Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim
Blog,  Polska,  Świętokrzyskie

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, a właściwie jego ruiny

Niedaleko Kielc znajdują się ciekawe ruiny pałacu Tarłów. Na zdjęciach prezentowały się zachęcająco, postanowiliśmy więc przyjrzeć im się z bliska.

Podzamcze Piekoszowskie. Pałac Tarłów
Podzamcze Piekoszowskie. Pałac Tarłów

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim – biskup Zadzik

Na miejsce dojechaliśmy, kierując się wskazówkami nawigacji googla. Nie ma tu parkingu, zostawiliśmy więc samochodów przy bocznej drodze. Tak zresztą robili wszyscy, którzy przyjechali zobaczyć ruiny. Z daleka to, co zostało, zrobiło na nas duże wrażenie, ale ostatecznie pomogła nam wyobraźnia. Pałac musiał w czasach świetności naprawdę świetnie wyglądać.

Przypomina Pałac Biskupów w Kielcach i ponoć nie jest to przypadek. Jan Aleksander Tarło, wojewoda lubelski, gościł w Kielcach u biskupa krakowskiego Jana Zadzika. Na zakończenie wizyty zaprosił biskupa do siebie. Biskup odparł, że w drewnianych chatach nie bywa. Na co urażony Tarło powiedział, że w takim razie zaprasza za dwa lata do pałacu, który nie będziecie ustępował Pałacowi Biskupów.

Słowo się rzekło, więc Tarło sprzedał trzydzieści wsi i wybudował pałac. Nigdzie nie znalazłam jednak informacji, czy biskup Zadzik zawitał w jego progi.

Wejście na teren pałacu
Wejście na teren pałacu

Księżna Czartoryska

Według innych przekazów Jan Tarło wybudował pałac, aby był godny jego drugiej żony księżniczki Anny Czartoryskiej. Projektantem i budowniczym był Tomasz Poncino, ten sam, który wybudował Pałac Biskupów w Kielcach.

Z Anną związana jest powtarzana do dziś historia. Otóż obok pałacu wojewoda w prezencie imieninowym dla żony wybudował też maleńki pałacyk. Czartoryska zażyczyła sobie, aby zawiózł ją tam saniami. Był środek lata. Wojewoda kazał drogę wysypać solą i zaprząc konie do sań. „Solna” nazwa drogi przetrwała do dziś w miejscowej tradycji. Prawdziwości tej historii nie możemy jednak potwierdzić.

Trochę historii

Pałac powstał w latach 1649 – 1655. Jako się rzekło autorem tego projektu był architekt Tomasz Poncino, twórca Pałacu Biskupów W Kielcach. Budowla powstała w stylu barokowym, wówczas obowiązującym w Europie. W rękach spadkobierców pierwszego właściciela pozostawał aż do roku 1842. Kiedy przeszedł w ręce Kazimierza Sosnowskiego, zaczął już podupadać. Los pałacu przypieczętował pożar w 1860 roku. potem była jeszcze próba odbudowy, ale nie do końca udana. I tak od wielu lat budowla popada stopniowo w ruinę.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim.  Okno i jedna z baszt
Okno i jedna z baszt

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim – nasza wizyta

Na teren pałacu można wejść bez problemu, ja jednak trochę się obawiałam, bo w sumie nie chciałabym zginąć w gruzach rezydencji, nawet książęcej. Zresztą, jak to w takich ruinach bywa, wnętrze nie należy do najbardziej estetycznych. Obejrzałam więc framugi okienne, rozejrzałam się po dziedzińcu, nie pozwoliłam Marcinowi chodzić po schodach i wyszłam na zewnątrz. Była to dobra decyzja, bo z tej perspektywy pałac naprawdę robi dobre wrażenie, a przy odrobinie wyobraźni można sobie wyimaginować, jak wyglądał, do czasu, kiedy spłonął w 1860 roku.

Ruiny da się obejść dookoła. Dobrze prezentują się cztery sześcioboczne baszty, pełniły funkcje dekoracyjne. W południowych znajdowały się schody prowadzące na pierwsze piętro. Marcin obejrzał wnętrze i obok niezbyt historycznych napisów będących deklaracjami miłości do osób i klubów piłkarskich dostrzegł zachowane, choć nieco już nadszarpnięte zębem czasu, detale architektoniczne.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Baszta
Baszta

Przyszłość

Od lat nie jest wiadomo, kto jest właścicielem ruin. Władze województwa świętokrzyskiego i konserwator zabytków podjęli starania, by ustalić zarządcę budynku i uratować go przed zniszczeniem. Obiekt jednak nie ma uregulowanego statusu prawnego, w związku z tym nie można pozyskać pieniędzy na jego zabezpieczenie. Ewentualni spadkobiercy mieszkają zagranicą. Jedynym rozwiązaniem jest wywłaszczenie na rzecz Skarbu Państwa, a potem przekazanie pałacu gminie Piekoszów, która mogłaby aplikować o środki na zabezpieczenie budowli.

Te informacje pochodzą z lutego 2020 roku. 28 sierpnia 2021 roku pałac nadal niszczeje.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim
Pałac

Jeżeli chcecie zatrzymać się w okolicy na noc, poszukajcie noclegu w Kielcach. Link jest afiliacyjny.



Booking.com

Inne ciekawe miejsca w województwie świętokrzyskim znajdziecie w naszym przewodniku

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Jeżeli chcecie na bieżąco obserwować nasze wyjazdy, śledźcie nas na Instagramie i Facebooku.

Będzie nam miło, jak skomentujecie tekst, podzielicie się nim lub zostawicie jakikolwiek ślad.

Jeśli lubicie odkrywać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie naszą książkę, szczegóły na jej temat znajdziecie w tym wpisie, a jak klikniecie w poniższe zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies