Trzemeszno, czyli tam, gdzie moi dziadkowie brali ślub

Do Trzemeszna trafiłam zupełnie przez przypadek, za sprawą swoich dziadków. Podczas prowadzonych przeze mnie badań genealogicznych okazało się ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, że pochodzący z Podkarpacia dziadkowie brali ślub właśnie w Trzemesznie. Cóż było robić, wsiadłam w samochód i udałam się do Wielkopolski.

Trzemeszno – kościół i jego historia

Sprawę w urzędzie załatwiłam bardzo sprawnie, postanowiłam więc obejrzeć kościół, w którym dziadkowie brali ślub. A kościół to nie byle jaki, historią sięgającą odległych czasów. Co prawda wieści, iż pochodzi z czasów św. Wojciecha okazały się mocno przesadzone, ale i tak ślady pierwszej budowli sięgają XII wieku. Został początkowo zbudowany w stylu romańskim, a później przebudowany w gotyckim. Kolejna przebudowa miała miejsce w XVIII wieku, a konkretnie  w jego drugiej połowie. Został spalony przez żołnierzy Wermachtu. Odbudowany w latach 50-tych i 60-tych XX wieku.

Podczas odbudowy zrekonstruowano wyposażenie wnętrza.

Trzemeszno

Trzemeszno – bazylika

Bazylika na szczęście była otwarta, mogłam więc zobaczyć jej piękne, odnowione wnętrze. Udało mi się nawet zejść do podziemi, aby obejrzeć pozostałości starszych świątyń. Podziemia nie były jakieś bardzo spektakularne.

Duże wrażenie zrobiła na mnie bogato zdobiona kopuła.

W murach nawy głównej znalazłam romańską kolumnę. Pod ołtarzem umieszczona została rzeźba. Przetrwała ona pożar świątyni i przedstawia postać świętego Wojciecha. Obraz w ołtarzu to kopia, bo oryginał spłonął.  Podobały mi się też płaskorzeźby.

Niedaleko konfesjonału, po lewej stronie kościoła można zobaczyć fragment spalonej świątyni.

Trzemeszno

Bazylika od frontu

Trzemeszno

I trochę z boku

Trzemeszno

Wnętrze

Trzemeszno

Atrakcyjne malowidła

Trzemeszno

Medalion poświęcony Hipolitowi cegielskiemu

Trzemeszno

Pozostałość po budowli romańskiej

Trzemeszno

Jedna z płaskorzeźb

Trzemeszno

Pamiątka po pożarze

Trzemeszno

Ołtarz ze świętym Wojciechem

Trzemeszno

Ołtarz główny

Trzemeszno

Jeden z dawnych nagrobków

Trzemeszno

Podziemia

Trzemeszno

Kopuła

Trzemeszno

Chrzcielnica

Trzemeszno – historia

Do niedawna w Trzemesznie funkcjonowało opactwo, którego powstanie mylnie datowano na X wiek i łączono z postacią świętego Wojciecha. Dzisiejsze badania wskazują, że opactwo powstało w pierwszej połowie XII wieku. Fundatorem był Bolesław Krzywousty. Pierwsi mnisi przybyli z południowej Rzeszy i być może z Flandrii.

Rozwój osady był ściśle związany z klasztorem. Trzemeszno otrzymało prawa miejskie w 1382 roku.

W mieście znajduje się pomnik Jana Kilińskiego, który się tu urodził w 1760 roku. Był pułkownikiem powstania kościuszkowskiego. Należał do rady Miasta Warszawy, a z zawodu był szewcem. Podczas powstania kościuszkowskiego stanął na czele ludu, został przez Kościuszkę mianowany pułkownikiem.

W gimnazjum w Trzemesznie uczył się Hipolit Cegielski – filolog, przemysłowiec i działacz społeczny. W kościele, o którym pisałam, znajduje się jego popiersie.

Trzemeszno

Pomnik KIlińskiego

I tak z wycieczki do Urzędu Stanu Cywilnego zrobiło się prawdziwe zwiedzanie sympatycznego miasta.

Related Post

Hello Awin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *