La Granja – Pałac Królewski

To trzeci, po Madrycie i Aranjuez pałac królewski, jaki obejrzeliśmy w Hiszpanii. La Granja znajduje się blisko Segowii i wszyscy polecali nam, aby tu pojechać. Mój wypożyczony samochód ledwo pokonał niewielkie wzniesienia, ale dał radę i po chwili, no po 20 minutach od wyruszenia z Segovii, znaleźliśmy się w malowniczym miasteczku San Ildefonso położonym całkiem blisko gór na wysokości 1192 m n.p.m. Zwiedziliśmy pałacowe wnętrza i ogród. Niestety w środku, jak we wszystkich odwiedzanych pałacach królewskich, obowiązywał zakaz fotografowania.

La Granja

Kościół przesłaniają wspaniałe drzewa

La Granja

Fasada budynku

La Granja

Widok od strony ogrodu i Wielkiej Kaskady

La Granja – pałacowe wnętrza

Pałac w Madrycie, w Aranjuez i w La Granja są w jakiś sposób do siebie podobne. We wszystkich są na przykład gabinety chińskie, sale tronowe i całkiem podobne meble. Ten w La Granja wyróżniają arrasy. I właśnie dla nich naprawdę warto się tu wybrać. Kolekcja jest niezwykle bogata, a poszczególne dzieła naprawdę wspaniałe. Uważa się ją za jedną z najcenniejszych na świecie. Gobeliny pochodzą z XV-XVIII wieku.

Wewnątrz warto też zwrócić uwagę na malowidła na sufitach i wspaniałe żyrandole. Niestety obrazy zostały w większości przeniesione do Prado. Te, które pozostały na miejscu nie przedstawiają już takiej wartości.

Miasteczko, w którym mieści się pałac nazywa się San Ildefonso i tak też czasem nazywany jest pałac. Nazwa La Granja wywodzi się z prowadzonego tu niegdyś przez mnichów gospodarstwa rolnego (granja).  Ze względu na zdrowy klimat król Filip V obrał miasteczko na lokalizację pałacu, który miał mu przypominać Wersal. Pałac wybudowano w latach 1721-1739, został odnowiony w 2000 roku.

La Granja – ogrody

Tak jak już napisałam, La Granja nie ma jakiś wybitnych obrazów czy rzeźb, ale są tu niezwykłe arrasy. Inna atrakcja pałacu znajduje się w ogrodach, są to wspaniałe ogrody, a w nich  fontanny. Ogrody rozciągają się na powierzchni  146 hektarów. Fontanny podczas naszego pobytu  były nieczynne, ale i tak robiły wrażenie.  Jest ich 26, ozdobionych rzeźbami mitologicznymi. Najwspanialsza jest Wielka Kaskada. Cały ogród pięknie komponuje się z pobliskimi górami. W pałacu i w ogrodzie spędziliśmy kilka naprawdę miłych godzin.

La Granja

Jedna z fontann

La Granja

Parkowa aleja z widokiem na góry

La Granja

Znów widok na Pałac, ale trochę z boku

La Granja

Te konie to niesamowity pomysł, piszę w liczbie mnogiej bo było ich kilka

Na koniec weszliśmy jeszcze do kościoła, w którym znajduje się wykonany z czerwonego marmuru grobowiec  Filipa V i jego małżonki Elżbiety Farnese. W miejscowości mieści się też muzeum zbudowanej w 1770 roku manufaktury szkła. Ale do niego już nie weszliśmy.

Informacje praktyczne:

Pałac czynny jest w okresie letnim, czyli od 1 kwietnia od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Jesienią i zimą, czyli od 1 października od wtorku do soboty od 10 do 13.30 i od 15 do 17. W niedziele i święta od 10 do 14.

Bilet normalny kosztuje 4,50 euro.

Przed wejściem przechodzimy przez bramkę z wykrywaczem metalu.

Można wypożyczyć przewodnik audio, nie ma polskiej wersji.

Pokaz fontann odbywa się: 30 maja, 25 lipca i 25 sierpnia – wtedy uruchamianych jest 8 fontann. Zaczyna się o 17.30.

Od Wielkanocy do czerwca w środy, soboty, niedziele i święta o godzinie 17.30 uruchamiane są tylko niektóre fontanny, za każdym razem inne.

Fontanna „Kąpiel Diany” oświetlana jest w sierpniu w soboty od 22.30 do 23.30.

Spaliśmy w Segowii. Tu macie wyszukiwarkę promocjiBooking.com

 

 

 

Related Post

Hello Awin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *