Zwiedzanie skalnego miasta Wardzia
Blog,  Filozofia podróżowania,  Niezbędnik

Dlaczego warto podróżować?

Właściwie ten tekst powinien powstać na samym początku, ale jakoś nie powstał, a ponieważ lepiej późno niż wcale, postanowiłam odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto podróżować? Nie wiem, czy będzie to odpowiedź uniwersalna, bo jesteśmy różni, więc i nasze powody, dla których podróżujemy, mogą być różne.

Dlaczego warto podróżować? – szczęście

Podróżowanie zapewnia mi dużą dawkę szczęścia i to takiego na co dzień, nie tylko gdzieś w drodze. Cieszę się, kiedy planuję kolejne wyjazdy. Sprawia mi radość przygotowywanie się do nich. Uwielbiam czekać na samolot w hali odlotów i myśleć, czy rzeczywistość będzie taka, jaką wyobrażam sobie po przeczytaniu i obejrzeniu wszystkiego, co znalazłam na temat danego miejsca. Albo, czy i tym razem będę miała podobne wrażenia oraz co się zmieniło (w przypadku miejsc, do których wybieram się po raz kolejny).

Takie samo podekscytowanie czuję też, kiedy wsiadam do samochodu i jedziemy oglądać miejsca gdzieś bliżej, bo każda podróż, a nawet świadomy spacer po okolicy przynosi nowe myśli i wrażenia, pozwala oderwać się od codzienności wraz z jej upierdliwymi problemami.

Gdzieś tam już na miejscu jestem szczęśliwa, kiedy chodzę i chłonę wszystko wokół. Zazwyczaj jest inaczej niż to sobie wyobrażałam. Pojawia się takie fajne uczucie zdziwienia. Powinnam się już do niego przyzwyczaić, ale nie, ciągle jest świeże.

Czuję się też szczęśliwa, kiedy siedzę w jakimś miejscu i kontempluję rzeczywistość, kosztuję miejscowych potraw, patrzę na ludzi i cieszę się, że jestem właśnie tu. Dlatego podczas podróży rzadko zdarza się nam oszczędzać pieniądze, bo imieninowy wieczór na Placu św. Marka w Wenecji z drinkiem w dłoni, pamiętam do dziś. I powiem Wam, warto tak świętować, aby pozostawało to w pamięci.

Na Placu św. Marka

Szczęśliwa czuję się też na łonie natury. Uwielbiam w pierwsze prawdziwe wiosenne dni położyć się na trawie. A osiągnięcie szczytu po długiej wędrówce jest uczuciem, którego nie da się z niczym podrównać. Spotyka się tu zachwyt nad światem (bo pięknie wszystko widać z wysokości) z olbrzymią satysfakcją, że dałam radę.

Wiosna nad Biebrzą
Na Ślęży
Uwielbiam też morze

Warto cieszyć się światem i jego urodą i dla tych chwil naprawdę warto żyć. Ja oczywiście chciałabym, aby było ich jak najwięcej i kiedy z jakiś powodów rzadziej jeździmy, to chodzę po okolicy i odkrywam uroki miejsc blisko domu. To też jest fajne, ale nie oszukujmy się, to tylko namiastka.

Dlaczego warto podróżować? – młodość

To właśnie jest mój patent na eliksir młodości. Podróżowanie zmusza do zachowania odpowiedniej formy fizycznej. Ja od kilku lat chodzę trzy razy w tygodniu na zajęcia jogi i bardzo mnie one wzmacniają. Cały czas mam zamiar dodać jeszcze jakieś aktywności poprawiające wydolność. Macie jakieś pomysły? Niestety, tak się złożyło, że nie jestem jakimś herosem i o kondycję i zdrowie muszę dbać.

Ale przecież nie tylko o sprawy czysto fizyczne w tym wszystkim chodzi. Podróżowanie daje mi taką młodzieńczą radość wynikającą z poznawania świata. Ciekawość powoduje, że mózg nie kostnieje i nie zasklepia się w jakiś zastanych schematach. No i ciągle muszę się czegoś nowego uczyć. Dla niektórych może to być frustrujące, ale ja akurat mam tu dodatkową frajdę.

Podczas przygotowań do podróży odwiedzam wiele stron internetowych, oglądam też filmy na you tube, wszystko to są dzieła ludzi dużo młodszych ode mnie. Obcując z młodymi ludźmi, czuję się młodsza i to jest fajne.

Dlaczego warto podróżować? – ciekawość

Podróżowanie rozbudza ciekawość i to jest bardzo fajne, bo ciekawość kojarzy mi się z z kreatywnością. Ciekawość pozwala nam iść do przodu, czyni życie bardziej barwnym. Podczas oglądania nowych miejsc zawsze chcę zobaczyć bardzo dużo, bo a nuż za tamtym kolejnym rogiem będzie coś interesującego.

Jak więc widzicie ciekawość sprzyja dobrej kondycji, ale to wartość uboczna. Najważniejsze jest, że pozwala w nowy sposób spojrzeć na świat, pozwala też zobaczyć więcej. Zapewnia takie codzienne własne odkrycia. Zmusza do szukania odpowiedzi. Pozwala umknąć codziennej rutynie, rutyna jak to rutyna, jest moim zdaniem, bardzo wyniszczająca.

To właśnie dzięki podróżom mam stale ochotę na nowe rzeczy. Bardzo spodobała mi się rafa w Eljacie i oczywiście zapragnęłam nauczyć się nurkować. A wszystko z ciekawości, bo przecież muszę kiedyś zobaczyć, jak tam głębiej jest. Do wybierania kolejnych miejsc, które chcę odwiedzić też pcha mnie ciekawość.

Dlaczego warto podróżować? – refleksja

Mam wrażenie, że dzięki podróżom jestem bardziej refleksyjna, rozumiem przez to, że częściej zastanawiam się nad tym, co mnie otacza. Dzieje się tak z powodu stykania się ciągle z nowymi zachowaniami ludzi, nowymi zwyczajami, nowymi miejscami. A każda taka nowość zmusza do zastanowienia, w jakiś sposób zakłóca stare schematy.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że można podróżować i nie przyjmować do wiadomości tego, iż ludzie nie są tacy sami. Wymagać od nich, aby zachowywali się tak samo, jak my. Ja zdaję sobie sprawę, że nie mam monopolu na rację i staram się myśleć, zastanawiać się, a nie od razu oceniać.

Specjalnie napisałam, że nie od razu oceniać, bo nie zgadzam się z dzisiejszą modę, która zabrania jakiejkolwiek oceny. Skoro istnieje dobro i zło, musi też istnieć ocena i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z krzywdą drugiego człowieka kończy się stawianie wolności na pierwszym miejscu. No i zrobiło się poważnie.

Dlaczego warto podróżować? – umiejętność patrzenia z różnych punktów

W dzisiejszych czasach naszym życiem coraz bardziej rządzi algorytm i powoduje to, że zwłaszcza w świecie cyfrowym jesteśmy otoczeni przez ludzi podobnych do nas, przez poglądy, które sami wyznajemy, przez rzeczy, które nam się podobają. W związku z tym, pomimo że świat geograficznie się skurczył, stał się bardziej jednorodny.

Podróże pomagają nam dostrzegać różnorodność. Gdzieś tam daleko nie spotkamy ludzi takich samych jak. Przeważnie się różnią od nas. Mają inne zwyczaje, czasem są inaczej ubrani. I musimy sobie z tym poradzić. Pozwala nam to dostrzec różnorodność na tym świecie.

Ściana Płaczu w Jerozolimie

Podczas pierwszych pobytów w Hiszpanii irytowali mnie ludzie stojący na środku chodnika, których trzeba było omijać, bo sami się nie usunęli. Później zauważyłam, że Hiszpanie tak mają, bo spotkanie ze znajomym i konwersacja jest tak ważna, iż nie zwracają uwagi na nic wokół.

Tłum w Madrycie

Konieczność dostrzegania takich różnic podczas podróży sprawia, że jesteśmy bardziej wyczuleni na manipulacje cyfrowego świata i sami szukamy różnorodności. Dzięki temu rozszerzają się nasze horyzonty.

Mccheta

Dlaczego warto podróżować? – poznawanie

Pisałam już, że podróżowanie rozszerza nasze horyzonty, ale też podróżowanie dostarcza nam wiedzy. Podczas przygotowań do kolejnych wyjazdów poznajemy historię miejsc, do których się udajemy. Czytamy o lokalnych wierzeniach i konfliktach, poznajemy architekturę i ważne miejsca, czyli dowiadujemy się coraz więcej o otaczającym świecie.

Prawdziwe historie, mity, legendy poznajemy też podczas zwiedzania. Poznajemy życie niesamowitych osób, które zostawiły swój ślad w danym miejscu. Wszystko to jest niezwykle ciekawe. Pewnie można wymyślić jeszcze kilka powodów, dla których warto podróżować. Jeśli przyjdzie Wam coś do głowy, podzielcie się w komentarzu. A na koniec życzę wielu szczęśliwych podróży.

Inne teksty o naszej filozofii podróżowanie znajdziecie tu.

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies