Blog,  Europa,  Szwajcaria

Neuchatel, czyli o szwajcarskim bogactwie

Neuchatel jest małym miastem i jak to często w Szwajcarii bywa leży nad jeziorem. Gór, a może jak na tutejsze standardy górek, też tu nie brakuje. Okolica słynie jednak z narodowego przemysłu Helwetów czyli produkcji zegarków. Miasto przeżywało swoje złote lata w dawnych czasach i na przełomie XIX i XX wieku.  To ponad 100 lat temu powstały okazałe kamienice dumnie świadczące o bogactwie mieszkańców.

To była nasza druga wizyta w Neuchatel. Poprzednio przywitał nas deszcz. Teraz mieliśmy szczęście i udało nam się skorzystać ze słonecznej pogody. A że sobota to dzień targowy mieliśmy okazję przyjrzeć się tutejszemu bazarowi. Czego jak czego, ale serów i przede wszystkim sałaty tu nie brakowało.

targ w Neuchatel
Na bazarze

Neuchatel – średniowieczny zamek i kolegiata

W trakcie spaceru dotarliśmy do średniowiecznego zamku i kolegiaty. Obie budowle górują nad miastem, a z dawnego zamkowego dziedzińca rozpościera się wspaniały widok na leżące w dole jezioro.

Neuchatel
Widok z góry

Miejscem, które robi jednak największe wrażenie jest wnętrze kolegiaty. Znajduje się tu najpiękniejsza gotycka rzeźba Szwajcarii przedstawiająca znamienitych przodków dzisiejszych mieszkańców Neuchatel.

Neuchatel
Dawni mieszkańcy miasta
Neuchatel
I z bliska
Neuchatel
Rycerze

Słońce przedzierające się przez witraże oświetla kolorami gotyckie kolumny wewnątrz świątyni. Dziś te znamiona piękna i estetyki nie rażą protestanckich mieszkańców miasta. Kiedyś było jednak inaczej i gotyckie rzeźby miały sporo szczęścia, iż nie uległy zapędom surowych reformatorów.

Neuchatel
Kolegiata z zewnątrz
Neuchatel
Mury miejskie

Po wyjściu ze świątyni schodząc do centrum szybko wracamy do współczesności mijając sklepy z luksusowymi zegarkami. W mieście jest nie tylko  bogato, ale  i musi być wygodnie. Ponieważ z centrum na dworzec droga wiedzie stromo pod górę zbudowano specjalna kolejkę wiozącą nieco bardziej leniwych prosto na dworzec. Cóż też z niej skorzystaliśmy by nie męczyć się zbytnio. Z Neuchatel pojechaliśmy w serce krainy zegarków, ale o tym następnym razem.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *