Kościół Pokoju w Jaworze warto odwiedzić

Podczas jednej z wizyt na Dolnym Śląskim odwiedziliśmy Kościół Pokoju w Jaworze. Interesująco wygląda z zewnątrz, ale dopiero wnętrze robi wrażenie.

Kościół Pokoju w Jaworze – historia

W drugiej połowie XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń. Zgoda na budowę Kościołów Pokoju została jednak obwarowana różnymi warunkami: budowle nie mogły być murowane, miały być wybudowane poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego, nie mogły mieć wież, ani tradycyjnego dla świątyni kształtu, musiały być wzniesione w ciągu jednego roku.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół, który nie wygląda, jak kościół

Wybudowano trzy takie kościoły w Jaworze, Świdnicy i Głogowie. Ostatni z nich spłonął od uderzenia pioruna. Dwa pozostałe zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a kościół w jaworze jest największą drewnianą budowlą spełniającą funkcje religijne na świecie.

Kościół Pokoju w Jaworze

Drzewa trochę przysłaniają widok

Po złagodzeniu represji wobec protestantów na początku XVIII wieku dobudowano od strony południowej wieżę z trzema dzwonami.

Kościół Pokoju w Jaworze – wnętrze

Naszą uwagę zwróciło barokowe wyposażenie wnętrze. Najładniejsza jest ambona, ale na interesujący jest też ołtarz i chrzcielnica. Po bokach znajdują się cztery kondygnacje empor, są one ozdobione malowidłami, przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Całe wnętrze pokrywają polichromie. Kościół jest aktualnie remontowany, stąd rusztowania. Ale pomimo tego prezentuje się fantastycznie. Kościół mógł pomieścić nawet sześć tysięcy osób.

Kościół Pokoju w Jaworze

Na pierwszym planie piękna ambona, widać też rusztowanie

Kościół Pokoju w Jaworze

U góry organy, na dole chór

Kościół Pokoju w Jaworze

Malowidło z bliska

Przy wejściu musimy kupić bilet. Można usiąść w ławce i wysłuchać historii kościoła, która czytana jest przez głośniki. Warto usiąść w ławce i posłuchać. A potem trzeba obejść cały kościół i przyjrzeć się szczegółom. Warto tez wejść na chór, bo można na budowlę spojrzeć z innej perspektywy.

Kościół Pokoju w Jaworze

Wspaniała ławka

Kościół Pokoju w Jaworze

A to sufit

Kościół Pokoju w Jaworze

Są też herby

 

 

Kościół Pokoju w Jaworze – otoczenie

Kościół znajduje się na terenie dawnego cmentarza. Dziś świadczą o tym jedynie tablice nagrobne znajdujące się w ścianie kościoła i w jego wnętrzu. Dookoła jest park i warto z różnej perspektywy przyjrzeć się budowli. Niestety, latem widok zakłócają dorodne drzewa.

Ratusz w Jaworze

Ratusz

A jak już będziecie w Jaworze przejdźcie się do rynku, bo jest pełen uroku, a w Restauracji Ratuszowej można zjeść całkiem smaczny posiłek. Wiemy, bo jedliśmy.

 Booking.com

 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *