Największe atrakcje Madrytu
Blog,  Hiszpania,  Jeden dzień w ...,  Madryt,  Wycieczki

Jeden dzień w Madrycie, największe atrakcje Madrytu

Zwiedzenie Madrytu w jeden dzień to naprawdę sztuka, ale postaram się Wam opowiedzieć, co należy koniecznie zobaczyć i jak spędzić jeden dzień w Madrycie zarówno najbardziej efektywnie, jak i najbardziej przyjemnie, oto największe atrakcje Madrytu.

Największe atrakcje Madrytu – Puerta del Sol

To zupełnie kultowe miejsce i dlatego od niego proponuję zacząć zwiedzanie. W tym miejscu należy się na chwilę zatrzymać i po prostu przyjrzeć ludziom, których drogi właśnie się przecinają. Zwróćcie uwagę na zegar, to on jest obecny w hiszpańskich domach podczas nocy sylwestrowej i w tak jego uderzeń Hiszpanie zjadają winogrona na szczęście. Na środku znajduje się pomnik Karola III Burbona, który panował w XVIII wieku i zasłynął jako wielki budowniczy Madrytu.  Nieco z boku stoi Niedźwiedzica lub Niedźwiadek, co do tego nie ma jednomyślności, opiera się o drzewo poziomkowe, a jest ważny, bo jest symbolem Madrytu.

Największe atrakcje Madrytu
Niedźwiedzica na Puerta del Sol

Największe atrakcje Madrytu – Plaza Mayor

Z placu prowadzi wiele dróg, ale wybierzcie Calle Mayor ( znajduje się ona z lewej strony jeżeli będziecie stać twarzą w kierunku zegara), a potem odbijcie znów w prawo (w Calle de Filipe III), aby dojść do Plaza Mayor. Obejrzyjcie wspaniałe budynki. Najlepiej prezentuje się Casa de Panaderia, ta z dwoma wieżami, wieńczy ją korona królewska. Na pierwszym piętrze znajdował się balkon, z którego królowie mogli obserwować, co dzieje się na Rynku. Obok Plaza Mayor znajduje się hala targowa San Miguel, warto na nią zerknąć, chociaż z tego powodu, że znajduje się na liście UNESCO. Teraz to miejsce bardzo turystyczne, ale jedzenie nadal pozostało dobre, możecie więc skusić się na drobną przekąskę.

Największe atrakcje Madrytu
Plaza Mayor

Niedaleko hali znajduje się sklep z wyrobami ceramicznymi z całej Hiszpanii. Jeśli chcecie przywieźć miseczkę lub wazonik, to dobre miejsce na zakupy.

Największe atrakcje Madrytu – Pałac Królewski

A teraz czas na wizytę w Pałacu Królewskim. Warto go obejrzeć ze względu na lustrzaną salę tronową, gabinet chiński czy też zabytkowe skrzypce. Z dziedzińca rozciąga się wspaniały widok na miasto i okoliczne góry. Pamiętajcie Madryt leży na wysokości 600 m n.p.m. Na zbrojownię nie macie już czasu. Wejdźcie jednak na chwilę do stosunkowo nowej katedry. Oczywiście daleko jej do najpiękniejszych hiszpańskich katedr, ale warto zobaczyć kolory, które się w niej malują z powodu oryginalnych witraży.

Największe atrakcje Madrytu
Pałac Królewski

Pora robiła się zdecydowanie obiadowa, proponuję wrócić na Puerta del Sol, aby coś zjeść. Lokali jest tu wiele i pewnie znajdziecie coś dla siebie. Na samym placu oczywiście ich nie znajdziecie, musicie poszukać w odchodzących od placu uliczkach. Po drodze na Puerta del Sol zatrzymajcie się przy Plaza de la Villa, bo znajdują się tu jedne z najstarszych budynków w Madrycie.

Największe atrakcje Madrytu – Muzeum Prado

Po obiedzie udajcie na Paseo del Prado, bo Waszym celem jest Muzeum Prado. Posiada ono wspaniałą kolekcję obrazów, gromadzoną między innymi przez kolejnych hiszpańskich władców. Niech Wam nie przyjdzie do głowy, aby oglądać wszystkie dzieła. Wybierzcie te, które chcecie zobaczyć najbardziej, Na stronie internetowej muzeum znajdziecie informację o najcenniejszych, zdaniem autorów, eksponatach. To może być Wasz przewodnik. Możecie też wybrać obrazy z ulubionej epoki, ulubionych malarzy. W muzeum przeważnie są organizowane wystawy czasowe. Warto się nimi zainteresować, bo bywają bardzo ciekawe.

Największe atrakcje Madrytu
Muzeum Prado

Największe atrakcje Madrytu – Park Retiro

Z muzeum udajcie się do Parku Retiro, koniecznie zobaczcie staw z niebieskimi łódkami  i udajcie się do Kryształowego Pałacu. Odbywają się w nim wystawy sztuki współczesnej, ja ich przeważnie nie rozumiem, ale sam pałac jest oryginalny i drzewa w wodzie, które znajdują się przed nim wyglądają naprawdę świetnie.

Największe atrakcje Madrytu
Park Retiro

Największe atrakcje Madrytu – Plac Świętej Anny

Wieczór proponuję, abyście spędzili na Placu Świętej Anny. To bardzo miłe, pełne różnego rodzaju knajpek miejsce. Koniecznie musicie się potem udać stąd w kierunku Puerta del Sol, aby wstąpić do Casa del Abuelo na wspaniałe krewetki. Najlepsza atmosfera jest w małym lokalu, bez stołów (bo są trzy lokale o tej samej nazwie).

Największe atrakcje Madrytu
krewetki w Casa del Abuelo

Po tym jednym dniu w Madrycie pewnie będziecie chcieli jeszcze tu wrócić. Przeczytajcie więc moje teksty o tym mieście, a jest ich już całkiem sporo.

Uwaga praktyczna: Weźcie mapę Madrytu i zaznaczcie wymienione przeze mnie punkty, a potem najlepiej poruszajcie się na azymut lub wyznaczcie trasę w nawigacji. Ja zawsze poruszam się w Madrycie intuicyjnie, wobec tego miałabym wielką trudność, aby wytłumaczyć Wam, jak gdzie dojść.

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies