fbpx
Pałac Pod Blachą
Blog,  Warszawa

Pałac Pod Blachą, czyli Józef Poniatowski i Teresa Sahakian

Te dwa nazwiska w tytule tekstu nie powinny nikogo dziwić. Książę Poniatowski otrzymał pałac od swojego stryja Stanisława Augusta Poniatowskiego i stworzył tu pierwszy w warszawie salon. Teresa Sahakian podarowała Zamkowi Królewskiemu wspaniałą kolekcję wschodnich kobierców i właśnie je możemy dziś podziwiać w Pałacu po Blachą.

Pałac Pod Blachą
Wejście do pałacu

Pałac Pod Blachą – historia

W połowie XVII wieku Wawrzyniec Reffus, kowal i płatnerz na dworze króla Jana Kazimierza wybudował parterową kamienicę. Podczas potopu szwedzkiego budynek uległ zniszczeniu. Jego odbudowa trwała do końca XVII wieku. Nowy kształt architektoniczny uzyskała dzięki podkomorzemu koronnemu Dominikowi Jerzemu Lubomirskiemu. Dach pokryto miedzianą blachą i stąd pojawiła się nazwa pałac „Pod Blachą”.

W 1777 roku pałac stał się własnością Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od 1780 roku trwała kolejna przebudowa. Dobudowano piętro w skrzydle północnym, gdzie umieszczono bibliotekę. W grudniu 1794 roku król podarował pałac swojemu bratankowi księciu Józefowi Poniatowskiemu.

Pałac Pod Blachą – apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego

Odtworzone pokoje znajdują na pierwszym piętrze budynku. Obejrzeliśmy je z zainteresowaniem, ale jednocześnie zabrakło nam informacji o księciu, a samej ekspozycji brakuje trochę nowoczesności. Aż prosiłyby się jakieś urządzenia multimedialne opowiadające tragiczną historię księcia.

Jest natomiast informacja, że mieścił się tu pierwszy salon w Warszawie. Otóż książę Józef Poniatowski znany był ze swoich hucznych przyjęć i zabaw. Kiedy tylko pojawiał się w Warszawie, zabawa trwała w najlepsze.

Książę mieszkał w pałacu ze swoją siostrą Marią Teresą Tyszkiewiczową i przyjaciółką Francuzką Henriettą de Vauban. Ta ostatnia, starsza od księcia o 10 lat wywierała na niego duży wpływ, a ich relacja pozostała tajemnicza nawet dla biografów księcia.

Pałac Pod Blachą
Apartamenty księcia Józefa
Pałac Pod Blachą
Sypialnia
Pałac Pod Blachą
Gabinet wojenny
Pałac Pod Blachą
Starano się wiernie odtworzyć kolory i dekoracje

Poniatowskiego cechowała odwaga i brawura na polu walki, za co był niezwykle ceniony przez swoich żołnierzy. Jednocześnie jednak z zarządzaniem czymkolwiek miewał problemy. Dotyczy to zarówno finansów osobistych, jak i budżetu wojskowego. Napoleonowi pozostał wierny aż do swojej śmierci w czasie wielkiej bitwy pod Lipskiem, mimo że namawiano go do zmiany sojusznika i opowiedzenia się po stronie cara Aleksandra.

Pałac Pod Blachą – kobierce

Parter budynku przeznaczono na prezentację  kobierców wschodnich. Pochodzą one z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian, postaci dość niezwykłej. W 1938 roku wyszła ona za mąż za Georga Sahakiana, Ormianina, znawcę kultur Wschodu. W 1939 roku wyjechali oni z Polski do Wiednia, a od 1948 osiedli na stałe w Brukseli, gdzie mieli sklep ze wschodnimi kobiercami. Kolekcję swoich kobierców, uznawaną za największą na świecie, Teresa Sahakian przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, odrzucając propozycję Szwajcarów, którzy chcieli jej w zamian podarować pałac.

Pałac Pod Blachą
Kobierce różnią się wzorami i kolorami
Pałac Pod Blachą
No i który ładniejszy?
Pałac Pod Blachą
A może ten?

Miło było zobaczyć różne dywany, ale szczerze mówiąc ani ja, ani Marcin nie znamy się na nich i pewnie już nie poznamy.

Po wyjściu z pałacu zachwycił nas widok Kościoła św. Anny na temat, którego kiedyś już pisałam.

Pałac Pod Blachą
Prawda, że malowniczo?
Pałac Pod Blachą
Kolumna Zygmunta też się prezentowała całkiem dobrze
Pałac Pod Blachą
Na Placu Zamkowym, jak zwykle, tłoczno
Pomnik Bolesława Prusa
Zachwycił nas jesienny Bolesław PrusBooking.com

 

 

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *