Broug en Bresse
Blog,  Europa,  Francja

Bourg en Bresse – opactwo, kurczaki i stare domy

Bour pog en Bresse leży we Francji, ale dość blisko Genewy. Pociąg TGV jedzie godzinę z kawałkiem. Wybraliśmy się tu tropem kolejnej romantycznej historii, a także sławnych kurczaków. Było warto.

Bourg en Bresse – historia opactwa

Monastere Royal de Broy wybudowano w XVI wieku z inicjatywy Małgorzaty Austriackiej. Było to po śmierci jej ukochanego męża księcia Sabaudii Filiberta II Pięknego, który dwa lata po ślubie zginął podczas polowania. Został on tu pochowany, a wraz z nim sama Małgorzata oraz matka Filiberta.

Filibert nie był pierwszym mężem Małgorzaty, jej historia matrymonialna zaczęła się, kiedy miała dwa lata. Na mocy postanowień pokoju z Arras z 1482 roku Małgorzata miała poślubić przyszłego króla Francji Karola VIII. Wysłano ją więc na francuski dwór, aby przygotowała się do roli przyszłej królowej Francji. W 1483 roku zawarto kontrakt ślubny 3-letniej Małgorzaty z 13-letnim Karolem, który w tym samym roku został królem Francji. Jednak w 1491 roku Karol poślubił Annę Bretońską.

W 1495 roku cesarz Maksymilian zawarł z królem Hiszpanii Ferdynandem Katolickim sojusz, który przewidywał małżeństwa między ich dziećmi. Filip Piękny, syn Maksymiliana, poślubił Joannę Szaloną, a Małgorzata syna Ferdynanda Jana. Ich ślub odbył się 3 kwietnia 1497 roku w Burgos. Małżeństwo trwało bardzo krótko, bo Jan zmarł 4 października 1497 w Salamance. Małgorzata była wówczas w ciąży. Dziecko urodziło się martwe.

I wreszcie interesujące nas małżeństwo. Małgorzata poślubiła Filiberta w 1502 roku. Po jego śmierci w 1504 roku Małgorzata sprzeciwiła się dalszym planom matrymonialnym ojca i do końca życia pozostała wdową.

Bourg en Bresse – zwiedzanie opactwa

Właściwie powinnam napisać dawnego opactwa, bo dziś jest tu tylko muzeum i szczerze mówiąc wygląda trochę smutno. Opactwo znajduje się 1,5 kilometra od centrum. Zostało wybudowane w stylu gotyku burgundzkiego, znanego nam z Beaune. Ma też charakterystyczne kolorowe dachówki. Nagrobki znajdują się w dawnej kaplicy. Są bardzo bogato zdobione. Pośrodku jest pochowany Filibert, przy ścianie jego matka, a z drugiej strony Małgorzata.

Nagrobki można też oglądać z góry, schody prowadzą na interesującą galerię. Później stąd przechodzi się do kolejnych budynków. Są tu aż trzy dziedzińce klasztorne. W salach ekspozycyjnych przedstawiono historię Małgorzaty, celę mnicha, galerię obrazów. Ale szczerze mówiąc najbardziej godne uwagi są nagrobki. Warto też zwrócić uwagę na witraże.

Za zabudowaniami znajduje się ogród, ale o tej porze roku wyglądał on wyjątkowo smutno.

Broug en Bresse
Opactwo z zewnątrz, zwróćcie uwagę na uroczy dach
Broug en Bresse
Piękny portal
Broug en Bresse
Widok z drugiej strony
Broug en Bresse
Krużganki
Broug en Bresse
Wspaniałe stalle
Broug en Bresse
Nagrobek matki
Broug en Bresse
Nagrobek Filiberta
Broug en Bresse
Nagrobek Małgorzaty
Broug en Bresse
Dolna część tego samego nagrobka
Broug en Bresse
Widok z góry na nagrobek Filiberta
Broug en Bresse
Krużganki
Broug en Bresse
Cela mnicha
Broug en Bresse
Jeszcze raz wspaniały dach

Bilet normalny kosztował 9 euro (11 euro – aktualizacja 19.02.2024), przewodnik audio dodatkowo 3 euro (nie ma polskiej wersji). Przewodnik audio w języku angielskim jest dobrze nagrany i warto z niego skorzystać.

Bourg en Bresse – katedra

Katedra stoi w samym środku starego miasta. Została wybudowana w latach 1515-1534. Widoczne są już wpływy renesansu. Z różnych punktów w mieście widoczna jest jej wieża. Znajduje się na niej zegar, a w środku carillon, którego dźwięk odmierza czas mieszkańcom.

Wewnątrz katedra sprawia surowe wrażenie, wysmukłe kolumny biegną do gwiaździstego sklepienia, w oknach są witraże. Jeden z nich pochodzi z 1526 roku, pozostałe z XIX i XX wieku. Duże wrażenie zrobiły na nas piękne, rzeźbione stalle. Powstały około 1530 roku. Cennym zabytkiem jest także znajdująca się w ołtarzu figura czarnej Madonny.

Bourg en Bresse
Zamykająca ulicę katedra o zmroku
Bourg en Bresse
Sklepienie
Bourg en Bresse
Kolumny i ambona
Bourg en Bresse
Piękne, dębowe stalle
Bourg en Bresse
Raz jeszcze
Bourg en Bresse
Czarna Madonna

Bourg en Bresse – stare miasto

Spacer po starych, wąskich uliczkach jest sam w sobie atrakcyjny, ale domy, które zaraz zobaczycie na zdjęciach naprawdę robią wrażenie. Bo w wielu miastach zachowały się średniowieczne domy, ale przeważnie noszą ślady późniejszej przebudowy, ale nie te w Bourg de Bresse. One wyglądają jak żywcem przeniesione jakimś cudem ze średniowiecza.

W mieście jest ich kilka, w centrum informacji turystycznej można dostać mapę. Generalnie znajdują się przy ulicach w pobliżu dawnej Bramy Jakobińskiej.

Bourg en Bresse
Brama Jokobińska
Bourg en Bresse
Okna w starym domu
Bourg en Bresse
Kolejne domy
Bourg en Bresse
Bourg en Bresse

Bourg en Bresse – kurczaki

Miasto słynie także z kurczaków. Są one białe, mają czerwone grzebienie i niebieskie łapy, czyli są to kurczaki w barwach narodowych Francji. Chowane są w specjalnych warunkach. Muszą przebywać na świeżym powietrzu i mieć dla siebie odpowiednią ilość przestrzeni. Są karmione kukurydzą namoczoną w mleku.

W wielu restauracjach w mieście podają kurczaki, ale takie z niebieskimi nogami i specjalną obrączką jedliśmy tylko raz.

Bourg en Bresse
Na niebieskiej nodze jest specjalna obrączka

W biurze informacji turystycznej pani poleciła nam dwie restauracje, w których jej zdaniem serwują najlepsze kurczaki. Oto one:

Bourg en Bresse
Bourg en Bresse

Bourg en Bresse – informacje praktyczne

Spaliśmy w hotelu Best Western w samym centrum starego miasta. Jest miejsce trochę w starym stylu, ale chwaliliśmy sobie spokój, czystość i miłą atmosferę.

Po mieście poruszaliśmy się na własnych nogach, bo wszędzie jest dość blisko. Jedynie do opactwa trzeba się trochę przespacerować.

Jeśli

lubicie zwiedzać Francję, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies