Blog,  Hiszpania,  Niezbędnik,  Praktycznie

Hiszpański bar – instrukcja obsługi

Jeżeli chcecie choć trochę poznać Hiszpanię, musicie bywać w hiszpańskich barach. Są one ważne dla mieszkańców. W hiszpańskich barach rzadko dogadamy się po angielsku, ale nie należy się tym zrażać. Opanowanie podstawowych zwrotów hiszpańskich, język migowy i uśmiech powinny wszystko załatwić. No może nie wszystko, ale głodni z baru nie wyjdziecie.

Hiszpański bar
Wnętrze baru Los Gatos w Madrycie

Hiszpański bar  – śniadanie

Śniadanie – często, zwłaszcza w Madrycie można dostać zestawy śniadaniowe. My zazwyczaj zamawiamy kawę z mlekiem (cafe con leche) z tostem z sosem pomidorowym (tostada con tomate). Możliwe są i inne opcje, jak: tost z serem (tostada con queso), z masłem i marmoladą (tostada con mantequilla y marmelade), z szynką (tostada con jamon).

Opisywany tu tost, to po prostu bułka lub bagietka przypieczona ma płycie grillowej. Kawa jest tak powszechna, że nie zawsze zostaje uwzględniona w menu. Kosztuje między 1 do 2 euro (mniej więcej); droższa jest z mlekiem Kiedy zamawiamy kawę z mlekiem często pada pytanie: „leche caliente”? (mleko gorące?). Na śniadanie można zjeść także churros, czyli smażone w głębokim tłuszczu ciasto. Hiszpanie maczają ten chyba niespecjalnie dietetyczny przysmak w kawie lub czekoladzie. Śniadanie jada się od rana właściwie do południa.

Hiszpański bar
Tostada con tomate, cafe con leche

Hiszpański bar  – co to jest?

Trochę się jednak rozpędziliśmy z tym opisem. Wróćmy więc do początku. Po pierwsze – bar to pojęcie umowne. Lokal gastronomiczny może nazywać się : bar, cerveceria, albo  i restaurante. Oczywiście są restauracje z białymi obrusami, ale nie o takich lokalach tu piszemy. Co zobaczymy zaraz po wejściu do wnętrza ?

hiszpański bar
Na półce butelki wina

Ladę  -kontuar stanowiącą centralny punkt lokalu, wielki telewizor (element obowiązkowy, nawet jeśli lokal jest malutki), wielki i drogi ekspres do kawy, rzędy butelek alkoholu i prawdopodobnie szynkę hiszpańską  umieszczoną w specjalnym imadle.

Lokal dzieli się na dwie strefy – barra i mesa. To chyba dość łatwo zrozumieć, ale dla porządku przypominam, że to pierwsze to miejsca przy barze, drugie to miejsca przy stolikach. Często oznacza to również różnicę w cenie. Przy barze jest taniej. Przy barze siedzi się na krześle, lub stoi. Wszędzie rozstawione są pojemniki z serwetkami. W wielu miejscach po prostu rzuca się zużyte serwetki na podłogę. Nie, nie jest brudno, serwetki są szybko zamiatane. No, to coś już opisaliśmy i możemy wrócić do dalszych posiłków.

hiszpański bar
Szynka w imadle

Hiszpański bar  – lunch

W porze przedpołudniowej ludzie wpadają do barów na kawę i pewno myślą już o porze lunchu. Lunch spożywa się na dwa sposoby. Dominuje szybkie jedzenie przy barze i tapasy. Tapa to mała zakąska, pewno można by nazwać tapę kanapką. Może być z krewetkami, serem, rybą i …z wieloma innymi rzeczami. Niektórzy jedzą menu del dia czyli menu dnia, inni zamawiają coś z karty. Pora lunchowa zaczyna się około 12 i trwa do 15 czasem nieco dłużej.

hiszpański bar
Znów Los Gatos

Hiszpański bar – po obiedzie

Potem następuje popołudnie. Niektóre lokale są zamknięte, w wielu kuchnia nie pracuje. Ludzie wpadają często na kieliszek wina lub piwo (podstawowa miarka piwa, to nie standard bawarski, a cana około 0,3 l). W wielu miejscach w Hiszpanii obowiązuje prawo o darmowej zakąsce do każdego kieliszka alkoholu, czy szklanki piwa. Może to być garść oliwek, jedna tapa, a czasami mała porcja paelli. Coś klientowi dać należy, a co, to jest zależy od humoru czy też kaprysu barmana.

hiszpański bar
W barach często są figury świętych

Hiszpański bar  – wieczór

No i przychodzi wieczór. Pora knajpiana zaczyna się po 20 tej, po 21. I trwa, i trwa…No  do późnej nocy. Wieczorem często wszystko miejsca są zajęte, a bywa że przy barze stoją cztery szeregi gości. Etykieta stanowi, iż trzeba się przesunąć i dać szanse innym na w miarę wygodne stanie.

hiszpański bar
Beczka z wermutem

Co się w barze dzieje wieczorem ? Atmosfera jest przyjazna i często jest niezwykle głośno. Jeśli przychodzimy drugi czy trzeci raz do baru zwykle jesteśmy już rozpoznawani. Jest oczywiście miło. Pierwsza kolejka przechodzi standardowo. Przy drugiej barman zwiększa ilość alkoholu w kieliszku, każdy następny kieliszek wydaje się być jeszcze pełniejszy. My oczywiście wiemy to tylko z obserwacji…Po trzecim kieliszku i ewentualnej wymianie zdań może pojawić się jedzenie, a częściej, bądźmy szczerzy, picie na koszt firmy.

hiszpański bar
Popularna sieć barów, serwująca kanapki z szynką

Hiszpański bar  – jedzenie

Tak się zapędziliśmy w typowe klimaty barowego picia, że umknął nam temat jedzenia. O śniadaniu już było, o tapasach też, ale nie można zapomnieć o tortilli. Tortlilla de patatas czyli tortilla espanola obecna jest chyba we wszystkich lokalach. To prosta potrawa z jajek i ziemniaków. Podawana na zimno  i na ciepło, często z pieczywem stanowi znakomitą przekąskę lub samodzielne danie. Popularne są …oczywiście krewetki, anchois. Szukając w menu potraw warto zauważyć, że dania mogą być podawane jako zakąska, pół porcji, lub duża porcja. Czemu się nie należy dziwić ? Ano na przykład temu, że małe krewetki potrafią być najdroższe. To jednak całkiem proste – są po prostu najlepsze.

hiszpański bar
W barach często wiszą szynki

Warto poznać i zapamiętać kilka użytecznych zwrotów. Jeżeli chcemy zapłacić, mówimy: la cuenta, por favor (wtedy dostajemy rachunek). Jeśli chcemy kolejny kieliszek, kanapkę – una mas. Pytanie algo mas ? oznacza czy chcemy coś jeszcze. Oczywiście w żadnym z lokali nikt nie oczekuje od nas jakiegoś szczególnego stroju. Nie ma też co liczyć na to, iż wyglądając bardzo elegancko  będziemy szczególnie traktowani, to akurat nie ma żadnego znaczenia.

O barach moglibyśmy jeszcze długo opowiadać i na pewno do tematu jeszcze wrócimy.

A teraz popularne hiszpańskie danie:

hiszpański bar

mejillones

hiszpański bar, gambas

gambas

hiszpański bar

pulpo, czyli ośmiornica

hiszpański bar , patatas bravas

patatas bavas

hiszpański bar, croquetas

croquetas

hiszpański bar, gambas ajillo

gambas ajillo

hiszpański bar,boquerones

boquerones

hiszpański bar, pimientos de Padron

pimientos de Padron

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies