Biskupin Nasz selfik
Blog,  Filozofia podróżowania,  Niezbędnik,  Praktycznie

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd? Nasz sposób na dobre podróżowanie

Często pytacie, jak samodzielnie zorganizować wyjazd. Stąd przyszedł czas, aby napisać ten tekst. Na wstępie chcę, żeby to było jasne: to, że my podróżujemy samodzielnie, nie oznacza, że to jest jedyny, słuszny sposób zwiedzania. Każdy musi sam wiedzieć, co dla niego jest najlepsze. My lubimy podróżować samodzielnie, ale ma to oczywiście obok wielu zalet, też swoje wady.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?http://pedeMarcin z walizką na dworcu kolejowym w Antwerpii
Marcin z walizką na dworcu kolejowym w Antwerpii

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd – wybór miejsca

Sami planujemy, dokąd chcemy pojechać i co chcemy zobaczyć, wobec tego jeszcze przed wyjazdem dość dobrze poznajemy dany kraj, czy kraje. Czytamy o odwiedzanych miejscach, oglądamy filmy na YouTubie. Dzięki temu naprawdę wiemy, co chcemy zobaczyć i dlaczego oraz czego nie zobaczymy. Wstępny research pozwala lepiej poznać przyszły cel podróży. Sam proces planowania wyjazdu jest już jego namiastką, wobec tego nasze spotkanie z danym miejscem trwa znacznie dłużej niż sama tylko podróż.

Po wyborze miejsc przychodzi czas na sprawdzenie możliwości dotarcia do nich. Często wtedy musimy z czegoś zrezygnować, kiedy okazuje się, że podróż jest bardzo skomplikowana, a samo miejsce nie jest tym najbardziej atrakcyjnym.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd – spanie

Jak już wybierzemy miejsca, które chcemy odwiedzić, zaczynamy szukać noclegów. Mamy cały nasz system i już go kiedyś opisałam. W skrócie napiszę tu najistotniejsze dla nas rzeczy. Najważniejsza jest dla nas czystość i wygodne łóżko. Rzadko zdarza nam się spędzać dużo czasu w pokoju hotelowym, wobec tego jego wielkość ma znaczenie drugorzędne. Nie staramy się też za wszelką cenę (zazwyczaj dużo wyższą) wynajmować lokum w centrum, ale jeśli jest ono gdzieś dalej, musi być dobrze skomunikowane. Nie chcemy po całym dniu zwiedzania, dreptać jeszcze kilka kilometrów na piechotę.

Zupełnie nie zwracamy uwagi na śniadanie, czasem specjalnie nie kupujemy śniadania w hotelu, bo wolimy je zjeść w jakiejś miejscowej knajpie. Siłownia, basen i spa nie mają dla nas żadnego znaczenia, bo nie mamy czasu, aby z nich korzystać. Warto się zastanowić czy będzie czas na skorzystanie z atrakcji za które trzeba zapłacić.

Noclegi zamawiamy za pośrednictwem booking.com. Korzystamy z aplikacji znajdującej się na naszej stronie. Czasem korzystamy z AirBnB. Wynajęcie mieszkania bywa korzystne, bo można czasem coś ugotować.

Znalezienie właściwego noclegu wymaga trochę czasu, ale my to lubimy, więc nie mamy z tym problemu.

Możliwości noclegowe sprawdzamy zanim kupimy bilety lotnicze, a to z tego powodu, że czasem zdarza się, że w danym miejscu jest jakaś impreza i wtedy ceny wzrastają bardzo mocno. Prosty przykład – na początku września odbywają się corocznie wielkie targi w Amsterdamie. Ceny noclegów osiągają absolutnie astronomiczny poziom. Chwilę potem wracają do tamtejszej normy. Jest też problem ze znalezieniem interesujących miejsc do spania.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?Hotel w Brugii
Hotel w Brugii. Łóżko musi być wygodne

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd – podróż

Korzystamy z różnych środków lokomocji. W dalsze strony lecimy samolotem. Szukamy wtedy najkorzystniejszych ofert cenowych, na długo przed planowanym wyjazdem. Porównujemy różne oferty. Cena nie jest jedynym kryterium. Liczy się dla nas również czas i wygoda. Zawsze staramy się pamiętać o dodatkowych kosztach. Jeśli na przykład lot jest rano, wiąże się to z dodatkowym noclegiem.

Na miejscu korzystamy z bardzo różnych sposobów poruszania się. Wolimy komunikację publiczną od wynajmowania samochodu, ale czasem takie podróżowanie zajmuje dużo czasu, albo nie da się dotrzeć do niektórych miejsc i samochód okazuje się jedynym dobrym rozwiązaniem.

Bliżej jeździmy własnym autem, bo zazwyczaj zwiedzamy różne miejsca po drodze i jest to wygodniejsze.

W pociągu w Uzbekistanie
W pociągu w Uzbekistanie

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd – jedzenie

Jedzenie to jeden z tych ważnych elementów kultury, dający dużo ciekawych informacji na temat odwiedzanych miejsc. Zdecydowanie nie chcemy go pomijać. Nie dla nas jest jedzenie w hotelowych stołówkach, odwiedzanie McDonalda, czy podróżowanie z własnymi kanapkami. Będąc gdzieś, chcemy smakować lokalne potrawy.

Często wcześniej wyszukujemy polecane lokale. Czasem nawet pamiętamy o zarezerwowaniu w nich miejsc, zwłaszcza w piątek i w sobotę wieczorem. Zdarza się jednak czasami tak, że chcemy zjeść coś w pobliżu, wtedy patrzymy, dokąd udają się miejscowi. Właściwie jeszcze nigdy nas to nie zawiodło.

Kiedy mieszkamy w wynajętym lokalu,  chodzimy do sklepu i kupujemy miejscowe produkty. Pożyteczne są w tym wypadku lokalne targi.

Kuchnia dużo mówi o przenikaniu się kultur, Im więcej podróżujemy, tym to jest ciekawsze. W takim Uzbekitanie spotkamy na przykład pierogi pochodzące ze wschodu i zachodu, są też kebaby, jest plov.

Pyszne jedzenie w Brugii
Pyszne jedzenie w Brugii

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd – zwiedzanie

I wreszcie dotarliśmy do tego, co jest najważniejsze w podróżowaniu, a mianowicie do oglądania miejsc, które chcemy zobaczyć. Każdy ma trochę inne zainteresowania: jeden lubi muzea, drugi chce poznać niebezpieczne zaułki. I tu właśnie jest największa przewaga samodzielnego organizowania wyjazdów, bo macie wtedy wpływ na cały program.

Oczywiście, jak podróżujecie we dwoje konieczne są jakieś kompromisy. O tym już pisałam, możecie przeczytać. Dla nas najważniejsze jest poznanie danego miejsca, nie omijamy muzeów, bo dzięki nim poznajemy historię miejsc i ludzi. Lubimy sztukę, więc podziwiamy obrazy. Wdrapujemy się na wieże, aby dane miejsce zobaczyć z góry. Czasem gubimy się, spacerując po uliczkach, aby poczuć klimat miejsca i obserwować jego mieszkańców.

Szukamy miejsc zielonych, bo lubimy naturę. Ostatnio dodaliśmy jeszcze jedną zasadę: nie zamęczamy się. Zwiedzanie i oglądanie musi być przyjemnością, a jeśli biega się od jednego miejsca do drugiego, to nie jest. W głowie ma się tylko mętlik, a jedynym marzeniem jest, aby się to zwiedzanie wreszcie skończyło. Unikajcie takiego oglądania świata, no chyba, że ktoś lubi, bo w końcu podróżowanie to sprawa niezwykle indywidualna.

Madryt Park Retiro
Madryt to jedno z naszych ulubionych miejsc. Odpoczywamy tu w Parku Retiro

Minusy samodzielnego organizowania wyjazdów

Podstawowym minusem są oczywiście koszty. Wyjazdy zorganizowane są po prostu często tańsze. Oczywiście trudno tu porównać wszystkie rzeczy, bo powstaje pytanie, czy jakość pozostaje taka sama i czy wszystkie koszty wliczamy w cenę wyjazdu, bo czasem pojawiają się dodatkowe wycieczki, czy wyjścia na kolacje.

Drugą kwestią, jest czas, jaki musimy poświęcić na samodzielne przygotowanie wyjazdu, ale my traktujemy to jako zaletę. Czasem jednak ktoś lubi mieć wszystko zorganizowane i nie mu się samodzielnie sprawdzać wszystkich rzeczy, łącznie z rezerwacją noclegów i lotów.

Osobiście nigdy jeszcze nie korzystaliśmy z wyjazdu zorganizowanego. Czasem na miejscu kupujemy wycieczkę w jakieś trudno dostępne miejsce. Tak zwiedziliśmy Gomerę na Wyspach Kanaryjskich, w taki też sposób dostaliśmy w Gruzji do Dawid Garedża (właściwie wykupiliśmy samą podróż w obie strony).

Jeśli tym tekstem zachęciłam Was do samodzielnego organizowania wyjazdów, śledźcie wpisy na naszej stronie, poznacie wiele miejsc, które warto odwiedzić, a także dostanie dużo informacji praktycznych. Jeżeli wolicie podróżować z biurem podróży też nasze informacje mogą się Wam przydać, choćby przy wyborze wycieczki, czy też dodatkowych miejsc do zwiedzenia.

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies