fbpx
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Puszcza Kampinoska Truskaw

Zdarza się w życiu, że postępujemy według utartych schematów. Na myśl o Puszczy Kampinoskiejmieliśmy więc zawsze jedno skojarzenie: Granica. Postanowiliśmy to zmienić i w poniedziałek pojechaliśmy do Truskawia, bliżej Warszawy. Spodziewaliśmy się, że ludzi będzie dużo, ilość samochodów na parkingu utwierdziła nas jeszcze w tym przekonaniu, ale na trasie było czasami po prostu tłoczno. Co najdziwniejsze niezbyt nam to przeszkadzało, bo wszyscy byli życzliwie do siebie nastawieni. Spotkaliśmy dwie duże grupy: rowerzystów i spacerowiczów.

Puszcza Kampinoska

Parking znajduje się na końcu miejscowości. Tak na marginesie jest to najstarsza miejscowość w Puszczy. W czasie powstania styczniowego była bazą powstańców. Z parkingu wyruszyliśmy czarnym szlakiem, który biegł wraz ze ścieżką przyrodniczą (z parkingu w lewo). Pierwszy odcinek był wyjątkowo błotnisty i pewnie, kiedy temperatury są wyższe, musi być tu mnóstwo komarów.

Puszcza Kampinoska

Na szczęście czasem były kładki, więc dało się przejść.

Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska

Doszliśmy do skrzyżowania szlaków w Karczmisku i dalej ruszyliśmy szlakiem zielonym w stronę mogiły powstańców. Minęliśmy całkiem zniszczony przez wichurę fragment lasu. Trąba powietrzna przeszła tu w lipcu 2004 roku.

Puszcza Kampinoska

Przez dziesięć lat nie zdążył się jeszcze odbudować.

Puszcza Kampinoska

Przy mogile jest kolejny węzeł szlaków, tym razem poszliśmy żółtym do Truskawia. Duża ilość tras turystycznych biegnących w tym rejonie Puszczy pozwala na wybranie takiego wariantu trasy, który będzie nam odpowiadał.

Puszcza Kampinoska

Spacer zajął nam około dwóch godzin, przeszliśmy mniej więcej 10 kilometrów. W obu miejscach, gdzie krzyżowały się szlaki były ławki, na których można było odpocząć.  Tak dla porządku przypominamy, iż gdy już wejdziecie na szlak możecie liczyć tylko na własny prowiant i napoje. To jedyny rodzaj puszczańskiej gastronomii.

Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska
Puszcza KampinoskaBooking.com

Related Post

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *