Jeden dzień w Opolu, czyli wszystko, co najważniejsze
Legenda o powstaniu Opola opowiada o księciu znad Odry, który zagubił się i kilka dni błąkał po okolicy. Kiedy ujrzał w końcu chłopskie chaty, stanął i zawołał „O pole” i kazał w tym miejscu wybudować gród. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 846 roku i znalazła się w zapiskach tzw. Geografa Bawarskiego. Ale po tym krótkim wstępie, czas zacząć nasze szybkie (bo jednodniowe) zwiedzanie.
Jeden dzień w Opolu – Muzeum Kamienica Czynszowa
Kamienica znajduje się na ulicy św. Wojciecha 9 i mam nadzieję, że nie będziecie w Opolu w niedzielę lub w poniedziałek, bo wtedy jest nieczynna. Dom zbudowano pod koniec XIX wieku i należał do piekarza Johannesa Nowaka. Dziś w kamienicy urządzono pięć mieszkań meblami i sprzętami gospodarstwa domowego pochodzącymi z XIX i XX wieku Najstarsze wnętrza prowadzą nas do roku 1890, a najnowsze pokazują świat z 1960 roku.
Niestety nie odnaleziono ikonografii przedstawiającej jak wyglądały niegdyś mieszkania w tej własnie kamienicy. Ekspozycja prezentuje umeblowanie mieszkań typowe dla danego czasu. Na wystawie oprócz mebli są pokazane różne sposoby ogrzewania mieszkań, a także przedmioty ułatwiające przygotowywanie potraw, garnki, naczynia i przybory kuchenne.
Muzeum Polskiej Piosenki
Zdecydowanie warto trochę czasu spędzić w tym niesamowitym miejscu. Chyba nawet pokuszę się o większą zachętę – warto tu spędzić dużo czasu. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne, można się w nim dowiedzieć chyba prawie wszystkiego na temat polskiej piosenki, jej twórców i wykonawców. Można dowiedzieć się jak powstawały najbardziej znane polskie piosenki, poznać związane z nimi anegdoty, a także reakcje krytyków na pierwsze wykonania. I wcale to wszystko nie jest nudne. Spośród wielu historii możemy wybrać opowieść o piosence, wykonawcy, który nas interesuje.
Jest też miejsce na zabawę. W specjalnej garderobie możemy wirtualnie przymierzyć znany strój wykonawcy. Są też specjalne kabiny, w których można nagrać piosenki w swoim wykonaniu.
Jedyny problem, jaki widzę to to, że w muzeum można spędzić właściwie cały dzień, a są w mieście jeszcze inne ciekawe rzeczy do zobaczenia.
Na tyłach muzeum jest słynny amfiteatr.
Spacer po Rynku
W 1945 roku opolski Rynek został zniszczony przez Armię Czerwoną. Kamieniczki odbudowano w latach pięćdziesiątych. Odbudowano je w stylu nawiązującym do baroku i nie przypominają tych, które stały w Rynku bezpośrednio przed II wojną. Natomiast Rynek zachował średniowieczny kształt.
Niegdyś życie miasta toczyło się w pobliżu Ratusza. W XIX wieku dobudowano do niego kilkupiętrowe kamieniczni. Kiedy stwierdzono, że nie był to najlepszy pomysł, postanowiono je rozebrać, wtedy jednak zawaliła się wieża Ratusza. Odbudowano ją w 1936 roku i znacznie podwyższono.
Jeden dzień w Opolu – katedra
Katedry nie trzeba specjalnie szukać, bo jej wieże są widoczne z Rynku. Nic dziwnego, bo mają 73 metry, w związku z tym katedra jest najwyższym budynkiem w mieście. Obecny kościół powstał w XV wieku, ale był wielokrotnie przebudowywany.
Najważniejszym zabytkiem wewnątrz jest znajdujący się w jednej z kaplic obraz Matki Boskiej Opolskiej, sprowadzony tu na stałe z Piekar Śląskich w 1702 roku. Obraz został namalowany pod koniec XV wieku.
W Kaplicy Piastowskiej znajduje się nagrobek Jana Dobrego, ostatniego z linii opolskich Piastów.
Najstarszym w kościele jest barokowy ołtarz Trójcy Świętej pochodzący z 1652 roku. Ma on pięć metrów wysokości i wykonano go z polichromowanego drewna, ma też bogate złocenia.
Jeden dzień w Opolu – kościół Świętej Trójcy
Kościół znajduje się blisko Rynku przy Placu Wolności 2. Kościół wielokrotnie zniszczyły pożary, stąd w jego architekturze można znaleźć elementy gotyckie, renesansowe i barokowe.
Podczas potopu szwedzkiego w przylegającym do kościoła klasztorze mieściła się kancelaria króla Jana Kazimierza. W refektarzu klasztornym w 1655 roku został ogłoszony uniwersał królewski wzywający naród polski do powstania przeciwko Szwedom.
Kaplica św. Anny łączy kościół z klasztorem. Jej ściany ozdobione są ładnymi freskami. Kaplica jest mauzoleum Piastów Opolskich. Znajdują się w niej nagrobki Bolka I, Bolka II, Bolka III oraz księżnej Anny Oświęcimskiej.
W krypcie pod ołtarzem głównym spoczywają szczątki kolejnych ośmiu książąt i pięciu księżnych, w tym wnuczki Władysława Łokietka Elżbiety Świdnickiej. Jest tam też najstarsza zachowana na Śląsku polichromia, pochodzi z lat 20-30 XIV wieku.
Jeden dzień w Opolu – Wieża Piastowska
Wieża jest pozostałością po Zamku Piastowskim, należy do najstarszych zabytków w kraju architektury obronnej. Zamek Piastowski został wzniesiony przez księcia Kazimierza w 1217 roku. Wcześniej w tym miejscu był wczesnośredniowieczny gród.
Wieże zbudowano później, wzniósł ją około 1300 roku książę Bolko I, kiedy to Opole było stolicą odrębnego księstwa. Wieżę zbudowano z cegły na zaprawie wapiennej z użyciem kamienia polnego. Wieża ma wysokość 35 metrów i jako najwyższy punkt zamku służyła do sygnalizowania zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jej najniższa, ciemna izba pełniła funkcję więzienia.
Wieżę można zwiedzać.
Będąc w Opolu, możecie odwiedzić Brzeg i pałac w Mosznej.
Jeśli
lubicie Opolskie, zajrzyjcie tu
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie
pragniecie poznawać ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy link przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com