Jambalaya gorący smak, czyli przepis na smaczną potrawę
Ta potrawa zauroczyła mnie wiele lat temu. Pierwszy raz spróbowałem jej podczas domowego spotkania gdzieś na południu Stanów Zjednoczonych. Później, wiele razy, wracałem do tych niezwykłych smaków. To danie na bazie ryżu z warzywami, mięsem i owocami morza.
Czy jest jeden przepis na jambalayę? Raczej nie, to typowa potrawa jednogarnkowa tworzona spontanicznie z dostępnych składników. Odwołuje się do pamięci smaków i kultury gotujących. Najczęściej kojarzymy ją z Luizjaną. Próbując uporządkować nieco temat dodam, iż istnieje wersja kreolska (z pomidorami) i cajunska (bez pomidorów). Proponuję wersję cajunską. Zabieramy się do gotowania.
Jamblaya – składniki (na 2-3 porcje)
– szklanka ryżu – może być basmati, ale jeśli ktoś lubi arborio czy carnaroli, to także nic nie stoi na przeszkodzie
– 12 średnich krewetek
– 4 łodygi selera naciowego
– 3 marchewki
– mała puszka kukurydzy
– papryka czerwona
– cebula
– 2 szklanki rosołu lub wywaru z owoców morza (opcjonalnie)
– 2 cebulki dymki ze szczypiorem
– 3 ząbki czosnek
– chili
– 5 łyżek oliwy
– sól
-pieprz czarny
– 1 ostra papryczka chili
– 1 łyżeczka wódki
Oczywiście jeśli ktoś nie lubi któregoś ze składników może zamienić go na inny. Można także potrawę wzbogacić dodając np. kiełbasę lub kurczaka.
Jambalaya – Przygotowanie
Potrawę możemy łatwo przygotować . Zróbmy więc to! Ale uwaga, zatrzymajmy się na chwilę. Jeśli kupiliśmy mrożone krewetki wcześniej powinniśmy je rozmrozić, oczyścić i zamarynować. Pamiętajcie, iż trzeba usunąć głowy, pancerzyki. Krewetki marynujemy w oliwie, odrobinie wódki, wyciśniętym ząbku czosnku, pokrojonej drobno ostrej papryce, soli i pieprzu na około30 minut. Moja propozycja – nie wyrzucajcie głów i pancerzy krewetek. Ugotujcie na nich wywar (potrwa to około 40 minut) dodając sól, następnie przecedźcie przez gęste sito. Jeśli nie macie na to ochoty podążajmy dalej.
Na rozgrzaną patelnię wsypujemy ryż. Podgrzewamy go chwilę pilnując by nie rumienił się i nie przypalał. Następnie zalewamy rosołem lub wywarem (patrz wyżej) albo po prostu wodą, solimy. Gdy ryż się gotuje kroimy warzywa. Cebulę na półplasterki, podobnie dymkę, marchewkę. Paprykę i seler naciowy na niewielkie kawałki.
Następnie na kolejnej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy i podsmażamy cebulę i dymkę, dodajemy marchewkę, a nieco później paprykę. Dolewamy odrobinę wody i dusimy całość (przykrywamy pokrywką) aby marchewka i papryka nieco zmiękły. Na kolejnej patelni smażymy krewetki. W czasie gdy zajmujemy się warzywami i krewetkami ryż powoli dogotowuje się.
Gdy ryż jest prawie gotowy dodajemy do niego warzywa i kukurydzę (osączoną z zalewy), a następnie krewetki, mieszamy wszystkie składniki. Całość doprawiamy na ostro, może być bardzo ostro (chili, pieprz).
Pomysły na inne potrawy znajdziecie tu.