Blog,  Europa,  Szwajcaria

Neuchatel, czyli o szwajcarskim bogactwie

Neuchatel jest małym miastem i jak to często w Szwajcarii bywa leży nad jeziorem. Gór, a może jak na tutejsze standardy górek, też tu nie brakuje. Okolica słynie jednak z narodowego przemysłu Helwetów czyli produkcji zegarków. Miasto przeżywało swoje złote lata w dawnych czasach i na przełomie XIX i XX wieku.  To ponad 100 lat temu powstały okazałe kamienice dumnie świadczące o bogactwie mieszkańców.

To była nasza druga wizyta w Neuchatel. Poprzednio przywitał nas deszcz. Teraz mieliśmy szczęście i udało nam się skorzystać ze słonecznej pogody. A że sobota to dzień targowy mieliśmy okazję przyjrzeć się tutejszemu bazarowi. Czego jak czego, ale serów i przede wszystkim sałaty tu nie brakowało.

targ w Neuchatel
Na bazarze

Neuchatel – średniowieczny zamek i kolegiata

W trakcie spaceru dotarliśmy do średniowiecznego zamku i kolegiaty. Obie budowle górują nad miastem, a z dawnego zamkowego dziedzińca rozpościera się wspaniały widok na leżące w dole jezioro.

Neuchatel
Widok z góry

Miejscem, które robi jednak największe wrażenie jest wnętrze kolegiaty. Znajduje się tu najpiękniejsza gotycka rzeźba Szwajcarii przedstawiająca znamienitych przodków dzisiejszych mieszkańców Neuchatel.

Neuchatel
Dawni mieszkańcy miasta
Neuchatel
I z bliska
Neuchatel
Rycerze

Słońce przedzierające się przez witraże oświetla kolorami gotyckie kolumny wewnątrz świątyni. Dziś te znamiona piękna i estetyki nie rażą protestanckich mieszkańców miasta. Kiedyś było jednak inaczej i gotyckie rzeźby miały sporo szczęścia, iż nie uległy zapędom surowych reformatorów.

Neuchatel
Kolegiata z zewnątrz
Neuchatel
Mury miejskie

Po wyjściu ze świątyni schodząc do centrum szybko wracamy do współczesności mijając sklepy z luksusowymi zegarkami. W mieście jest nie tylko  bogato, ale  i musi być wygodnie. Ponieważ z centrum na dworzec droga wiedzie stromo pod górę zbudowano specjalna kolejkę wiozącą nieco bardziej leniwych prosto na dworzec. Cóż też z niej skorzystaliśmy by nie męczyć się zbytnio. Z Neuchatel pojechaliśmy w serce krainy zegarków, ale o tym następnym razem.

Jeśli

lubicie Szwajcarię, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

pragniecie poznać ciekawe miejsca w Polsce, kupcie naszą książkę, szczegóły na jej temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies