Henri Toulouse Lautrec – malarz paryskiego świata
Był znakomitym malarzem i grafikiem. Jego wpływ na rozwój plakatu jest nie do przecenienia. Żył zaledwie 37 lat, zmagał się z chorobami genetycznymi, potem z alkoholizmem i chorobą weneryczną. Dokumentował życie nocnego Paryża, miasta zabaw i swobody. Symboliczne centrum jego świata nie mieściło się w eleganckich rejonach paryskiej stolicy, a na Montmartrze, tam gdzie legendarny Moulin Rouge.
Henri Toulouse Lautrec- obrazy
Obrazy Lautreca dokumentują życie paryskiego świata rozrywki. Pojawiają się na nich często kobiety, których artystyczne występy obserwował i z którymi się zaprzyjaźnił. Yvette Guilbert, Suzanne Valdon i Louise Weber, dzięki temu znalazły swe miejsce w historii szalonego Paryża przełomu wieków. Królowały wtedy rewie, kankan, uważany za niezwykle swobodny taniec, szampan, absynt i zabawa do upadłego. Na obrazach artysty jego bohaterowie i muzy często pokazani są jednak już poza sceną, nie w światłach rampy, a w sytuacjach prywatnych. Lautrec dokumentował prywatny świat paryskiej bohemy.
Henri Toulouse Lautrec – plakaty
Ten nowy świat, który dynamicznie zawładnął Paryżem, potrzebował także nowego sposobu komunikowania. Stał się nim plakat. I w tej dziedzinie malarz odnosił niezwykłe sukcesy. Tu artyści występowali w swoich rolach, a zabawa i szaleństwo paryskiej nocy miało być i było dla wszystkich widoczne. Plakaty Lautreca cieszyły się ogromnym powodzeniem, a dziś po przeszło 120 latach, są częścią popkultury. Malowane dla celów komercyjnych były dziełami sztuki użytkowej.
Henri Toulouse Lautrec – paryski świat
Choć myśląc o twórczości Lautreca przywołujemy najczęściej obrazy świata artystycznego, sceniczne szaleństwa, portrety artystów z dala od świateł sceny, to malował on także inne obrazy. Ten paryski świat to portrety ludzi, który towarzyszyli rozrywkowemu życiu francuskiej stolicy, to impresje z konnych wyścigów. Tu także malarz potrafił być i bystrym obserwatorem rzeczywistości i jednocześnie artystą pokazującym niewątpliwy talent twórczy.
My świat twórczości Toulouse Lautreca, ale i jego Paryż mieliśmy niedawno okazję zobaczyć. W stolicy Francji w Grand Palais odbywa się wielka wystawa poświęcona artyście. Można tam prześledzić jego twórczość i zobaczyć obraz Paryża czasu przełomu wieków), rozrywki i zabawy, ale i nowych trendów w sztuce. Wystawa jest rzeczywiście próbą całościowego pokazania dokonań artysty, a towarzyszą jej także filmy pokazujące klimat epoki.
Wystawa trwa do 27 stycznia 2020 roku. Bilet normalny kosztuje 16 euro. Warto bilety kupić przez internet. Muzeum jest nieczynne we wtorek, w pozostałe dni można je zwiedzać 10-20.
Spacer po Montmartrze
Udaliśmy się także na spacer po Montmartrze. Może to chłód i jesień, ale trudno w uliczkach pełnych knajp nastawionych na obsługę turystów dostrzec niezwykły klimat tego miejsca. Na pewno to nie jest taki Paryż jaki widział Lautrec. Ruszyliśmy więc w kierunku Moulin Rouge. Wiatrak, charakterystyczny budynek, to wszystko wyglądało jak na pocztówkach i było dalej dokumentowane przez turystów stojących na ruchliwym skrzyżowaniu. Po drodze minęliśmy dziesiątki sklepów oferujących różnorakie gadżety erotyczne. W tle słychać ruch uliczny. Dzień daje zawsze trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. A może wieczór, w nocy to miejsce zaczyna przypominać sobie o dawnych, szalonych czasach? Moulin Rouge ciągle zaprasza na rewiowe spektakle, ale tam nie spotkamy już niskiego człowieka bystro przyglądającego się zabawie i pilnie szkicującego kolorowe obrazy.
Dzień wcześniej oglądaliśmy wystawę poświęconą Leonardo da Vinci.
Jeśli
lubicie zwiedzać Francję, kliknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com