Kotlet schabowy
Blog,  dania główne mięsne,  Smaki

Kotlet schabowy, czyli klasyk zawsze na czasie

W dziale „Smaki” widać było poważny brak. Brakowało przepisu na kotlet schabowy . To jedno z ulubionych dań w naszym kraju, podawane w tysiącach barów i restauracji. Warto jednak  przypomnieć ten klasyczny przepis.

Kotlet schabowy – składniki :

– 500 g schabu bez kości (na mniej więcej 5 – 5 kotletów)

– 1 jajko

– 100 g mąki

– 100 g bułki tartej

– sól

– pieprz

– oliwa

Przygotowanie

Najpierw słowo o wyborze mięsa. Zdecydowanie preferuję kotlety bez kości. Wiem, iż część osób uważa, iż tylko wersja z kością to prawdziwy schabowy. Najlepiej wybrać taki kawałek schabu, który nie jest poprzerastany tłuszczem. Jeśli na mięsie jest zewnętrzna warstwa tłuszczu też warto jej się pozbyć.  Dzięki temu kotlet będzie mniej tłusty, ale przecież nie mniej smaczny. Mięso kroimy w poprzek włókien na plastry około centymetrowej grubości. Następnie rozbijamy tłuczkiem z obu stron. Kotlet nie powinien być gruby. Przyprawiamy solą i pieprzem. Teraz obowiązkowa  „kąpiel”.  A więc mięso obtaczamy w mącę, potem w rozbełtanym jajku, a na końcu w bułce tartej. Proponuję smażenie na oliwie , a nie na smalcu. Zdrowiej i też smacznie. Smażymy na początku na mocnym ogniu, a potem dosmażamy na nieco mniejszym.

Kotlet schabowy
W pełnej krasie na talerzu

Kotlet może być nie tylko królem głównego dania, ale można spożyć go także na zimno w kanapce.

Dodane przez Marcin dnia 2014-01-08

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies