Jeden dzień w Toledo
Blog,  Hiszpania,  Jeden dzień w ...,  Kastylia La Mancha,  Wycieczki

Jeden dzień w Toledo, nasz subiektywny przewodnik

Na wstępie przypominam, że nie jest to kompletny przewodnik po mieście, bo z powodu bogactwa zabytków, jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby poznać to fantastyczne miejsce. Znajdują się tu zabytki żydowskie, pozostałości po Maurach, wspaniała katedra i opactwa, a także dom rodzinny El Greca. Toledo jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeden dzień w Toledo

Jeden dzień w Toledo – jak tu się dostać?

Najlepiej przyjechać pociągiem z Madrytu, jest to szybki pociąg Renfe, odjeżdżający ze stacji kolejowej Atocha. Na dworzec Atocha jeździ pierwsza linia metra ( na planie w niebieskim kolorze). Pociągi kursują mniej więcej co godzinę, a podróż trwa mniej niż 40 minut (według rozkładu 33 minuty).  Bilet powrotny kosztuje około 20 euro (tyle my płaciliśmy, ale jak się kupuje wcześniej może być tańszy, najlepiej sprawdzić na stronie Renfe).

Dworzec w Toledo jest trochę oddalony od centrum starego miasta. Ale jeszcze zanim ruszycie wraz z innymi turystami, warto obejrzeć ten mudejarowy budynek z pięknymi detalami. A tak dla porządku dodam, iż obecnie dworzec ten obsługuje tylko jedno połączenie, właśnie do i z Madrytu.

Spacer do centrum nie powinien zająć nam więcej niż 15 minut.

Jeden dzień w Toledo
Malowniczy dworzec
Jeden dzień w Toledo
Droga z dworca, Stare Miasto widać po lewej stronie

Jeden dzień w Toledo – katedra

Jak już wejdziemy wewnątrz dawnych murów miejskich, najlepiej od razu skierować się do katedry. Zanim wejdziecie do środka kupicie bilet i ewentualnie wypożyczcie przewodnik audio. Wszystko to załatwicie w budynku naprzeciw wejścia do kościoła. Toledo jest siedzibą prymasa Hiszpanii, dlatego też katedra robi szczególne wrażenie. Wzniesiono ją w latach 1227-1493 w miejscu dawnego meczetu. Ma dwie wieże, z których jedna jest całkiem niska i przykryta kopułą. Z powodów finansowych po prostu jej nie skończono. Zwróćcie uwagę na bogato rzeźbione portale w fasadzie głównej.

Katedra jest jedną z większych w Hiszpanii, wewnątrz zachwyca wspaniały ołtarz główny i rzeźbione w orzechowym drewnie stalle. Zobrazowano na nich zdobycie Grenady. W katedrze uwagę zwracają wspaniałe,  pochodzące z XVI wieku, witraże. Ołtarz główny niestety znajduje się za kratą i trochę utrudnia to podziwianie jego bogactwa, ale to, że jest bogato ozdobiony złotem, widać nawet zza kraty.

W skarbcu warto zwróćcie uwagę na wspaniałą monstrancję. Warto obejrzeć poszczególne kaplice z ołtarzami, odszukać obraz El Greco, pospacerować po krużgankach, zajść do znajdującej się tam, pełnej fresków kaplicy de San Blas. Na zwiedzanie katedry trzeba przeznaczyć co najmniej 1,5 godziny.

Jeden dzień w Toledo
Katedra, niezwykle trudna do sfotografowania z powodu swojej wielkości
Jeden dzień w Toledo
Niezwykle dekoracyjny ołtarz główny

Jeden dzień w Toledo – muzeum El Greco

Do końca nie wiadomo, czy to właśnie w tym budynku tworzył i zmarł pochodzący z Grecji malarz. Wewnątrz w budynku odtworzono kilka pomieszczeń z czasów, kiedy tworzył artysta. Znajduje się tu też galeria, prezentująca obrazy malarza.

El Greco, czyli Domenicos Theotokopulos urodził się na Krecie, a do Hiszpanii przyjechał około 1575-76 roku.

Przy Plaza Santo Tome stoi gotycki kościół Santo Tome, w nim przechowywane jest jedno z najważniejszych dzieł El Greca „Pogrzeb hrabiego Orgaza”.

Jeden dzień w Toledo
Obrazy El Greca będą nam towarzyszyły w Toledo

Teraz pewnie będzie godzina 14, a więc pora na obiad.

Jeden dzień w Toledo – Sinagoga del Transito

Jest to piękna mudejarowa budowla. Znajduje się niedaleko wspomnianego powyżej kościoła Santo Tome. Wybudowano ją w 1357 roku. Po wygnaniu Żydów był tu szpital i kościół katolicki (od XVI wieku tylko kościół). Dziś znajduje się tu muzeum Żydów Sefardyjskich, w którym znajdziecie informacje na temat ich życia w Hiszpanii do czasów wygnaniu w 1492 roku. Pokazują ich życie codzienne i kulturę.

Jeden dzień w Toledo
W synagodze

Jeden dzień w Toledo – klasztor San Juan de los Reyes

Klasztor założono w 1474 roku po zwycięstwie nad Portugalczykami pod Toro. Zaplanowano go jako miejsce wiecznego spoczynku Królów katolickich i ich potomków. Jednak po odzyskaniu Grenady, właśnie tam znalazło się miejsce ich pochówku.  W klasztorze szczególne wrażenie robią krużganki.

Poniżej klasztoru znajduje się most de San Martin zbudowany w 1212 roku

Jeden dzień w Toledo
Krużganki
Jeden dzień w Toledo
I jeszcze raz

Jeden dzień w Toledo – spacer po mieście i pamiątki

W Toledo warto pospacerować wąskimi uliczkami i obejrzeć wystawy sklepów, może coś wpadnie Wam w oko, bo miasto jest znane ze swych wyrobów rzemieślniczych: białej broni, ceramiki i biżuterii z wzorami nawiązującymi do trzech kultur tworzących bogactwo miasta.

Miasto znane jest też z przysmaków marcepanowych, wytwarzanych przez zakonnice.

Jeden dzień w Toledo
Ceramika z Toledo
Jeden dzień w Toledo
Biżuteria z Toledo
Jeden dzień w Toledo
Marcepany z Toledo

Przy okazji jedna uwaga: na wycieczkę do Toledo włóżcie wygodne buty, bo miasto leży na granitowym wzniesieniu i chodzi się raz w górę, raz w dół. Podczas spaceru pewnie dotrzecie nad Tag lub zobaczycie jego malownicze zakola, bo rzeka opływa miasto z trzech stron.

Jeden dzień w Toledo
Tag
Jeden dzień w Toledo
Jedna z wąskich uliczek

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies