Niedzielne zwiedzanie Torunia

Sobotnie zwiedzanie przekonało nas, że Toruń to niezwykłe miasto. Z całą pewnością to, że znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nie jest żadnym przypadkiem. W sobotę nie udało nam się zobaczyć wielu miejsc, bo po prostu zabrakło czasu, a dni są teraz ciągle dość krótkie. Cóż, w niedzielę trzeba było zabrać się żwawo kontynuować zwiedzanie Torunia.

Zwiedzanie Torunia

Zwiedzanie Torunia – spacer po Starym Mieście

Z nadwiślańskiego bulwaru świetnie można przyjrzeć się dawnym murom obronnym i bramom miejskim. Gdy pójdzie się w kierunku nowego miasta dochodzi się do ruin krzyżackiego zamku. Dziś wszystkie te średniowieczne zabytki dobrze wkomponowały się we współczesną rzeczywistość miasta. Spacer po ulicach starego miasta daje okazję do przyjrzenia się rozmaitym kamienicom. I tym wyglądającym jakby XIV wiek właśnie trwał, i barokowym i wreszcie domom wskazującym na zamożność pruskiego Torunia przełomu XIX i XX wieku. Spacer  jest miły tym bardziej, że znaczna część starego miasta jest wyłączona z ruchu samochodowego lub jest on poważnie ograniczony.

Zwiedzanie Torunia

Spacer ulicami był bardzo przyjemny

Zwiedzanie Torunia, muzeów ciąg dalszy

Ponieważ w sobotę kupiliśmy bilety dwudniowe do wszystkich oddziałów toruńskiego Muzeum Okręgowego postanowiliśmy nie marnować wydanych pieniędzy (bilet kosztuje 45 złotych).  Obejrzeliśmy więc Dom Eskenów z wystawą poświęconą historii Torunia i pokazem w technice 3D „Księga Torunia”.

Zwiedzanie Torunia

Zapoznaliśmy się z historią Torunia

Wystawa jakoś bardzo nas nie zafascynowała. Pokaz 3D natomiast przeniósł nas w czasy dawne. No właśnie, wątki historyczne właściwe skupiły się na średniowieczu, dlaczego późniejsze czasy nie były zbyt obecne, nie wiem. Największą radość sprawiło mi jednak obejrzenie końcówki kręconej co najmniej ćwierć wieku temu z radosnymi młodymi ludźmi i opisem rozwoju. Łza się oku kręci, te Dzienniki Telewizyjne, ten Gierek. Wiem, ze to złośliwe, ale pokazywanie takich filmów to jednak trochę przesada. Drugie muzeum – Kamienica pod gwiazdą mieści się w samym rynku. Budynek to imponująca barokowa kamienicą, w środku ma wspaniałe kręcone schody, w ogóle wnętrze jest niezwykle ładne.

Zwiedzanie Torunia

Trochę sztuki z Dalekiego wschodu

Treścią wystawy jest sztuka Dalekiego Wschodu. Niewątpliwą atrakcją dla osób zafascynowanych Japonią jest wystawa czasowa poświęcona japońskim mieczom i technice ich wykonywania.

Zwiedzanie Torunia

Miecze były za szybą, stąd ten odblask

Na koniec zostawiliśmy sobie Muzeum Podróżników. Tu czeka na zwiedzających wystawa poświęcona wyprawie na daleką północ, ale przede wszystkim prezentacja, fragmentów jak rozumiem , kolekcji Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Wśród pióropuszy, zdjęć, pamiątek całkiem sympatycznie można pomyśleć o dalszych podróżach.

Zwiedzanie Torunia

Wspomnieliśmy Tonego Halika

Zwiedzanie Torunia, widok z wieży

Na deser zostawiliśmy sobie wieżę ratuszową. To też fragment Muzeum Okręgowego. Trzeba się trochę pomęczyć żeby wejść na szczyt. Widok z wieży zdecydowaniem rekompensuje ten trud.

zwiedzanie Torunia

Toruń z góry wygląda fantastycznie

Widać całe centrum, dość leniwie płynącą Wisłę. To tyle Muzeum Okręgowe. W sumie warto zajrzeć do wszystkich miejsc, a jeżeli coś trzeba wybrać to ratusz, wieża i Dom Kopernika pozostają na czele listy.

zwiedzanie Torunia

Między mszami udało się nam wejść do Katedry

O problemach ze zwiedzaniem kościołów pisaliśmy ostatnio. W niedzielę udało nam się zajrzeć na moment do katedry. Wnętrze i jej wystrój są imponujące. Polichromie średniowieczne, rzeźby. Na pewno wrócimy jeszcze do Torunia tylko po to choćby, by zwiedzić wspaniałe kościoły.

zwiedzanie Torunia

Imponująca polichromia

Zwiedzanie Torunia

Ten ołtarz podobał nam się najbardziej

Zwiedzanie Torunia – filmowe plenery

Atrakcje Torunia to jednak nie tylko średniowieczne zabytki. To miasto ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. Dla miłośników filmu, filmu polskiego, jest tu kilka naprawdę ciekawych miejsc. Przy staromiejskim rynku funkcjonuje Bar Miś. Wystrój tego lokalu i stosowna kukła w witrynie nie pozostawiają wątpliwości – tak jesteśmy w klimacie Barei. Na Rynku Nowego Miasta stoi zaś nietypowy pomnik nawiązujący do kręconego tu ongiś filmu „Prawo i pięść”.

Zwiedzanie Torunia

Filmowe rekwizyty

Film ten nazywany był polskim westernem. I chyba słusznie. Kiedyś ten film bardzo mi się podobał. Może warto zobaczyć go raz jeszcze ? Przed jednym z centrów handlowych stoją Kargul z Pawlakiem. Na koniec zostawiłem jednak najlepsze. Przy Bulwarze Filadelfijskim jest łódka, która zagrała w filmie „Rejs”.

Zwiedzanie Torunia

Kultowy „Rejs”

W ogóle zaś część bulwaru zagospodarowano jako pamiątkę po tym kultowym obrazie. Jest więc wiele cytatów z filmu. I rzeczywiście to właśnie w to tu kręcono sceny „Rejsu”.

zwiedzanie Torunia

Sceny z filmu „Rejs”

zwiedzanie Torunia

I kultowy napis

Zwiedzanie Torunia – Planetarium

Na koniec pobytu udaliśmy się do planetarium. To jedna z atrakcji Torunia. Przez cały dzień odbywają się seanse.

Zwiedzanie Torunia

Czas spojrzeć w gwiazdy

Są te przeznaczone dla dzieci i te dla dorosłych. My zobaczyliśmy „Makrokosmos”. Napisałem „na koniec”, a to nieprawda.  Bardzo trudno i chyba z gruntu niewłaściwie jest opuszczać Toruń bez zakupu pierników. Sklepów w których można nabyć pierniki jest sporo i my także dokonaliśmy zakupu. W naszym zestawie znalazły się także najbardziej lubiane „Katarzynki”. W tak słodkim nastroju opuszczaliśmy Toruń.Booking.com

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *