Blog,  Europa,  Holandia

Lejda miasto po którym spacerowaliśmy

Lejda jest miastem ładnym i żywym. Tu widzieliśmy jedyny w Holandii wiatrak.

Lejda
Wiatrak w Lejdzie

Lejda – krótkie zwiedzanie

Nie mieliśmy dużo czasu, aby dokładnie poznać to miasto. Zatrzymaliśmy się tu po drodze, kiedy wszystkie godne zwiedzania obiekty były zamknięte. Właśnie dlatego Marcin nie chciał wysiadać z pociągu, ale w końcu zwyciężyła moja siła przekonywania. Oczywiście później był zadowolony, bo w Lejdzie warto było się zatrzymać, nawet na krótko.

Lejda
Miła knajpka nad brzegiem kanału

Lejda – uniwersytet

Jest tu uniwersytet, stąd na ulicach było pełno młodych ludzi. W drodze z dworca do centrum rzucił się nam w oczy Sokoli Wiatrak, wybudowany w 1743 roku. Blisko dworca ma swoją siedzibę muzeum antropologiczne, minęliśmy je zerkając tylko w stronę dziedzińca. Wspomniany uniwersytet założył w mieście już w 1575 roku Wilhelm Orański w nagrodę, że Lejda nie poddała się napierającym Hiszpanom i przetrwała roczne oblężenie.

Lejda
Stare miasto

Lejda – stare miasto

W centrum widać kościelne wieże, spacerując po brukowanych uliczkach można podziwiać stare, dobrze zachowane kamienice.

Lejda
Ładne uliczki

Po drugiej stronie kanału wznosi się ratusz, a tuż obok niego widać Dom Wagi.

Lejda
Dom Wagi

Na kanale cumują łodzie, w których mieszczą się restauracje. W jednej z nich wypiliśmy piwo, patrząc na kanał, po którym sunęły łodzie. Niektóre przybijały do brzegu, a ich pasażerowie wstępowali do restauracji stojącej na brzegu. To taki raczej niespotykany w Polsce zwyczaj.

Lejda
Łodzie

W Lejdzie urodził się Rembrandt, są tu też liczne muzea, w tym archeologiczne oraz ogród botaniczny i twierdza Burcht. Nam się tu bardzo podobało i na pewno wrócimy do Lejdy, aby obejrzeć ją dokładniej.  Obiecaliśmy sobie, że wtedy zobaczymy wszystkie te miejsca, które musieliśmy oglądać z zewnątrz. Na pewno także powtórzymy jeden punkt programu – wypijemy piwo siedząc na zacumowanej na kanale łodzi.

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies