Blog,  Hiszpania,  Katalonia,  Niezbędnik,  Warto

Warto zobaczyć w Barcelonie, 10 miejsc

Tak się jakoś złożyło, że do tej pory nie napisaliśmy nic o Barcelonie, a przecież już kilka razy odwiedziliśmy to miasto i bardzo nam się tu podobało. Spieszę więc nadrobić naszą zaległość i dziś będzie o Barcelonie. Postanowiłam wybrać dla was dziesięć miejsc, które warto zobaczyć w Barcelonie.

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer jeden – Stare Miasto

Rozciąga się ono na wschód od Ramblas i na południe od portu. Nazywa się Barri Gotic, czyli Dzielnica Gotycka. Góruje nad nią katedra. Jej budowę rozpoczęto w 1298 roku, ukończono w 1448. W krypcie w alabastrowym sarkofagu przechowuje się relikwie świętej Eulalii, pod której wezwaniem jest kościół. Warto choć kilka minut spędzić w krużgankach wśród palm i drzew pomarańczowych. Po obejrzeniu katedry warto pospacerować wąskimi uliczkami i oczywiście wstąpić do któregoś z barów. Pamiętajcie, że w Katalonii nie ma darmowych zakąsek jak w Madrycie czy Andaluzji.

warto zobaczyć w Barcelonie

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer dwa – port olimpijski

Jest to doskonałe miejsce na posiłek, pełne restauracji ze świeżymi owocami morza. W dzień wspaniały widok na las masztów, w nocy ładnie oświetlony.

warto zobaczyć w Barcelonie
Widok z restauracji

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer trzy –Ramblas

Najbardziej reprezentacyjnej alei Barcelony, jest to bulwar o długości 1 kilometra a właściwie ciąg pięciu ulic. Rozpoczyna się z Placa de Catalunya, kończy w porcie Rambla de Santa Monica. Słowa rambla pochodzi z arabskiego raml, co znaczyło koryto rzeki, bo faktycznie pod koniec XVIII wieku zasypano brudny kanał i tak powstała najmodniejsza ulica w mieście.

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer cztery –jedną z kamienic Gaudiego wewnątrz

Oczywiście można też kamienice obejrzeć z zewnątrz, ale warto kupić bilet i odwiedzić jedną z nich w środku. Widać tam wspaniałe wykończenia, detale i ozdoby. Najsłynniejsza jest Casa Mila, znajdująca się u zbiegu Passeig de Gracia i Carrer de Provenca. Większość powierzchni na ośmiu kondygnacjach zajmują prywatne mieszkania. Zwiedzanie wyższych kondygnacji rozpoczyna się od wjazdu windą na strych. Tu znajduje się wystawa poświęcona życiu i twórczości Gaudiego. Ze strychu schodzi się do dwóch apartamentów na szóstym piętrze, w których zrekonstruowano wnętrza z początków XX wieku. Atrakcję stanowi też taras na dachu z lasem kominów i szybów wentylacyjnych o różnych sylwetkach. Zwróćcie uwagę na materiały, z jakich powstały dekoracje i mozaiki.

warto zobaczyć w Barcelonie
Casa Mila
warto zobaczyć w Barcelonie
Detale
warto zobaczyć w Barcelonie
warto zobaczyć w Barcelonie
Kominy
warto zobaczyć w Barcelonie
Spacer po dachu
warto zobaczyć w Barcelonie
Pokój sprzed lat
warto zobaczyć w Barcelonie
Gabinet

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer pięć – Parc Guell

To kolejne miejsce zaprojektowane przez Gaudiego.Łączy przyrodę z fantazyjnymi formami architektonicznymi. Park zajmuje 15 hektarów rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto. Jedyną wadą tego miejsca jest mnóstwo ludzi. Główne atrakcje można zobaczyć w ciągu dwóch godzin. Warto jednak pobyć tu dłużej. Można siedzieć na wspaniałych mozaikowych ławkach i zanurzyć się w baśniowy świat.

warto zobaczyć w Barcelonie
Park Guell
warto zobaczyć w Barcelonie
warto zobaczyć w Barcelonie
Oparcie ławki
warto zobaczyć w Barcelonie
Widok z parku

Warto zobaczyć w Barcelonie numer sześć – Sagrada Familia

Dalej podążamy śladami Gaudiego, jest to ostatnie dzieło Gaudiego, w dodatku do dziś nie zostało ukończone. Wieże widoczne są niemal z każdego punktu miasta. Zwróćcie uwagę na fasadę Męki Pańskiej z rzeźbami ponurymi i niezgrabnymi. Fasada Narodzenia Pańskiego powstała jeszcze za życia Gaudiego. Centralnym elementem jest Drzewo Życia, zielony cyprys wykonany z ceramiki, ze stadem gołębi w listowiu. Kiedy światło wpada przez witraże do wnętrza świątyni efekt jest niezwykły, a cały kościół pełen jest jasnych kolorów.

warto zobaczyć w Barcelonie
Prace wciąż trwają
warto zobaczyć w Barcelonie
Wewnatrz
warto zobaczyć w Barcelonie
warto zobaczyć w Barcelonie

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer siedem – nadmorski bulwar

Jest wspaniały zwłaszcza o zachodzie słońce. Musicie trochę uważać, bo pełno tu ludzi uprawiających sport i patrząc na zachodzące słońce możecie zderzyć się z biegaczem czy rowerzystą.

warto zobaczyć w Barcelonie
Nadmorski bulwar

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer osiem – kolejka linowa na wzgórze Montjuic.

Rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto. Warto pospacerować licznymi tu alejkami. Możecie odwiedzić muzea. My schodząc zwiedziliśmy Fundacio Joan Miro. To niezwykłe muzeum pokazujące dzieło równie niezwykłego artysty. Obrazy niekiedy z pozoru proste w lapidarny sposób przekazują ogrom treści i symboli.

warto zobaczyć w Barcelonie
Widok na Barcelonę

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer dziewięć – hala handlowa

Mam nadzieję, że nie wprowadzą zakazu wejścia dla turystów, którego się kupcy domagają, twierdząc, że duża ilość oglądających przeszkadza tym, którzy robią zakupy.

warto zobaczyć w Barcelonie

Warto zobaczyć w Barcelonie: numer dziesięć –Akwarium

Ma siedzibę w starym porcie. Posiada 21 zbiorników, w których można podziwiać faunę morską z całego świata. W pierwszej części są ryby z Morza Śródziemnego. Warto zobaczyć, w jakim towarzystwie zażywamy kąpieli.

warto zobaczyć w Barcelonie

Wielu czytających powie, że to lista zdecydowanie niepełna. Będą mieli rację. Bo nie było tu choćby Muzeum Picassa, nie było propozycji pójścia na mecz Barcelony, nie było o leniuchowaniu na znajdujących się w centrum miasta plażach. Wniosek stąd jeden – do Barcelony warto pojechać, a powody do takiej podróży łatwo znaleźć. A jak komuś miasto już się znudzi zawsze może dalej zwiedzać Katalonię, ale to już inna historia.

warto zobaczyć w Barcelonie
Plaża

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-07-10

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies