fbpx
Pałac w Korczewie
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Pałac w Korczewie piękny i wyremontowany

Jest to zaskoczenie pozytywne. Pałac po raz pierwszy widzieliśmy gdzieś w 2003 roku podczas pracy nad przewodnikiem po województwie mazowieckim. Była to kompletna ruina. Dziś prezentuje się naprawdę pięknie, dlatego słowa uznania należą się właścicielkom, które odzyskały pałac 30 lat temu. Niestety, jedna z pań już nie żyje.

Pałac w Korczewie – historia

Pierwszym właścicielem Korczewa był Pretor z Breśca. Otrzymał on te ziemie od księcia mazowieckiego Janusza I w 1401 roku. Pretor zapoczątkował ród Korczewskich, który jednak szybko wygasł i przez następne wieki majątek przechodził z rąk do rąk.

Czasy świetności to okres, kiedy dobra nabył Wiktoryn Kuczyński, który wzbogacił się spławiając zboże z Drohiczyna do Gdańska. Zlecił on wybudowanie murowanego dworu, który dziś możemy podziwiać. Za czasów Aleksandra Kuczyńskiego powstała oranżeria i nowa koncepcja parku. Wybudował też pałacyk, nazwany Syberią, w którym zamieszkała po jego śmierci żona Joanna Kuczyńska.

Joanna przez lata przyjaźniła się z Cyprianem Kamilem Norwidem. Przyjaźni tej i korespondencji poświęcona jest wystawa na piętrze w pałacu. Swoją córkę wydała za mąż za Tadeusza Ostrowskiego.

Podczas I wojny pałac został zniszczony i jego odbudowa trwała aż do sierpnia 1939 roku. We wrześniu 1939 roku rodzina Ostrowskich opuściła Polskę. W czasie okupacji Niemcy spalili bibliotekę i ukradli obrazy. Po wojnie pałac został upaństwowiony i popadał w ruinę. Był tu nawet sklep z butami i kino. Wszystkie meble zostały rozkradzione.

Pałac w Korczynie – powrót właścicielek

W 1989 roku córki ostatniego właściciela Beata i Renata Ostrowskie za symboliczną złotówkę odkupiły pałac i rozpoczęły remont. Starsza Renata zamieszkała w pałacu i oprowadzała po nim gości. Młodsza Beata zajęła się działalnością gospodarczą, aby zarobić na remont zdewastowanego budynku. Uruchomiła małą mleczarnię, potem zlewnię mleka, aż wreszcie kupiła stado krów.

W 2003 roku widzieliśmy pałac jeszcze w znacznym stopniu zdewastowany. Dziś jaśnieje nowym blaskiem. Zwiedziliśmy pokoje na dole i na górze. Obejrzeliśmy wystawę poświęconą przyjaźni Cypriana Kamila Norwida z Joanną Kuczyńską. A potem ruszyliśmy do parku.

Pałac w Korczewie
Sufit w jednym z pomieszczeń
Pałac w Korczewie
Pokoje na parterze
Pałac w Korczewie
Sala poświęcona Norwidowi i korespondencji z Joanną Kuczyńską
Pałac w Korczewie

Pałac w Korczewie – park

Park jest dość duży i znajduje się w nim kilka charakterystycznych miejsc. Jednym z najważniejszych jest Menhir. Z tablicy informacyjnej, znajdującej się przy dużym kamieniu, dowiedzieliśmy się, że jest to kamień kultowy z czasów przedchrześcijańskich, znaleziony prawdopodobnie w miejscowym lesie. Miejscowa legenda mówi, iż jest to kamień mocy i każdy, kto pomyśli marzenie (tylko jedno) i dotknie kamienia, to ono się spełni.

Kamienia oczywiście dotknęliśmy, nasze marzenia są tajemnicą, ale mamy też pewną obawę, bo jak to mówią w bajce, „ostrożnie z marzeniami, bo mogą się spełnić”. I z własnego doświadczenia wiem, że człowiek czasem głupio sobie marzy, a potem, jak marzenia się spełnią, to tylko z tego samego kłopoty wynikają.

Ponieważ radiesteci nazywają takie miejsca obszarem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu, mam nadzieję, że olśniło mnie ono i tym razem spełniające się marzenie nie będzie przyczyną problemów.

W parku obejrzeliśmy jeszcze kwiaty, budynek dawnej kaplicy, a na koniec udaliśmy się do budynku „Syberia”, tego samego, w którym po śmierci męża zamieszkała Joanna Kuczyńska.

Pałac w Korczewie
Widok z parku na pół Podlasia
Pałac w Korczewie
Kamień mocy
Pałac w Korczewie
Róża w ogrodzie
Pałac w Korczewie
Kaplica
Pałac w Korczewie
Pałac od strony ogrodu
Pałac w Korczewie
A to nie wiem, co jest. Może Wy wiecie?

Pałac w Korczewie – budynek Syberia

„Syberia”  to pałacyk letni, zbudowany na fundamentach średniowiecznego zamku obronnego. Legendy mówią o tajemniczych lochach ciągnących się aż do Drohiczyna. Budynek jest bardzo zniszczony i tablice ostrzegają przed wchodzeniem do środka. Nie radzę więc szukać owych lochów.

W dawnej pałacowej kuźni mieści się restauracja, są tu też pokoje gościnne, my jednak ruszyliśmy dalej do Drohiczyna, podziwiając energię pań Ostrowskich, bo dokonały wielkiej rzeczy, przywracając pałacowi dawną świetność.

Pałac w Korczewie
Syberia zza drzew
Pałac w Korczewie
Syberia z bliska
Pałac w Korczewie
I jeszcze z przodu
Pałac w Korczewie
Na koniec – jesień

Bilet wstępu do pałacu kosztuje 10 zł, oprowadzanie z przewodnikiem 100 zł. Dla nas było to trochę za dużo.

Jeśli kogoś zainteresowała historia zamku, więcej szczegółów znajdzie na stronie https://korczew-palac.pl/historia/ .Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *