, ale jedzenie jest naprawdę pyszne. Jeszcze dodatkowo atmosfera w restauracji była wspaniała. Przy sąsiednim stoliku siedziało pięciu panów, którzy podczas rozmowy płynnie przechodzili z polskiego na litewski i odwrotnie. Było to niesamowite.
Wniosek z tego można by wysnuć, że i Polak z Litwinem może się porozumieć. Ktoś powie, że to naiwne myślenie. Może, ale chyba tego sobie życzymy.
Jeśli
chcecie podróżować po województwie podlaskim, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie podróżować po Polsce o odkrywać niezwykłe miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a jeśli klikniecie w poniższe zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com
Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-09-22