Jeden dzień we Wrocławiu

Wrocław to miasto kościołów i mostów. Znajduje się tu Hala Stulecia wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, niestety nie znalazła się ona na trasie naszej jednodniowej wycieczki. Leży poza centrum, a my musimy dokonywać wyborów, mając do dyspozycji tylko jeden dzień.

10:00 Panorama Racławicka (zaczynamy może nietypowo, ale placówki muzealne są otwarte w tak głupich godzinach, że musimy to uwzględnić w naszym zwiedzaniu) znajduje się na ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego 11.  Z Rynku musimy iść ulicą Wita Stwosza, minąć Plac Dominikański i Aleją Słowackiego iść dalej prosto, potem skręcić w lewo w ulicę Frycza Modrzewskiego, budynek będzie z prawej strony trochę w głębi. Panorama to niezwykłe dzieło plastyczne, przede wszystkim ze względu na wielkość.

Niegdyś panoramy były bardzo modne. Stanowiły namiastkę nieznanego jeszcze filmu. Moda przeminęła, technika daje ogromne możliwości, ale panorama ciągle fascynuje. Do hali ekspozycyjnej wchodzi się  w grupach zorganizowanych. Przewodnik pokazuje różne fragmenty obrazu i opowiada historię bitwy.

11:00 Muzeum Narodowe znajduje się blisko Panoramy. Ma wspaniałą kolekcję sztuki śląskiej, ale ja proponuję udać się na górę i zobaczyć być może jeden z najlepszych w Polsce zbiorów polskiej sztuki współczesnej. Są dzieła dość klasyczne w formie, ale i instalacje odwołujące się do wielu pokładów naszej wyobraźni. To niezwykła kolekcja.

12:00 Po tym błyskawicznym zwiedzaniu Mostem Pokoju idziemy w kierunku Katedry.

Po przejściu mostu musimy skręcić w lewo w ulicę kardynała Kominka i dojść do Placu Katedralnego. Warto obejść Katedrę dookoła, aby zobaczyć różnorodność obecnych tu stylów architektonicznych.

Wewnątrz warto zwrócić na pochodzący z XV wieku ołtarz główny oraz kaplice św. Elżbiety i Elektoralną.

13:00 Po wyjściu z Katedry idziemy ulicą Katedralną do Mostu Tumskiego, skręcamy w lewo i mostem Piaskowym przechodzimy na drugą stronę rzeki. Skręcamy w prawo w ulicę Grodzką. Na jej tyłach znajduje się Uniwersytet Wrocławski. Zwiedzamy Aulę Leopoldina, wspaniały przykład sztuki barokowej.

Jeśli nawet nie przepadamy za barokowym stylem, tym razem wyjdziemy z auli nieco oszołomieni. Możemy tu wypożyczyć audio guida, który zdecydowanie pomaga w oglądaniu. Później warto udać się na wieżę. Trud wchodzenia zrekompensują nam wspaniale widoki miasta. Na wieży znajduje się taras z rzeźbami. Sale muzealne poświęcone są Uniwersytetowi Lwowskiemu.

14:00 Tuż obok uniwersytetu jest kościół jezuitów, wspaniały przykład baroku. Musimy tu wejść chociaż na chwilę. Naprzeciw wejścia znajduje się wspaniała kopia Piety Michała Anioła.

14:20 Wiem, że już głód Wam mocno doskwiera, idziemy więc do Rynku. Proponuję Restaurację Lwowską, ze względu na oczywisty związek obu miast. Smaki i klimaty jak najbardziej tradycyjne, a do tego ładny widok na rynek.

15:20 Oglądamy Muzeum Miasta Wrocławia, które mieści się w Ratuszu. Na uwagę zasługuje Sala Mieszczańska, zwana Wielką, bo to w niej odbywają się wszelkie uroczystości miejskie, tu są też przyjmowani goście przybywający do Wrocławia.

15:40 Teraz czas na spacer po Rynku. Przede wszystkim należy obejść Ratusz dookoła, bo z każdej strony wygląda on inaczej. Uwagę zwracają bogate zdobienia i detale. Rynek jest w środku zabudowany, to pozostałość po dawnych Sukiennicach. Jest to jeden z największych Rynków w Europie, warto więc poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się kamienicom.

17:00 Kościół św. Elżbiety jest widoczny między kamienicami. Uległ kilku pożarom, ale mimo tego zachowały się wewnątrz interesujące kaplice, nagrobki oraz późnogotyckie sakramentarium.

17:20 Tuż obok kościoła są Stare Jatki, dziś mieszczą się tu galerie sztuki. Na uwagę zasługuje niesamowity pomnik „Ku czci zwierząt rzeźnych”.

Na tym kończymy zwiedzanie. Ten program przypomina nieco szybki bieg, ale tak po prostu pracuje większość polskich muzeów. No i ten krótki czas na obiad.  Jeśli jednak nie będziecie zbyt zmęczeni możecie ruszyć późnym popołudniem  na poszukiwanie Krasnali.

Wieczorem Wrocław lubi zabawę.

 Booking.com

 

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *