Wszystkie składniki na stolnicy
Blog,  dania główne wegetariańskie,  Smaki

Uszka z grzybami najlepsze na świecie

Przygotowanie uszek zajmie Wam trochę czasu. Jeśli jednak skorzystacie z tego przepisu, będą to prawdopodobnie najlepsze uszka jakie dotychczas jedliście.

Uszka z grzybami. Nakładamy farsz
Nakładamy farsz

Uszka z grzybami składniki – farsz

– grzyby suszone 50 g

– pieczarki 500 g

– 1 cebula

– 2 łyżki oliwy

– sól

– pieprz

Uszka z grzybami składniki – ciasto

– 450 g mąki

– 250 g ugotowanych ziemniaków ( trzeba więc ugotować ponad 500 g)

– 1 szklanki mleka

– 1 jajko

Oczywiście jeśli zrezygnujemy z pieczarek lub damy ich więcej smak uszek będzie inny. Same grzyby leśne dają bardzo intensywny smak.

Uszka z grzybami wykonanie

Zaczynamy od namoczenia suszonych grzybów. Dobrze by były w wodzie około godziny, jeśli będzie to trwało dłużej, to nie szkodzi. Warto wybrać naprawdę dobre, bo później poczujemy różnicę w smaku. Oczywiście najlepsze będą prawdziwki. Grzyby zalane wodą, a my zabieramy się za kolejne składniki farszu. Cebulę drobno siekamy, podobnie robimy z pieczarkami. Nadmierna staranność nie jest konieczna, ważne by składniki były w miarę drobno pokrojone. Obieramy ziemniaki i gotujemy.

Po upływie godziny grzyby, które moczyły się w wodzie, w tejże wodzie zagotowujemy. Po doprowadzeniu do wrzenia gotujemy jeszcze przez 3 minuty. Następnie, po wystudzeniu, drobno siekamy. Nie wylewamy wody w której gotowaliśmy grzyby.

Teraz rozgrzewamy oliwę na patelni i smażymy cebulę. Gdy lekko się podsmaży dodajemy grzyby i pieczarki. Smażymy tak by uwolnić jak najwięcej smaku i aromatu z grzybów. Do podsmażonych grzybów i pieczarek dolewamy wodę w której się gotowały. Czekamy aż odparuje. Doprawiamy solą i pieprzem. Tu oczywiście wszystko zależy od tego czy wolimy bardziej zdecydowane czy łagodniejsze smaki. Całość smażenia trwa około 10 minut. Teraz grzyby muszą wystygnąć. Gdy tak się stanie mielimy je w maszynce. Pewno można je zamiast tego drobno posiekać, ale przy samym lepieniu uszek prościej będzie ze zmielonym farszem.

Pieczarki i grzyby suszone
Pieczarki i Grzyby suszone
Uszka z grzybami. Farsz gotowy
Farsz gotowy

Ciasto

Farsz już jest. Teraz pora na ciasto. Takie ciasto to sekret najlepszych uszek i pierogów. Przepis na nie w rodzinie przetrwał co najmniej 100 lat. A więc do dzieła. Potrzebujemy stolnicę na której będziemy wyrabiać ciasto. Bierzemy 400 g mąki, dodajemy około 250 g ugotowanych ziemniaków przeciśniętych przez praskę, albo skutecznie rozgniecionych, jajko i około ¾ szklanki mleka oraz szczyptę soli. Zagniatamy ciasto. Dobrze najpierw wszystko wymieszać nożem lub łyżką. Zajmie nam to 4 minuty. Ciasto dzięki ziemniakom będzie delikatne, sprężyste, w niczym nie będzie przypominało twardego ciasta pierogowego.

Wszystkie składniki na stolnicy
Wszystkie składniki na stolnicy

Z gotowego ciasto odkrawamy kawałek, cienko rozwałkowujemy. Za pomocą małej szklanki, kieliszka, wycinamy kółeczka o średnicy 3 – 4 cm. Na środek kładziemy farsz, formujemy pierożek w kształcie półkola starannie zlepiając brzegi. Następnie dwa końca pierożka (od strony prostego brzegu) zlepiamy tworząc charakterystyczne uszko. Gotujemy w osolonej wodzie. Uszko jest gotowe, gdy wypłynie i chwilę pogotuje się na powierzchni wody. Wystudzone uszka można jak najbardziej mrozić. Zdecydowanie odradzamy mrożenie surowych uszek i pierogów. Jeśli zastosujecie podane proporcje zrobicie kilkadziesiąt uszek, około 80, wszystko zależy na jaką wielkość pierożków się zdecydujecie.

Uszka z grzybami. Zagniecione ciasto
Zagniecione ciasto
Tu widać, jaka grubość ma ciasto
Tu widać, jaka grubość ma ciasto
Uszka z grzybami
Wycięte krążki
Uszka przed gotowaniem
Uszka przed gotowaniem
Uszka z grzybami. Gotowe
Gotowe

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

2 komentarze

    • Małgorzata Bochenek

      Jest wiele możliwości. Wiele zależy od smaków jakie lubisz. Klasycznie – trzeba ugotować mięso np. łopatkę wołową. Posiekaną cebulę zeszklić na patelni. Następnie mięso trzeba zmielić w maszynce. Teraz składniki mieszamy i doprawiamy – sól, pieprz. Niektórzy dodają inne przyprawy np. majeranek. Można, jeśli ktoś lubi, dodać czosnek. Trzeba pamiętać by mięsny farsz nie był zbyt suchy. Dlatego tez warto wybrać mięso, które jednak ma odrobinę tłuszczu. Jeśli i tak uznasz, iż farsz jest zbyt suchy, to można podlać go odrobiną wywaru. Smacznego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies