Historia zamku Książ
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Książ – księżna Daisy i zamkowe tajemnice

Po wizycie w Książu obiecałam, że jeszcze napiszę o księżnej Daisy. Wokół jej postaci krążyło też opowiadanie naszego przewodnika.

Księżna Daisy

Książ
Księżna Daisy

Była z pochodzenia Angielką, w wieku 18 lat poślubiła Hansa Heinricha XV, księcia von Pless, hr von Hochberg. Swojemu przyszłemu mężowi powiedziała, że go nie kocha, on odparł, że na miłość przyjdzie po ślubie, ale jak stwierdziła po latach Daisy, nie przyszła. Księżna zachwycała urodą i wspaniałą figurą.

Książ
Znów Daisy

Nasz przewodnik wielokrotnie podkreślał, że miała talię osy, nawet po trzech porodach. Ale chyba trochę przesadzał (może przemawia przeze mnie zazdrość?…). Przypadło jej żyć w okresie światowych wojen, które tak dotknęły Europę. Czas I wojny światowej był bardzo trudny dla księżnej. Nie mogła w tym czasie spotykać się ze swoją angielską rodziną. Traktowano ją jak szpiega. Rozpuszczono na jej temat plotki. Daisy była od początku przeciwna wojnie.

Ostrzegała przed nią zarówno króla Anglii Edwarda VII, jak i cesarza Wilhelma. Podczas wojny, kiedy tylko mogła, pracowała w szpitalach jako pielęgniarka. Wtedy też pogorszyły się jej stosunki mężem, całkowicie oddanym pruskiej sprawie. Po rozwodzie księżna odżyła, mąż płacił jej wysokie alimenty, podróżowała więc po świecie uwolniona od swych książęcych obowiązków.

Książ
Książ Zamek

Synowie księżnej Daisy

Miała trzech synów. Najstarszy Hansel w czasie II wojny walczył w armii brytyjskiej, młodszyAlexander, w czasie II wojny walczył w wojsku polskim na Zachodzie, najmłodszy Bolko nie dożył II wojny.

Książ
Synowie Daisy

Z tym ostatnim wiąże się rodzinny skandal. Hans Hochberg rozwiódł się z Daisy i poślubił dużo od siebie młodszą Klotyldę. Bolko miał romans z macochą, z tego związku urodziło się troje dzieci. Hans rozwiódł się z Klotyldą i zmusił Bolka do poślubienia macochy. Wkrótce potem Bolko zmarł w dość dziwnych okolicznościach. Aresztowało go w 1936 roku gestapo, zarzucając, że nie zapłacił za kolację. Musiano użyć wszelkich wpływów, aby wydobyć Bolka z więzienia. Wkrótce po odzyskaniu wolności zmarł. Wszyscy synowie mówili po polsku.

Książ
Zamkowe ogrody

Daisy zmarła w czasie II wojny światowej. Jej pełne godności zachowanie budziło respekt nawet gestapowców. Nie wiadomo, gdzie jest pochowana, nie jest też znana dokładna data jej śmierci. Teraz podobno jej duch krąży po zamku w Książu, pomagając potrzebującym. Dodać należy, że do rodu należał też zamek w Pszczynie i pałacyk w Promnicach. Pewnie wkrótce je odwiedzimy, zwłaszcza, że w zamku w Pszczynie jest wystawa klejnotów księżnej Daisy. Ostatnią przebudowę zamku w Książu przeprowadził mąż Daisy Hans. Księżna się jej przeciwstawiała, mówiąc, że pochłonie majątek, a w czasie wojny to szaleństwo.

Książ – tajemnicze korytarze

Podczas II wojny zamek zajęli hitlerowcy, chcieli tam umieścić kwaterę Hitlera. W podziemiach więźniowie  drążyli korytarze.

Książ
Podziemia zamku Książ

Do dziś nie wiadomo, w jakim celu. Nasz przewodnik twierdzi, że tajemnica przez cały czas jest pilnie strzeżona. Nawet kanał telewizyjny Discovery wycofał się z jej poznania.  Ekipa filmowców po krótkim pobycie w Książu wyjechała i nie zrealizowała programu. Zwiedzanie zamku było bardzo interesujące, mimo że nie zachowały się oryginalne meble, zrabowane przez armię czerwoną oraz szabrowników.

Książ
Wnętrza zamku

Książ – wieża i ogrody

Warto pokonać ponad 400 schodów i wejść na wieżę, rozciąga się stąd fantastyczny widok na całą okolicę.

Książ
Widok z wieży

Obrazu całości dopełnia spacer po krużgankach i ogrodach.

Książ
Ogród

Książ – dawne stajnie

Atrakcyjne są dawne stajnie, w których dziś mieści się stadnina koni.

Książ
Stajnie
Książ
Całkiem miły

Zamek można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Więcej można zobaczyć z przewodnikiem.

Jeśli

lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.

Spaliśmy w Szczawnie-Zdroju i był to dobry wybór.

Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-08-20

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies