desery,  Smaki

Ciasto jogurtowe z migdałami

Tym razem zainspirowały mnie greckie przepisy. Ciasto jogurtowe z migdałami to doskonała propozycja na niezobowiązujący deser, przyjemny dodatek do zwykłego, codziennego posiłku.

Ciasto jogurtowe z migdałami – Składniki :

– 120 g masła

– 3 jajka

– szklanka cukru

– 2 szklanki mąki

– 1- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– ½ łyżeczki sody

– szklanka jogurtu

– ½ szklanki migdałów

– 3 łyżki płatków migdałowych

– 3 łyżki likieru migdałowego

Wykonanie

Ciasto przygotowuje się łatwo i szybko. Najpierw rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni. Miksujemy masło z cukrem. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę.  Do masy z cukru i masła dodajemy  żółtka i dalej miksujemy. Kiedy ta część ciasta jest gotowa ( masa powinna być jednolita) dodajemy do niej przesiana mąkę, proszek do pieczenia, sodę i jogurt. Migdały zalewamy gorącą wodą i następnie obieramy ze skórki.  Kroimy na drobne kawałki. Dodajemy do masy.  W ostatnim etapie dokładamy ubita pianę, dolewamy likier migdałowy, mieszamy dokładnie (można to zrobić przy użyciu miksera). Blachę wykładamy papierem do pieczenia. 

Zostaje nam tylko przełożenie całej masy do blachy. Staramy się rozprowadzić masę równomiernie po całej powierzchni naszej formy do pieczenia. I …wkładamy do piekarnika na około 30 minut (jak zawsze trzeba sprawdzać czy ciasto przypadkiem nie chce się spalić).

Ciasto jogurtowe z migdałami

To ciasto znakomicie smakuje tuz po wyjęciu z piekarnika, ale zachowuje świeżość także przez kolejne co najmniej dwa dni. Zawdzięczamy to użyciu jogurtu. Można oczywiście posypać ciasto cukrem pudrem, ale zdecydowanie nie jest to konieczne. I tak jest słodkie i dobre.

Inne desery znajdziecie tu.

Dodane przez Marcin dnia 2013-08-28

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies