fbpx
Blog,  Europa,  Holandia

Lejda miasto po którym spacerowaliśmy

Lejda jest miastem ładnym i żywym. Tu widzieliśmy jedyny w Holandii wiatrak.

Lejda
Wiatrak w Lejdzie

Lejda – krótkie zwiedzanie

Nie mieliśmy dużo czasu, aby dokładnie poznać to miasto. Zatrzymaliśmy się tu po drodze, kiedy wszystkie godne zwiedzania obiekty były zamknięte. Właśnie dlatego Marcin nie chciał wysiadać z pociągu, ale w końcu zwyciężyła moja siła przekonywania. Oczywiście później był zadowolony, bo w Lejdzie warto było się zatrzymać, nawet na krótko.

Lejda
Miła knajpka nad brzegiem kanału

Lejda – uniwersytet

Jest tu uniwersytet, stąd na ulicach było pełno młodych ludzi. W drodze z dworca do centrum rzucił się nam w oczy Sokoli Wiatrak, wybudowany w 1743 roku. Blisko dworca ma swoją siedzibę muzeum antropologiczne, minęliśmy je zerkając tylko w stronę dziedzińca. Wspomniany uniwersytet założył w mieście już w 1575 roku Wilhelm Orański w nagrodę, że Lejda nie poddała się napierającym Hiszpanom i przetrwała roczne oblężenie.

Lejda
Stare miasto

Lejda – stare miasto

W centrum widać kościelne wieże, spacerując po brukowanych uliczkach można podziwiać stare, dobrze zachowane kamienice.

Lejda
Ładne uliczki

Po drugiej stronie kanału wznosi się ratusz, a tuż obok niego widać Dom Wagi.

Lejda
Dom Wagi

Na kanale cumują łodzie, w których mieszczą się restauracje. W jednej z nich wypiliśmy piwo, patrząc na kanał, po którym sunęły łodzie. Niektóre przybijały do brzegu, a ich pasażerowie wstępowali do restauracji stojącej na brzegu. To taki raczej niespotykany w Polsce zwyczaj.

Lejda
Łodzie

W Lejdzie urodził się Rembrandt, są tu też liczne muzea, w tym archeologiczne oraz ogród botaniczny i twierdza Burcht. Nam się tu bardzo podobało i na pewno wrócimy do Lejdy, aby obejrzeć ją dokładniej.  Obiecaliśmy sobie, że wtedy zobaczymy wszystkie te miejsca, które musieliśmy oglądać z zewnątrz. Na pewno także powtórzymy jeden punkt programu – wypijemy piwo siedząc na zacumowanej na kanale łodzi.

Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *