Zwiedzanie zamku Stirling, ponurego i pełnego historii

W Wigilię pojechaliśmy pociągiem z Glasgow do Stirling, aby zwiedzić zamek. Było to jedno z nielicznych miejsc, które w tym dniu można było zobaczyć. Od rana padał deszcz, więc pogoda raczej nie sprzyjała spacerom na łonie natury, poza tym zwiedzanie zamku Stirling mieliśmy w planie, bo związany jest on bardzo mocno z historią Szkocji.

Zwiedzanie zamku Stirling

Wejście

Zwiedzanie zamku Stirling – trochę informacji praktycznych

Do Stirling jedzie z Glasgow z dworca Quinn Street Station, znajdującego się w samym centrum miasta, prawie przy Buchanan Street. Kupiliśmy bilet w obie strony. Na peron wchodzi się przez bramki, takie jak u nas w metrze. Tylko nie wyrzucajcie biletów, bo w pociągu sprawdza je konduktor. Bilet powrotny kosztował około 9 euro od osoby. Podróż trwała mniej niż godzinę. Czas podróży zależy, czy pociąg którym jedziemy jest pospieszny, czy osobowy. W każdym razie my cieszyliśmy się możliwością podziwiania szkockich krajobrazów.

Na zamek idzie się przez miasto, oczywiście cały czas do góry. Są drogowskazy. Podczas naszej wędrówki, niestety, zaczęło tak lać, że musieliśmy się schować w jakiejś bramie. Kiedy deszcz zelżał ruszyliśmy na podbój zamku.

Można było wziąć udział w oprowadzaniu z przewodnikiem, a także wypożyczyć przewodnik audio.

Zwiedzanie zamku Stirling

To nie był jedyny raz, kiedy widzieliśmy kogoś w kilcie

Zwiedzanie zamku Stirling – trochę historii

Zamek leży w strategicznym punkcie i wszyscy chcieli nim zawładnąć, poczynając o Rzymian, przez Anglików, kończąc na Szkotach. Był rezydencją królów Szkocji Jakuba IV, Jakuba V, a także Marii Stuart. Pierwszą linię obrony stanowi niski, lecz masywny mur.

Wedle legend na skale, na której wybudowano zamek miała znajdować się rezydencja legendarnego króla Artura. Budowle, które dziś możemy oglądać pochodzą z XV i XVI wieku. Ważną postacią w historii zamku był Robert II Stuart, który został królem Szkocji w 1371 roku. Z czasów jego panowania pochodzi część Bramy Północnej, czyli najstarszy zachowany fragment zamku. James III (1451-1488) rozpoczął budowę Wielkiego Hallu. Jego następcą został syn James IV . Wcześniej jednak wziął udział w zamordowaniu swego ojca.

To on wybudował prywatną rezydencją, znaną dziś jako „Stary budynek króla”. Następny na tronie był James V, który poślubił Mary de Guise (była to jego druga żona) i dla niej wybudował w zamku Stirling wspaniałą rezydencję.

Maria Stuart ochrzciła w zamku swojego syna Jak myślicie, jak miał na imię? Oczywiście James, został on później królem Szkocji i Anglii. Do historii przeszła trzydniowa zabawa po tej uroczystości.

Zwiedzanie zamku Stirling

Zamek przed nami

 

 

Zwiedzanie zamku Stirling – co tu widzieliśmy.

Obecnie zamek to rozległy kompleks warowny, na który składają się budowle pochodzące z różnych epok. Obejrzeliśmy dziedziniec zewnętrzny, a potem Wielką Salę, Pałac Królewski ze słynnymi głowami, czyli rzeźbami, dekorującymi go od zewnątrz. Zwiedziliśmy kaplicę Królewską, a także Stary Dom Króla, w którym dziś mieści się muzeum. Cały czas towarzyszył nam mniejszy lub większy deszcz. Może to z tego powodu zamek jakoś specjalnie nie powalił nas na kolana. A może po prostu nie możemy się przyzwyczaić do tej ciężkiej, ciemnej architektury. Same wnętrza sprawiały wrażenie dość pustych. Za to widok z góry był rewelacyjny.

Zwiedzanie zamku Stirling

Pałac Królowej

Zwiedzanie zamku Stirling

Ten żółty to Great Hall

Zwiedzanie zamku Stirling

Armata, była ich cała bateria

Zwiedzanie zamku Stirling

W każdym zamku musi być zbroja

Zwiedzanie zamku Stirling

Wnętrza po renowacji wyglądały całkiem jak nowe

Zwiedzanie zamku Stirling

Mogliśmy wysłuchać opowieści na żywo

Zwiedzanie zamku Stirling

No i tron, bo w końcu to zamek królewski

Zwiedzanie zamku Stirling

Kaplica z zewnątrz

Zwiedzanie zamku Stirling

W środku dość pusta

Zwiedzanie zamku Stirling

Zajrzeliśmy też do kuchni

Zwiedzanie zamku Stirling

Wspomniany widok z zamku

Kiedy oglądam zdjęcia zamku Stirling bardzo żałuję, że nie zobaczyliśmy go z dołu i w całości.

Zwiedzanie zamku Stirling

W centrum miasta

Na koniec przeszliśmy się jeszcze uliczkami miasta i zjedliśmy lunch i wróciliśmy do Glasgow, o którym możecie przeczytać w tym tekście.

 Booking.com

 

Related Post

Hello Awin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *