Blog,  Hiszpania,  Murcja

Zwiedzanie Cartageny – było warto

Mieliśmy zamiar potaplać się dziś w błocie, ale trochę się zachmurzyło, więc postanowiliśmy jechać do Cartageny. Sama jazda autobusem była pewnym wyzwaniem, któremu sprostaliśmy, czego nie można powiedzieć o Brytyjczykach czekających wraz z nami na autobus. Oni mieli dość po 20 minutach spóźnienia, my poczekaliśmy jeszcze pięć minut i do Cartageny przyjechaliśmy tylko nieznacznie spóźnieni. Cóż, kierowca zaprezentował, że autobus może jechać naprawdę szybko. Okazało się, że zwiedzanie Cartageny to całkiem przyjemne zajęcie.

Zwiedzanie Cartageny – trochę historii

Nam się tu bardzo podobało, ale jest to dziwne miejsce, w trakcie zmian, więc może nie wszystkim przypadłoby do gustu. Mieszkali tu Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie i wreszcie Hiszpanie. W mieście trwają właśnie wielkie wykopaliska. Punktem jeden naszej wycieczki była rzymska willa. W niej mozaiki i możliwość podglądania życia ludzi 2 tysiące lat temu. Willa Fortuna daje dobry obraz dawnego życia i jak zawsze pokazuje niezwykły poziom rzymskiej kultury materialnej.

Zwiedzanie Cartageny
Mozaika

Zwiedzanie Cartageny – rzymski teatr

Ostatnio znaleziono także rzymski teatr, na którego miejscu później wyrósł kościół. Zwiedzanie zaczyna się od filmu przedstawiającego historię miasta i miasta i samej budowli, a potem idzie się do teatru specjalnym korytarzem z ruchomymi schodami. Sam teatr został dość mocno zrekonstruowany, mieściło się w nim sześć tysięcy widzów.

Zwiedzanie Cartageny
Rzymski teatr

Zwiedzanie Cartageny – góra zamkowa

Oprócz teatru całkiem niedawno dokopano się  też amfiteatru, który  pełnił różne funkcje, był też miejscem, w którym odbywały się korridy. Amfiteatr oglądaliśmy z góry zamkowej. Wjechaliśmy tu specjalną windą. Rozciąga się stąd widok na całe miasto i port, widać także bazę marynarki wojennej. W dawnym zamku właściwie nic nie ma, ale warto tu przyjść ze względu na wspaniałe widoki. W całym mieście nie ma lepszych.

Zwiedzanie Cartageny
Widok z góry

Zwiedzanie Cartageny – centrum miasta

Jednak nam najbardziej podobały się w Cartagenie uliczki z uroczymi budynkami, które mają rozmaicie udekorowane fasady. Trwa właśnie wielka przebudowa, więc może nie wszystko wygląda perfekcyjnie, są puste miejsca po domach, a także same fasady, które zachowano. Ale to, co odnowiono naprawdę robi duże wrażenie. Najpiękniejsze budynki są w stylu modernista.

Zwiedzanie Cartageny
Piękne budynki

Różne rzeczy czytałam o Cartagenie przed przyjazdem tu. Niektórzy twierdzili, że jest nieciekawym miastem, inni, że koniecznie trzeba tu przyjechać.

[fb_button]

Zwiedzanie Cartageny – uroczystości

W mieście panowała jakaś taka świąteczna atmosfera, sklepy były głównie zamknięte, za to ludzi na ulicach przybywało. Przybywało także krzeseł ustawianych wzdłuż ulic.

Zwiedzanie Cartageny
Przygotowania

Okazało się, że właśnie rozpoczynają się uroczystości poprzedzające Wielki Tydzień. Przed uroczystą mszą zgromadziły bractwa z różnych części miasta, każde w innych strojach. W paradzie przed procesją uczestniczyły zarówno maluchy w wózkach, jak i całkiem dojrzali obywatele. Wszyscy wystrojeni i zadowoleni bardzo chętnie pozowali do zdjęć. Zobaczcie kilka zdjęć, a my czekamy na następne uroczystości.

Zwiedzanie Cartageny
Intesujące były stroje mieszkańców
Zwiedzanie Cartageny
Obywatel w wózku też miał strój
Zwiedzanie Cartageny
No i procesja
Zwiedzanie Cartageny
Jest i orkiestra
Zwiedzanie Cartageny
Stroje troszkę frywolne
Zwiedzanie Cartageny
Przygotowane paseo

A co do pytania czy warto tu przyjechać odpowiedź brzmi –  tak. Za kilka lat, gdy skończą się remonty i przebudowy kamienic z miasta może powstać prawdziwa perełka, ale i dziś jest ładne i intrygujące.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *