Blog,  Podlaskie,  Polska

Krasnogruda, Sejny, Puńsk – Litwini w Polsce

Litwini w Polsce – teren ten nazywany jest Małą Litwą, bo mieszka tu mniejszość litewska. Dawniej ziemie te należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego i od wieków były zamieszkiwane przez Litwinów i Polaków. Po I wojnie były terenami spornymi. W 1919 roku państwo litewskie nie uznało granicy na linii Focha postanowiło zbrojnie opanować tereny Suwalszczyzny. W odpowiedzi na te wydarzenia wybuchło powstanie sejneńskie i ziemie te wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie miasto zostało zdobyte przez Polaków, w 1923 roku linię Focha uznano za granicę polsko-litewską. Stołeczne Wilno znalazło się w granicach Polski, a normalizacja stosunków dyplomatycznych między obu krajami nastąpiła w 1938 roku. To oczywiście nie skończyło wzajemnych żalów i do dziś relacje między naszymi krajami bywają trudne. Ale dość o polityce.

Litwini w Polsce, Krasnogruda
Dworek, w którym Miłosz spędzał wakacje
Krasnogruda, Litwini w Polsce
W ogrodzie
Krasnogruda, Litwini w Polsce
Muzeum
Krasnogruda, Litwini w Polsce
Muzeum w Krasnogrudzie

Litwini w Polsce – Krasnogruda

Najpierw odwiedziliśmy Krasnogrudę. W Sejnach znajdują się drogowskazy. My pomyliliśmy się raz, bo słuchaliśmy nawigacji, a w tych stronach jest z tym kłopot. Z pewnymi problemami, ale dotarliśmy do dworu, w którym u swoich ciotek spędzał wakacje Czesław Miłosz. Budynek został gruntownie przebudowany, ale urokliwe miejsce pozostało.  Dziś mieści się tu Międzynarodowe Centrum Dialogu, czyli Fundacja „Pogranicze”, znana z organizacji wielu międzykulturowych imprez.

W dworku znajduje się coś w rodzaju muzeum, piszę coś w rodzaju, bo w pustych pokojach na ścianach są cytaty z wierszy Miłosza, a po naciśnięciu przycisku, rozlega się głos poety. Bilet kosztuje 5 zł (10 zł aktualizacja 4.01.2023). Droższe jest oprowadzanie z przewodnikiem lub z filmem, ale na to się nie zdecydowaliśmy. Dorobek Fundacji Pogranicze jest niebagatelny, można chyba nawet powiedzieć, imponujący, ale muzeum chyba potraktowano trochę po macoszemu. W dworku jest też kawiarnia.

Litwini w Polsce – Sejny

Z Krasnogrudy pojechaliśmy do Sejn. Nad miastem góruje kościół i klasztor. Kościół jest renesansowy, ale został przebudowany w 1760 roku, wtedy dodano barokową fasadę z dwiema wieżami. Najcenniejszym zabytkiem wewnątrz świątyni jest gotycka figurka z 1400 roku tzw. Madonna Szafkowa, znajduje się w kaplicy po prawej stronie. Do kościoła przyjeżdżają zarówno turyści jak i wierni chcący pomodlić się przed piękną figurą. Do świątyni przylega klasztor. Jest udostępniony do zwiedzania, ale my pamiętaliśmy ekspozycję z poprzedniej wizyty w Sejnach, więc tym razem oglądanie regionalnych sal sobie odpuściliśmy.

Sejny, Litwini w Polsce
Kościół w Sejnach
Sejny, Litwini w Polsce
Kościół w Sejnach
Sejny, Litwini w Polsce
Matka Boska
Sejny, Litwini w Polsce
Wnętrze kościoła
Sejny, Litwini w Polsce
Dawna synagoga
Sejny, Litwini w Polsce
Sejny
Sejny, Litwini w Polsce
I jeszcze jedno ujęcie

Sejny są najmniejszym miastem na Suwalszczyźnie, nie powinna więc dziwić niska zabudowa głównych ulic. Warto zobaczyć ratusz i synagogę. W synagodze mieści się dziś sala wystawowa, a naprzeciwko dawny dom talmudyczny, który dziś zajmuje Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów”. Kiedy tędy przechodziliśmy odbywała się próba koncertu muzyki klezmerskiej. Muzycy grali świetnie.

Litwini w Polsce – Puńsk

Zrobiła się pora obiadu, a posiłek ten mieliśmy zaplanowany w Puńsku, gdzie znajduje się restauracja „Sodas”. Wystrój jej pochodzi mniej więcej z lat 90-tych, ale jedzenie jest naprawdę pyszne. Jeszcze dodatkowo atmosfera w restauracji była wspaniała. Przy sąsiednim stoliku siedziało pięciu panów, którzy podczas rozmowy płynnie przechodzili z polskiego na litewski i odwrotnie. Było to niesamowite.

Puńsk, restauracja Sodas. Litwini w Polsce
Pycha
Puńsk, restauracja Sodas, Litwini w Polsce
To też

Wniosek z tego można by wysnuć, że i Polak z Litwinem może się porozumieć. Ktoś powie, że to naiwne myślenie. Może, ale chyba tego sobie życzymy.

Jeśli

chcecie podróżować po województwie podlaskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie podróżować po Polsce o odkrywać niezwykłe miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a jeśli klikniecie w poniższe zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-09-22

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies