Wolsztyn Parowozownia
Blog,  Polska,  Wielkopolskie

Wolsztyn zwiedzanie – stoi na stacji…

Wolsztyn kojarzył mi się zawsze z parowozami, a właściwie z kolejowym muzeum. Ale to nie wszystko co ma do pokazania. Jest tu ciekawy, choć najmniejszy w Polsce skansen, centrum ze starą zabudową i muzeum poświęcone nobliście.

Wolsztyn. Parowozownia
Parowozownia

Zwiedzanie Wolsztyna – parowozownia

Parowozy pamiętam jeszcze jako pełnoprawnych uczestników kolejowego ruchu. Później zniknęły by pojawić się już tylko jako turystyczna atrakcja. Dziś parowozy można oglądać między innymi właśnie w Wolsztynie. Ale uwaga, te eksponaty, przynajmniej niektóre z nich, ciągle wyruszają na trasy.

Do Wolsztyna wybieraliśmy się już dawno temu, ale tak jakoś zawsze nie było nam po drodze. Wreszcie jednak się udało. Muzeum znajduje się właściwie na stacji kolejowej, takiej zupełnie współczesnej. Reklamuje się i słusznie jako „żywa parowozownia”. Dlaczego? Bo wielkie lokomotywy są przygotowywane do drogi, jak dawniej, i jak dawniej ciągną za sobą wagony. Dziś jest to jednak atrakcja turystyczna, a nie utrzymywanie normalnych linii pasażerskich.

Parowozownia Wolsztyn
Parowozownia Wolsztyn

Zwiedzanie Wolsztyna – uwaga – stoją pod parą

W trakcie wizyty powiedziano nam, iż możemy zaglądać do parowozów, wchodzić po schodkach, ale…No właśnie jest jeden wyjątek  – nie wchodzimy do tych stojących „pod parą”. Czekające parowozy, przygotowane już do odjazdu, powodują, iż można poczuć nostalgię. Poczuć tak trochę jak kilkadziesiąt lat temu, w świecie, którego dziś już nie ma. Inna sprawa, że na jednym z bocznych torów stoją maszyny, które swą świetność mają dawno za sobą. Zniszczone są zębem czasu i mówiąc mniej poetycko, zwykła rdzą. I nie jest już nostalgicznie, ale po prostu smutno. No ale i może one kiedyś doczekają się lepszych czasów?

Parowóz w Wolsztynie
Parawóz

Zwiedzanie Wolsztyna – parowozownia, małe i wielkie eksponaty

W takim muzeum raczej wszystkie eksponaty są duże. Są jednak i takie, które przy wielkich parowozach wydają się mniejsze. Tuż przed wejściem zobaczycie wózek tenderowy, stosowany w pociągach pośpiesznych. Czas odmierza zegar kolejowy pochodzący z 1909 roku, o bardzo charakterystycznym wyglądzie. No a potem zostają tylko te duże eksponaty.

Bardzo ciekawie wygląda urządzenie służące do obracania parowozów zwane, tu nie będzie zaskoczenia, obrotnicą, jest ciekawy wagon osobowy (doświetlany znajdującym się w dachu świetlikiem). Są wreszcie parowozy. Nie będę oczywiście opisywał wszystkich stojących tu maszyn. Dość powiedzieć, iż jest to unikatowy tabor. Jest Pm – 36-2, zdobywca złotego medalu na światowej wystawie w Paryżu w 1937. Wyróżniają go opływowe, aerodynamiczne kształty. Nazywany był „Piękna Helena” i mógł jeździć z prędkością do 130 km na godzinę. Jest parowóz obsługujący jeszcze w końcu lat 80 tych pociągi osobowe na górskich i podrzędnych liniach kolejowych, są wreszcie inne „prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie”.

Wolsztyn. Urządzenie do obracania parowozów
Urządzenie do obracania parowozów
Parowóz
Parowóz
Wolsztyn . Zabytkowy zegar
Zabytkowy zegar
Pociąg retro
Pociąg retro
Wolsztyn. Parowozy i ja
Parowozy i ja
Parowozy w oczekiwaniu na wyjazd
Parowozy w oczekiwaniu na wyjazd

Zwiedzanie Wolsztyna – skansen

Po zwiedzeniu parowozowni trafiliśmy kilka kilometrów dalej, do kolejnego muzeum. Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, tak brzmi jego pełna nazwa. Skansen jest mały , podobno najmniejszy w Polsce, ale warto go odwiedzić. Dziś można zobaczyć tu kilkanaście wnętrz, a także drobne obiekty jak gołębnik czy buda dla psa.

Uwagę przyciąga oczywiście charakterystyczny wiatrak. Swoją drogą dlaczego ludzie wolą oglądać wiatraki niż zwykłe budynki? Może dlatego, iż te pierwsze wydają się tajemnicze… W skansenie poczujecie się choć trochę jak w wielkopolskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczycie tu bowiem i ogródki i małą czeredkę zwierząt gospodarskich. Jest tu malownicza studnia z XVIII wieku i strażacka sikawka z początku ubiegłego stulecia. Jest i stodoła  i dom olenderski czyli fragment dziedzictwa menonickich osadników. Możecie także zobaczyć dawną kuźnię. Jest wreszcie do niedawna używany trak, urządzenie do obróbki drewna. W chałupach, można przyjrzeć się na moment codziennemu życiu naszych przodków.

Wolsztyn. dom w skansenie
Dom w skansenie
Wewnątrz domu
Wewnątrz domu
Wolsztyn. Stodoła olenderska
Stodoła olenderska
Dom olenderski w środku
Dom olenderski w środku
Wiatrak w skansenie w Wolsztynie
Wiatrak w skansenie
Spotkaliśmy też kozy
Spotkaliśmy też kozy

Zwiedzanie Wolsztyna – noblista Robert Koch

Wolsztyn nigdy nie był metropolią, ale kto powiedział, iż nobliści żyją i pracują tylko  w wielkich miastach. Robert Koch, niemiecki lekarz pracował tu w latach 1872-1880. Otrzymał nagrodę Nobla w 1905 roku za badania nad gruźlicą. Był jednym z twórców mikrobiologii. W Wolsztynie był lekarzem powiatowym. Był autorem postulatów Kocha, metody pozwalającej określić czy dany mikroorganizm jest czynnikiem chorobotwórczym. Co ciekawe, Koch znał język polski. Muzeum poświęcone temu wybitnemu uczonemu i lekarzowi mieści się w centrum Wolsztyna w neogotyckim budynku z XIX wieku służącym kiedyś jako szpital dla ubogich.

Pomnika Roberta Kocha
Pomnika Roberta Kocha
Wolsztyn. Siedziba muzeum
Wolsztyn. Siedziba muzeum

Zwiedzanie Wolsztyna – spokojne miasto

Wolsztyn, o tym jeszcze nie pisałem ma długą historię. W średniowieczu zajmowano się tu produkcją sukna, handlem wełną, jeszcze wcześniej zawitali w te okolice cystersi. Po drugim rozbiorze trafił w ręce Prus. Do Polski powrócił po odzyskaniu niepodległości  i zwycięskim powstaniu wielkopolskim w 1919 roku.

W Wolsztynie można odpocząć nad jeziorem, ale na to akurat nie mieliśmy czasu. Można także pospacerować po uliczkach centrum i zajrzeć do kościołów jak  choćby do fary, barokowej świątyni pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.  Stad także niedaleko do wielu innych ciekawych i jeszcze słabo znanych miejsc w Wielkopolsce.

Informacje praktyczne

Parowozownia Wolsztyn

Otwarte od poniedziałku do niedzieli od 7 do 15

Sala muzealna tylko w dni robocze

Bilet – 10 złotych (15 zł – aktualizacja 14.01)

Na stronie parowozowni znajdziecie informacje o podróżach zabytkowym pociągiem.

Skansen

Otwarte od wtorku do soboty 9-17, w niedzielę od 12-17 (od kwietnia do października). Poza sezonem wtorek-piątek 10.00-14.00

Bilet – 5 złotych

Muzeum Kocha

Otwarte wtorek do soboty 9-16 (aktualnie mogą to być inne godziny), oraz 1 i 3 niedziela miesiąca 10-15. Bilet normalny 3 zł.

Spaliśmy w Lesznie

Jeśli

chcecie więcej pomysłów, jak spędzić weekend, zerknijcie tu;

interesuje Was, co na bieżąco u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

Jeśli lubicie jeździć po Polsce, kupcie naszą książkę, szczegóły na jej temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies