fbpx
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Chopin na Mazowszu, w Żelazowej Woli i w Brochowie

W pewien pochmurny i co tu ukrywać dość brzydki dzień udaliśmy się do Żelazowej Woli, a w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Brochowa. Zainspirował nas temat: Chopin na Mazowszu.

Fryderyk Chopin urodził się w roku 1810 w Żelazowej Woli, co do dnia narodzin przekazy są różne. Szczerze mówiąc długo się tu nie namieszkał, bo w tym samym roku rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Dom, w którym przyszedł na świat należał do rodziny Skarbków. Mikołaj Chopin (ojciec kompozytora) był guwernerem dzieci Skarbków, matka zaś Justyna rezydentką na dworze.

Chopin na Mazowszu – miejsce urodzin kompozytora

Dziś w Żelazowej Woli mieści się nowy budynek, w którym można obejrzeć krótki film o Chopinie, a także kupić pamiątki. Wokół znajduje się dość rozległy park i jeśli kogoś interesują szczegóły dotyczące poszczególnych roślin, powinien wypożyczyć audio przewodnik (jest w cenie biletu). A jeśli nie chce znać nazw mijanych drzew, powinien spacerować bez słuchawek. W niektórych miejscach rozbrzmiewa muzyka Chopina.  Jest też specjalne miejsce, gdzie można zrobić sobie selfi.

Chopin na Mazowszu
Nowoczesne sala, w której wyświetlany jest film o Chopinie
Chopin na Mazowszu
Park w Żelazowej Woli
Chopin na Mazowszu
Woda zawsze dodaje uroku, nawet w zimny dzień
Chopin na Mazowszu
Z tym pomnikiem można sobie zrobić selfie, niektórzy chyba łapią Chopina za kolano …, pewnie na szczęście
Chopin na Mazowszu
Nawet jest tablica…

W parku znajduje się dwór, w którym urodził się kompozytor. Jego dzisiejszy wygląd odbiega dość znacznie od pierwowzoru. W okresie międzywojennym wyremontowano zniszczoną oficynę i przez dodanie kolumn upodobniono ją do dworu, bo szczerze mówiąc wcześniej przypominała wiejską chatę.

Pierwszy zwiedza się pokój Skarbków. Z zamieszczonych informacji dowiedzieliśmy się o specjalnych przyjaznych relacjach, które łączyły obie rodziny, potwierdzają je zamieszczone w gablocie listy. Wyposażenie pochodzi z epoki, ale nie jest oryginalne. Dotyczy to całego dworku.

Następnie znajduje się pokój urodzin Fryderyka Chopina. Znane są dwie daty tego wydarzenia: 1 marca, którą podawał sam kompozytor i jego rodzina i 22 lutego, ta data pochodzi z dokumentów z kościoła w Brochowie, gdzie ochrzczono przyszłego kompozytora. Niektórzy podają także w wątpliwość rok 1810, bliscy przyjaciele podawali 1809.

W pokoju Chopinów nic do Chopinów nie należało, ale najprawdopodobniej w nim mieszkali. Obejrzeliśmy jeszcze pokój muzyczny i kilka starych zdjęć.

Chopin na Mazowszu
Chałupa przerobiona na dworek (taki drobny polski kompleksik)
Chopin na Mazowszu
Nie mogło zabraknąć fortepianu
Chopin na Mazowszu
Salonik
Chopin na Mazowszu
Dworek z oddali

Chopin na Mazowszu – historia muzeum

Starania o utworzenie w Żelazowej Woli muzeum poświęconego Chopinowi rozpoczął Milij Bałakiriew. Do niego dołączyło Warszawskiego Towarzystwo Muzyczne, a także artyści i dziennikarze. Bałakiriew przyczynił się do postawienia w parku pomnika Fryderyka Chopina w 1894 roku.

Chopin na Mazowszu
Pomnik Chopina

W 1929 roku oficyna z terenem, na którym stał pomnik, została wykupiona z rąk prywatnych przez Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina za pieniądze zebrane podczas zbiórek społecznych i koncertów. W kolejnych latach przebudowano oficynę, aby nadać jej kształt dworku szlacheckiego. Czy słusznie? Zdecydujcie sami. My uważamy, że wynikało to z polskich kompleksów, ale może się mylimy.

W każdym razie wycieczka do Żelazowej Woli była bardzo przyjemna. Nie udało nam się na terenie muzeum zjeść posiłku, bo restauracja była zamknięta. Ale jak ktoś naprawdę zgłodnieje, po drugiej stronie ulicy jest restauracja.

Chopin na Mazowszu – Brochów

My z posiłku zrezygnowaliśmy i pojechaliśmy do Brochowa, aby obejrzeć kościół, w którym w 1806 roku wzięli ślub rodzice Chopin, a 23 kwietnia 1810 roku ochrzczono przyszłego kompozytora.

Kościół miał charakter obronny, ma trzy wieże, otoczony jest murem z pięciobocznymi bastionami i otworami strzelniczymi. Został zbudowany w latach 1551-1561 w stylu gotycko-renesansowym i jest pod wezwaniem św. Rocha i św. Jana Chrzciciela.

Chopin na Mazowszu
Obronny kościół w Brochowie
Chopin na Mazowszu
Wnętrze kościoła, zdjęcie przez kratę
Chopin na Mazowszu
Wieża obronna w murze otaczającym kościół
Chopin na Mazowszu
Są też otwory strzelnicze

Do kościoła udało się jedynie zajrzeć przez kratę, ale wyposażenie i tak się nie zachowało. Warto przejść kawałek polną drogą i z tej perspektywy zrobić zdjęcia.

Chopin na Mazowszu
Trochę artyzmu
Chopin na Mazowszu
Kościół w konwencji artystycznej
Chopin na Mazowszu
I kościół w naturze

Pisaliśmy też o Muzeum Chopina w Warszawie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2016-03-08

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *