fbpx
Kościół w Dębnie
Blog,  Małopolskie,  Polska

Kościół w Dębnie warto zobaczyć

Podczas ostatniej wycieczki po Małopolsce zawitaliśmy do Dębna, aby obejrzeć kościół znajdujący się na Światowej Liście Dziedzictwa. Został on wybudowany w drugiej połowie XV wieku. Kościół w Dębnie jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych gotyckich kościółków. Niestety, mogę Wam pokazać jedynie kościół z zewnątrz, bo pilnująca wnętrza pani, zabroniła fotografowania. Na drzwiach znak sugerował, że można robić zdjęcia bez flesza, ale pani była nieugięta, a dodatkowo mało sympatyczna i wyraźnie pałająca niechęcią do turystów. Trochę to wydawało nam się dziwne. Często w polskich kościołach turysta traktowany jest jak intruz. Bardzo dobrze byłoby zmienić takie nastawie ku obopólnej korzyści. Ale dość już narzekania.

Kościół w Dębnie
Kościół jest naprawdę wspaniały

Kościół w Dębnie – legenda

Zacznę od legendy, przytaczam ją za przewodnikiem kupionym w kościele: dawno temu juhasom, którzy grzali się przy ogniu pojawiła się wielka światłość i biały anioł zawołał, że niedaleko w Stajence Panna urodziła syna. Górale poszli za Gwiazdą i zobaczyli Panienkę Najświętszą, która kołysała Jezuska. Święty Józef powiedział góralom, że uciekli z daleka, bo król Herod ich prześladował.  Górale posłali po sanie , żeby godnie Świętą Rodzinę przywieźć do Dębna. Rodzina w Dębnie mieszkała 12 lat. Święty Józef nauczył gazdów ciesielskiej roboty i razem wybudowali kościół.

Gdy Herod umarł i Rodzina mogła wrócić do Ziemi Świętej, Michał Archanioł zaniósł ją tam na swoich skrzydłach. Mieszkańcom pozostał kościół, który otrzymał imię Michała Archanioła.

Kościół w Dębnie – jego unikatowość

Kościół ma konstrukcję zrębową i słynie ze wspaniałych, pochodzącej z XV wieku polichromii. Została wykonana w 33 kolorach, najczęściej są to figury geometryczne i ornamenty roślinne. Polichromia powstała około roku 1500 i jest najstarszą europejską w całości zachowaną polichromią na drewnie.

Kościół w Dębnie
Zanim zostałam surowo upomniana udało mi się zrobić zdjęcie sufitu

Kościół przez długie lata był kościołem filialnym i pewnie z tego powodu jego wyposażenie zostało prawie nie zmienione. To, że był mniej ważny uratowało go przed kolejnymi modami.

Kościół został „odkryty”  pod koniec XIX wieku. W latach 1933-1935 miał miejsce pierwszy gruntowny remont. W 2003 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół w Dębnie – wnętrze

Ołtarz główny pochodzi z początku XVI wieku. Możemy tu zaobserwować przejście od gotyku do renesansu. Postacie są delikatniejsze i bardziej realistyczne. Ołtarz wieńczy obraz Ukrzyżowania.

W ołtarzu bocznym, barokowym, znajdującym się z lewej strony znajdują się średniowieczne rzeźby.

Najstarszym zabytkiem jest pochodzący z 1380 roku krucyfiks wiszący na belce tęczowej. Legenda głosi, że krzyż przyniosła rzeka i zostawiła  na brzegu, skąd został przeniesiony do kościoła. Po obu stronach krzyża są postaci Matki Boskiej i Jana Ewangelisty.

Na północnej ścianie w drewnianym pudle został umieszczony posąg świętego Mikołaja. Pochodzi on z 1420 roku. Niegdyś znajdował się tu obraz z 1280 roku przedstawiający świętą Agnieszkę i świętą Katarzynę. Dziś oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, a w kościele jest jego kopia. Jego odkrycie było dość przypadkowe.

W 1949 roku podczas remontu ogrodzenia kościoła jeden z pracowników zauważył inny kawałek drewna.  Deska była pokryta startym malowidłem. Postawiono ją w zakrystii i akurat wtedy do kościoła wstąpiło dwóch historyków sztuki. Okazało się, że jest to fragment późnoromańskiej nastawy ołtarzowej z 1280 roku.

Atrakcją są też specjalne dzwonki. Mogły powstać nawet w V wieku. Najgrubsza i najdłuższa płytka wydaje najwyższy dźwięk, czyli inaczej niż w normalnych cymbałkach.

Kościół w Dębnie – inne historie

Kościół w Dębnie

Naszą uwagę zwróciła wisząca na ścianie chorągiew. Pochodzi z XVII wieku i jest podobno darem króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie wiedeński. Król miał ją podarować podczas powrotu spod Wiednia. Budzi to jednak wątpliwość, bo król musiałby sporo nadłożyć drogi.

Kościół w Dębnie
Z daleka

Ostatnia legenda mówi, że w kościele brał ślub Janosik, który po ślubie wszedł do zakrystii i przeniósł się od razu na Polanę Chochołowską.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z przewodnika Dębno Podhalańskie napisanego przez ks. Józefa Milana i Agnieszkę M.Spiechowicz-Jędrys.

Kościół w Dębnie znajduje się niedaleko Krakowa, może więc przyda Wam się aktualna wyszukiwarka promocyjnych noclegów.Booking.com


 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *