Most Śląsko-Dąbrowski
Blog,  Mazowieckie,  Polska,  Warszawa

Most Śląsko-Dąbrowski i najładniejszy widok Warszawy

Po moście chodziłam pod koniec latem, stąd zdjęcia nie bardzo pasują do dzisiejszej aury. Most Śląsko-Dąbrowski łączy Pragę ze Śródmieściem i Wolą. Jest częścią trasy W-Z i powstał w miejscu zniszczonego w czasie wojny Mostu Kierbedzia. Nazwę zawdzięcza górnikom i hutnikom, biorącym udział w odbudowie Warszawy.

Most Śląsko-Dąbrowski
Widok na Stare Miasto

Most Śląsko-Dąbrowski – Most Kierbedzia

Most Kierbedzia był pierwszym warszawskim stalowym mostem na Wiśle. Został oddany do użytku w 1864 roku, tuż po stłumieniu przez władze carskie powstania styczniowego. Głównym projektantem mostu był Stanisław Kierbedź. I od jego nazwiska nazywano most, bo za carskich nazywał się Aleksandryjski. Warszawiacy nigdy tej nazwy nie zaakceptowali. Mieczysław Orłowicz w swoim „Przewodniku po Warszawie” pisze, że most Kierbedzia jest strasznie brzydki. Mimo to poleca spacer po nim ze względu na wspaniały widok.

Most powstał z inicjatywy Towarzystwa Rosyjskich Kolei Żelaznych. Miał łączyć obecny Dworzec Wileński (dawny Petersburski ) z Dworcem Wiedeńskim. Jednak później zaniechano prowadzenia linii kolejowej przez środek miasta. Najpierw jego powierzchnię stanowiły kraty żeliwne, później zastąpiono je drewnianym brukiem.

Most niszczono dwa razy. Pierwszy raz wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły go 5 sierpnia 1915 roku. Został odbudowany w 1916 roku. Drugi raz został zniszczony przez wojska niemieckie 13 września 1944 roku.

Most Śląsko-Dąbrowski – nasz spacer

Szliśmy przez most od strony Pragi i jeśli chcemy oglądać najlepszą panoramę Warszawy, a właściwie Starego Miasta, to właśnie od tej strony powinniśmy most pokonać. Nad rzeką widać chaszcze, łachy piachu. Od strony Pragi brzeg wygląda dziko i pewnie nikt by się nie domyślił, widząc to zdjęcie, że jesteśmy w centrum Warszawy. Trochę przesadziłam, bo w tle widać wieżowce.

Most Śląsko-Dąbrowski
Widać nie tylko Stare Miasto
Most Śląsko-Dąbrowski
Trochę natury
Most Śląsko-Dąbrowski
Trudno się było powstrzymać od robienia kolejnych zdjęć

Po Wiśle pływały stateczki spacerowe i tramwaje wodne, ale niestety w tym roku znów nie udało nam się popływać po rzece. Jakoś ciągle było nam nie po drodze, a potem lato niespodziewanie się skończyło. A Wy pływaliście statkiem po Wiśle? Jeśli tak, podzielcie się wrażeniami.

Most Śląsko-Dąbrowski
I jak pływaliście?

 

 

Nasz spacer skończyliśmy na lewym brzegu, spacerując po nowej promenadzie. Oglądaliśmy globusy, a potem kajakarzy. No i zrobił się nostalgiczny tekst o lecie, a miało być o moście.

Most Śląsko-Dąbrowski
Promenada
Most Śląsko-Dąbrowski
Kajakarze na Wiśle

Jeszcze na koniec dodam, że w nocy most jest oświetlany. To drugi opisywany przeze mnie most, pierwszy był Most Poniatowskiego. 

 Booking.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *