Jeden dzień w Opolu
Jeden dzień w ...,  Opolskie,  Polska,  Wycieczki

Jeden dzień w Opolu, czyli wszystko, co najważniejsze

Legenda o powstaniu Opola opowiada o księciu znad Odry, który zagubił się i kilka dni błąkał po okolicy. Kiedy ujrzał w końcu chłopskie chaty, stanął i zawołał „O pole” i kazał w tym miejscu wybudować gród. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 846 roku i znalazła się w zapiskach tzw. Geografa Bawarskiego. Ale po tym krótkim wstępie, czas zacząć nasze szybkie (bo jednodniowe) zwiedzanie.

Jeden dzień w Opolu – Muzeum Kamienica Czynszowa

Kamienica znajduje się na ulicy św. Wojciecha 9 i mam nadzieję, że nie będziecie w Opolu w niedzielę lub w poniedziałek, bo wtedy jest nieczynna. Dom został zbudowany pod koniec XIX wieka i należał do piekarza Johannesa Nowaka. Dziś w kamienicy urządzono pięć mieszkań meblami i sprzętami gospodarstwa domowego pochodzącymi z XIX i XX wieku Najstarsze wnętrza prowadzą nas do roku 1890, a najnowsze pokazują świat z 1960 roku.

Niestety nie odnaleziono ikonografii przedstawiającej jak wyglądały niegdyś mieszkania w tej własnie kamienicy. Ekspozycja prezentuje umeblowanie mieszkań typowe dla danego czasu. Na wystawie oprócz mebli są pokazane różne sposoby ogrzewania mieszkań, a także przedmioty ułatwiające przygotowywanie potraw, garnki, naczynia i przybory kuchenne.

Jeden dzień w Opolu – Muzeum Polskiej Piosenki

Zdecydowanie warto trochę czasu spędzić w tym niesamowitym miejscu. Chyba nawet pokuszę się o większą zachętę – warto tu spędzić dużo czasu. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne, można się w nim dowiedzieć chyba prawie wszystkiego na temat polskiej piosenki, jej twórców i wykonawców. Można dowiedzieć się jak powstawały najbardziej znane polskie piosenki, poznać związane z nimi anegdoty, a także reakcje krytyków na pierwsze wykonania. I wcale to wszystko nie jest nudne. Spośród wielu historii możemy wybrać opowieść o piosence, wykonawcy, który nas interesuje.

Jest też miejsce na zabawę. W specjalnej garderobie możemy wirtualnie przymierzyć znany strój wykonawcy. Są też specjalne kabiny, w których można nagrać piosenki w swoim wykonaniu.

Jedyny problem, jaki widzę to to, że w muzeum można spędzić właściwie cały dzień, a są w mieście jeszcze inne ciekawe rzeczy do zobaczenia.

Na tyłach muzeum jest słynny amfiteatr.

Jeden dzień w Opolu – spacer po Rynku

W 1945 roku opolski Rynek został zniszczony przez Armię Czerwoną. Kamieniczki odbudowano w latach pięćdziesiątych. Odbudowano je w stylu nawiązującym do baroku i nie przypominają tych, które stały w Rynku bezpośrednio przed II wojną. Natomiast Rynek zachował średniowieczny kształt.

Niegdyś życie miasta toczyło się w pobliżu Ratusza. W XIX wieku dobudowano do niego kilkupiętrowe kamieniczni. Kiedy stwierdzono, że nie był to najlepszy pomysł, postanowiono je rozebrać, wtedy jednak zawaliła się wieża Ratusza. Odbudowano ją w 1936 roku i znacznie podwyższono.

Jeden dzień w Opolu – katedra

Katedry nie trzeba specjalnie szukać, bo jej wieże są widoczne z Rynku. Nic dziwnego, bo mają 73 metry, w związku z tym katedra jest najwyższym budynkiem w mieście. Obecny kościół powstał w XV wieku, ale był wielokrotnie przebudowywany.

Najważniejszym zabytkiem wewnątrz jest znajdujący się w jednej z kaplic obraz Matki Boskiej Opolskiej, sprowadzony tu na stałe z Piekar Śląskich w 1702 roku. Obraz został namalowany pod koniec XV wieku.

W Kaplicy Piastowskiej znajduje się nagrobek Jana Dobrego, ostatniego z linii opolskich Piastów.

Najstarszym w kościele jest barokowy ołtarz Trójcy Świętej pochodzący z 1652 roku. Ma on pięć metrów wysokości i wykonano go z polichromowanego drewna, ma też bogate złocenia.

Jeden dzień w Opolu – kościół Świętej Trójcy

Kościół znajduje się blisko Rynku przy Placu Wolności 2. Kościół wielokrotnie zniszczyły pożary, stąd w jego architekturze można znaleźć elementy gotyckie, renesansowe i barokowe.

Podczas potopu szwedzkiego w przylegającym do kościoła klasztorze mieściła się kancelaria króla Jana Kazimierza. W refektarzu klasztornym w 1655 roku został ogłoszony uniwersał królewski wzywający naród polski do powstania przeciwko Szwedom.

Kaplica św. Anny łączy kościół z klasztorem. Jej ściany ozdobione są ładnymi freskami. Kaplica jest mauzoleum Piastów Opolskich. Znajdują się w niej nagrobki Bolka I, Bolka II, Bolka III oraz księżnej Anny Oświęcimskiej.

W krypcie pod ołtarzem głównym spoczywają szczątki kolejnych ośmiu książąt i pięciu księżnych, w tym wnuczki Władysława Łokietka Elżbiety Świdnickiej. Jest tam też najstarsza zachowana na Śląsku polichromia, pochodzi z lat 20-30 XIV wieku.

Jeden dzień w Opolu – Wieża Piastowska

Wieża jest pozostałością po Zamku Piastowskim, należy do najstarszych zabytków w kraju architektury obronnej. Zamek Piastowski został wzniesiony przez księcia Kazimierza w 1217 roku. Wcześniej w tym miejscu był wczesnośredniowieczny gród.

Wieże zbudowano później, wzniósł ją około 1300 roku książę Bolko I, kiedy to Opole było stolicą odrębnego księstwa. Wieżę zbudowano z cegły na zaprawie wapiennej z użyciem kamienia polnego. Wieża ma wysokość 35 metrów i jako najwyższy punkt zamku służyła do sygnalizowania zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jej najniższa, ciemna izba pełniła funkcję więzienia.

Wieżę można zwiedzać.

Booking.com

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *